OK1UFC

 

Informace o ergonomii, obsluze a prvních dojmech z Yaesu FT-710

Poslední aktualizace 2023    

 

Všeobecně

Transceiver Yaesu FT-710 se velice snadno ovládá. Většinu základních nastavení jsem upravil a připojení k notebooku s programem WSJT-X jsem provedl během několika minut.

Níže popisuji nastavení, která jsem postupně dělal nebo měnil tak, jak plynul čas. Proto první změny jsou uvedené úplně dole a ty novější píšu nad ně.

První dojmy:

Transceiver se vyznačuje velmi slušným přijímačem, při provozu na digimódech se nehřeje (nejméně z mých rádií). K zapnutí a vypnutí nepoužívám hlavní vypínač (vlevo nahoře), TCVR je napájen ze samostatného zdroje. Vypínám a zapínám TCVR spínačem na zdroji.

Přístroje zapínám v tomto pořadí:
USB hub, kde je myš a USB galvanický izolátor, notebook, zdroj pro TCVR FT-710, program WSJT-X.

Přístroje vypíním v tomto pořadí:
Program WSJT-X, zdroj pro FT-710, notebook, galvanický USB izolátor, USB hub.
 

1. První akcí bylo připojení notebooku s programem WSJT-X. Připojení provedeno pomocí kabelu USB-A/USB-B (používá se k tiskárnám USB).

2. Druhou
akcí bylo připojení myši. Displej je sice dotykový, ale asi si dovedete dobře představit ohmatané obrazovky a někteří i hrubší práci s kabely a anténami. Nemám rád ochramané obrazovky. Ojetou myš snadno vyhodíte a nahradíte novou. Konektor pro připojení myši je velikosti USB a je hned vedle USB-B (jako mají tiskárny USB). Zjistil jsem, že fungovala většina myší, které jsem mohl vyzkoušet, nikoliv bezdrátová myš Logitech M185 a M235. Podrobnosti k rozhraní USB-B, USB a SD-card jsou zde.

3. Třetí akcí bylo zasunutí SD karty. SD kartu lze prohlížet v PC; struktura stromu se vytváří postupně, ta moje měla adresáře se zachycenými obrazovkami, uložená nastavení menu a zvukové záznamy z příjmu na pásmu.

4. Další akcí bude bezesporu zaslepení díry konektoru RJ-45 na čelní straně, aby se na kontakty neprášilo. Kdo jezdí SSB, zasune konektor mikrofonu.

 

05. června 2024: Transceiver FT-710 byl frekvenčně rozšířen. Lze ho používat s vertikální anténou laděnou tunerem FC-40 ke komunikaci na CB kanálech. Několik informací z nastavení setupu, z několika nezbytných zkoušek až k prvnímu realizovanému spojení je na této stránce.
 

30. května 2023: Několik týdnů používám FT-710 v základní sestavě malé digi HF DX stanice se 2 balkónovými vertikály, které pokrývají pásmo 80m a pásma 40, 30, 20, 17, 15, 12 a 10 metrů. A těším se z velkého množství realizovaných QSO a z vysokého komfortu obsluhy zařízení.

7. května 2023: Věnoval jsem se anténním experimentům a FT-710 jsem už jen normálně používal. Na balkóně mi přibyla další anténa - vinutý (helical) zkrácený vertikál pro pásmo 80m.


7. dubna 2023
Nadšení z nového FT-710 mě nepřešlo ani po čtvrtletém používání
.

Rádio je po úspěšném upgrade SW, který řešil pro mě nepodstatné věci.

U rádia jsem orientačně ověřil hodnoty, které jsou zobrazovány při vysílání, tj. P a VSWR. Pro srovnání jsem použil měřidlo Daiwa CN-101L, které využívá tzv. "cross needle meter", tj. magnetoelektrický systém se 2 ručkami. Panel měřidla je větší, než měřidlo na displeji FT-710. Je dobře čitelné, ale naměřené hodnoty jsou stejné. Protože používám externí tuner, měřidlo už v sestavě zůstalo. Ale vydrželo tam jen do prvního utírání prachu.


 

 

17. března 2023 Instalace a první zkouška setupu s tunerem Yaesu FC-40

K transceiveru Yaesu FT-710 jsem pořídil externí venkovní tuner. První praktická zkouška tuneru byla s použitím upravené CB antény GPE 27 5/8 SIRIO.

Anténa GPE 27 5/8 Sirio je asi 6 m vysoká, 2,5 kg těžká anténa, se kterou setup FT-710 s tunerem FC-40 dokáže pracovat v pásmech od 40m do 6m.

Podrobnosti jsem popsal na této stránce.

 

19.2.2023 Nastavení parametrů pro hlasovou komunikaci SSB včetně equalizeru Nejsem autorem uvedeného nastavení. Nicméně, jde o věc, která mi nepatrně zamotala hlavu, když jsem se k této věci odhodlal. Díky Evženovi, OK1ZCF a Zdeňkovi, OK1GF byl však můj problém rychle vysvětlen. Podstatu věci a podrobnosti nastavení rád uvádím na této stránce, a to včetně poděkování Evženovi, OK1ZCF a Zdeňkovi, OK1GF.

 

11.2.2023 Nastavování charakteristik filtrů

TCVR Yaesu FT-710 umožňuje jednoduše nastavovat různé parametry filtrů. Poblíž ladicího knoflíku je tlačítko NAR, kterým přepínáme jeden ze dvou (široký/úzký) filtrů pro daný druh provozu. Parametry přednastaveného filtru pak jednoduše nastavujeme po stisknutí tlačítka a současně točítka vlevo od hlavního ladicího knoflíku (DSP). Snadno lze nastavit například různé šířky pásma, IF shift, zapnout notch filtr nebo contour filtr. Lze však nastavovat mnohem více parametrů (např. strmost dolní a horní části charakteristiky filtru), ale to už musíme udělat vstupem do základního menu. Například pro režim USB, který běžně používám i pro datový provoz, je nastavena strmost charakteristiky na 6 dB na oktávu, ale TCVR umožňuje i 18 dB na oktávu, která je přednastavena v například v režimu DATA-U, tedy opět provoz USB, ale nastavení pro data. Na tato nastavování si každý určitě přijde sám.

Nicméně, chtěl jsem na této stránce ukázat, jak vypadají charakteristiky filtrů prakticky. Proto jsem zachytil jejich tvary pomocí spektrálního analyseru ...

 

1.2.2023 Každodenní provoz

Některé dny mi zbývá jen okamžik, který věnuji provozu. Podmínky na KV, zdají se být dobré. Vyhledávám mezikontinentální spojení a volám vzdálenější stanice. Od krbu, bez použití PA a s jednoduchými anténami lze udělat DX QSO téměř každý den. Mám radost, pokud si s protistanicí mohu vyměnit mimo QSL například mail s informacemi o použitém zařízení a anténě. V uvedeném příkladě:
ZL1VAH: Fan dipole, IC-7300
OK1UFC: Vertical GAP Titan DX, FT-710
FB QSO/pásmo 30m/obě stanice SDR s přímým vzorkováním/jednoduché antény:

 

 

30.1.2023  Použití externího monitoru  

Externí monitor se připojuje do rozhraní DVI-D, které je na zadní straně transceiveru. Aby nám monitor duplikoval obrazovku, musíme nastavit v
MENU - DISPLAY SETTING - EXT MONITOR - EXT DISPLAY: ON,
viz obrázek vpravo.

Fotografie 21 palcového monitoru je zde.

 

 

26.1.2023 Stručné a rychlé hodnocení TF-710  Rádio mám právě 14 dní. Hledám to pravé slovo, kterým bych ten přístroj popsal. V každém případě kompaktní. Ideální pro digimódy. Jednoduše se připojuje jediným USB-A/USB-B kabelem k notebooku a téměř okamžitě je rádio připraveno k běžným digitálním provozům. V několika programech jsem našel (a níže popsal způsoby), jak lze jednoduše nastavit spolupráce s PC pomocí CAT rozhraní. Lze však bez komplikací používat i starší programy, které mohou tcvr klíčovat jen pomocí signálů RTS (nebo DTR) přes sériový port. U FT-710 nepotřebujete žádný další interface. Též bych rádio popsal slovem spolehlivý. Přestože jsem provedl několik experimentů a realizoval s tcvrem stovky spojení, ani v jednom případě se žádný algoritmus "nekousl", nezhavaroval. Ani v jednom případě jsem nemusel restartovat ani TCVR, ani PC. Jako další výstižná slova bych volil jednoduše ovladatelný a jednoduše nastavitelný. Přestože toto hodnocení je velice subjektivní, velice mi vyhovuje nastavování parametrů tcvru pomocí jednoduchých menu, a to klikáním myši. Myš se stala nedílnou součástí tcvru. Tcvr mám po levé ruce, stejně tak myš pro ovládání tcvru. Pro změnu nastavení se k rádiu nemusím naklánět. Druhou myš mám po pravé ruce. Slouží k řízení programů pro komunikaci. Moje oblíbené programy jsou dva. WSJT-X improved. Ten již několik dnů obsahuje v menu nabídku Yaesu FT-710, Druhým oblíbeným programem je Fldigi. Ten nemá v nabídce Flrig FT-710, ale bezproblémové dostatečné použití funguje s nastavením typu FT-991. Takže, jedním slovem - transceiver lze označit slovem ergonomický. Další charakteristiky: nepříliš velký, s dobrou linearitou PA (nemusíme se bát budit na vyšší výkony při provozu PSK, při běžném provozu se nehřeje, ventilátor se sice po několika minutách vždy spustí, ale vyfukuje chladný vzduch), se slušnými parametry přijímače.

 

25.1.2023 Klíčování transceiveru pomocí sériového portu

Přestože jsem v předchozích příkladech uvedl PTT klíčování transceiveru pomocí sériového portu (na mé instalaci Windows je to COM5) a příkazů CAT, ke klasice patří klíčování pomocí signálů RTS (nebo DTR). Transceiver FT-710 na tento způsob nezapomíná. Vyberte a nastavte v menu - radio setting - RPTT SELECT: RTS, tak, jak to ukazuje obrázek vpravo. Ze stejného portu, kterým lze z jedněch programů tcvr řídit v mnoha nastaveních pomocí CAT, tak ze stejného portu lze tcvr klíčovat.

Takové klíčování se nám může hodit v případech, že náš boží komunikační program jiné klíčování transceiveru neumožňuje. Za jednoduchý a boží program považuji například DXPSK. Program stáhnete, nainstalujete a nakonfigurujete asi za 10 minut. A jste schopni pracovat provozem PSK31.

Příklad uvádím tady.

 

24.1.2023 Ham Radio Deluxe je výborný program pro práci v celé řadě digimódů (PSK, RTTY, Olivia, Thor, Trob, DominoEX, Feld Hell, atd. Pro práci v digimódu slouží Digital Master 780, který řídí transceiver pomocí programu HRD Rig Control.

HRD Rig Control je připojený pomocí USB UART portu. V mých Windows 10 je to COM5 a používám bitovou rychlost 19200 bps.

I pro HRD je TRX Yaesu FT-710 příliš nový a nenajdeme ho v nabídce programu. S omezenou funkcionalitou (nejde mi hlavně řízení filtrů) je ho možné používat. Funguje např. PTT via CAT, měření a nastavování frekvence, USB/LSB, S-metr, AF a RF Gain, přepínání pásem a další. Z programu HRD se připojuji jako TCVR Yaesu FT-991 (nikoliv FT-991A, ten nefunguje).

Náhled na obrazovky DM780 a HRD Rig Control je zde.

Poznámka: SW Ham Radio Deluxe jsem zkoušel jako 30 denní Trial verzi. Jde o SW s tzv. doživotní licencí (na značku/callsign). Upgrade lze dokoupit. Info o SW zde.

 


 

23.1.2023 Měření při vysílání (TX): V průběhu vysílání nelze zachytit obrazovku tcvru, protože řídící jednotka blokuje celou řadu funkcí (proto byla zachycena fotoaparátem).

Při TX lze však přepínat měřidlo v levém horním rohu, které může měřit Po, VSWR, Udd, Idd, ALC ... na obrázku přepnuto na měření ALC. Pod displejem s kmitočty vidíme vysílané spektrum ve filtru.

Osciloskop nám ukazuje průběh vysílaného signálu (Carrier) a AF-FFT nám ukazuje spektrum signálu.

Osciloskop a AF-FFT zapneme kliknutím na tlačítko MULTI. Snadno si změříme, zda nám SW pro digitální komunikaci moduluje tcvr v potřebné úrovni (WSJT-X nastavuji na výstupní úroveň tak, aby byl ALC indikátor před začátkem modrého pole).

Uvedené funkce se mi zdají téměř zbytečné, nicméně, rychle mi odhalily chybu v jednom z komunikačních programů, který sice klíčoval transceiver, ale neposílal žádný signál na USB audio kartu.


 

22.1.2023 Řízení transceiveru pomocí SW FLRIG: Výsledek: zatím částečně úspěšný. SW FLRIG se hodí, pokud chceme používat pro digitální komunikaci SW FLDIGI. FLRIG lze rovněž používat samostatně k řízení tcvru, což jsem nikdy dříve nepoužíval. Bohužel, transceiver Yaesu FT-710 je příliš novým typem a SW FLRIG ho nepodporuje
(viz: http://www.w1hkj.com/flrig-help/); použít nastavení pro FT-991 nebo pro FTDX-1200 nebylo úspěšné. S nastavením pro FT-991 jsem oživil klíčování PTT  pomocí CAT a několik dalších funkcionalit. Nechodí mi přepínání filtrů široký/úzký. S nastavením pro FTDX-1200 jsem zaznamenal více chyb, například přenos hodnot a zobrazení frekvencí, řízení filtrů. No, právě se přiblížila doba, abych se začal věnovat komunikačnímu protokolu, který používá Yaesu pro sériovou komunikaci CAT a napsal si vhodný SW pro řízení FT-710 sám. Tak, jako jsem to kdysi dělal pro celou řadu Icomů, které jsem měl. Ale, zpět k tématu - zde je stránka s nastavením FLRIG, ze které je zřejmé, jak jsem se s tím popral.

Pokud začínáte s digitální komunikací a učarovala vám komunikace úzkopásmová, zde uvádím základní kmitočty, kde lze očekávat aktivitu.
 

22.1.2023 Vzdálený provoz FT8 s TRXem FT-710 po LAN síti. Vyzkoušel jsem připojení transceiveru k tzv. USB Device serveru Silex DS-510, který mám. Způsob použití jsem v roce 2020 popsal (s rádiem Icom IC-7200) na této stránce: http://ok1ufc.nagano.cz/Rizeni/USB_Device_Server/USB_device_server.htm
Transceiver Yaesu FT-710 jsem připojil k USB rozhraní DS-510 přes optické oddělení USB. Stejně, jako v případě Icomu, jsem na vzdáleném počítači po připojení k Device serveru přes LAN síť viděl zvukovku a USB UART controllery Silicon Labs. Vzdálený počítač má nainstalovaný SW WSJT-X a časovou synchronizaci.
Provoz FT8 s využitím WSJT-X na vzdáleném počítači byl bezproblémový
.
Poznámka: Uvědomme si, že nejde o dálkové řízení FT-710 přes LAN. Jde jen a jen o prodloužení USB rozhraní CAT a zvukovky, samozřejmě. Přes CAT z programu WSJT-X nenastavíme například ladění tuneru (TUNE), nezměříme VSWR nebo Po, ani ALC. Pokud však máme tyto parametry nastavené, můžeme při snídani s rodinou nebo při hlídání dvou psů sledovat provoz na pásmu. Díky tomuto přístupu jsem dnes sledoval ráno pásmo 80 m a doplnil do části o prahové citlivosti print screen s příkladem dekódovaných signálů.
 

21.1.2023 Jaká je prahová dekódovatelnost signálů FT8?
Různí hamové ji stanovují různě. Jedna z metod byla publikována na této stránce: https://destevez.net/2016/10/simulating-jt-modes-how-low-can-they-get/
Metoda je aplikovatelná u systémů s externí zvukovou kartou, tedy tam, kde máte k dizpozici audiovstup. Pomocí generátorů signálu FT8 a generátoru bílého šumu (Gaussovo rozdělení) vygenerujete větší množství zpráv FT8 a sledujete, jaká je skutečná četnost dekódovaných zpráv. V uvedeném odkazu autor považuje za práh dekódovatelnosti 20% správně dekódovaných zpráv. Já obvykle používám četnost 50%.
Autor programu WSJT-X (Joe Taylor, K1JT) uváděl prahovou hodnotu
dekódovatelnosti -20dB
, ale připouštěl možnou hodnotu - 24 dB (s dekódováním AP, TBD, viz odkaz: https://w5fc.org/2017/07/15/new-digital-mode-from-k1jt-ft8/).
Zde nyní udělám pouze 2 nebo 3 závěry:

a) Když zapnu FT-710 s vertikálem např. na pásmu 40m, vidím v tabulce WSJT-X běžně signály silné (obr. vpravo nahoře, mají RSTS = 17 dB) i slabé, příklad hodnoty
RSTS = - 25 dB, ojediněle - 27dB až -28 dB, výjimečně - 30 dB.
b) I když přijímám protistanici jako silnou (RSTS = +10 až +15 dB), obdržím v některých případech s plnými 100 Watty výkonu report pouze RSTR = -24 dB; to tak prostě je. WSJT-X provozují stanice s malými i velkými výkony, za různých podmínek příjmu, s různě kalibrovanými RX..
c) O prezenci dekódovaných slabých signálů se mohu domnívat dvě věci:
přijímač FT-710 není vůbec špatný (asi je dost dobrý, mě se zdá výborný), Výjimečně jsem dekódoval slabé FT8 s reportem RSTS = -30 dB (takovou prahovou citlivost uvádím jako nepravděpodobnou) nebo nemám přesně zkalibrovaný přijímač s programem WSJT-X, což je pravděpodobné. Jelikož není vyvedený vstup do zvukové karty, musel jsem použít složitější metodu generování zpráv FT8, než jsem uvedl v úvodu odstavce. Šlo v mých podmínkách o dost pracný experiment, který jsem zrealizoval (21.ledna 2023) a popsal zde.

S ohledem na popsaný experiment uvádím odesláním reportu RSTS protistanicím reporty o cca 2 dB až 3 dB horší, než jsou.

Pro ilustraci jsem do odkazu zde přidal typický pohled na okna a vodopád programu WSJT-X na třech pásmech (40m, 80m, 17m) ze dne 18.1.2023 po 18-té hodině.
 

Seznam stanic (17.1.2023) po dekódování; obvykle bývají obsaženy stanice silné,
RSTS=+17 dB i stanice slabé, např. RSTS = -25 dB (40m band):

Když přijdeme k rádiu druhý den (18.1.2023) vidíme dost podobný
seznam stanic dávajících výzvu (zde opět 40 m band):

I s maximálním výkonem Po = 100 Wattů může být problematická realizace QSO,
přestože slyšíme protistanici jako silnou. Neznáme její podmínky v QTH:


 

15.1.2023 Zahájení subjektivního provozního testu, u kterého eviduji reporty přijaté a odeslané. Standardně používám několik pásem, jednoduchou a vždy stejnou anténu, stejnou šířku pásma RX, stejný vysílaný výkon, stejný druh provozu (FT8). Podrobnější popis testu tady.

 

14.1.2023 Test vlivu společných zemních proudů.

Společné zemní proudy, které se šíří od antény po plášti koaxiálního napáječe, tečou do země. Jsou nám schopny znemožnit příjem slabých signálů. Na plášti koaxiálního napáječe je omezujeme vhodným linkovým izolátorem (někdo používá název tlumivka). Přesto musíme zamezit jejich vlivu dalším opatřením:

a) důsledným oddělením PC (notebooku) USB izolátorem;

b) důsledným vf oddělením každého z napájecích vodičů; v případě použití spínaného zdroje musí být z pohledu vf kmitočtů od 1 do 30 MHz oddělen vysokou reaktancí každý z vodičů (L, PE, N) od pláště koaxiálního napáječe antény.

Zda je zamezeno šířením zemních proudů dostatečně, zkouším jednoduchým testem podle obrázku vpravo, a to ve dvou krocích:

1. Napájím TCVR z neuzemněné baterie, která je připojena krátkým přívodem. A sleduji všechna pásma z pohledu nejrůznějšího rušení.

2. Nahradím baterii spínaným zdrojem, který má oddělené napájecí obvody z hlediska vf proudů od každého z napájecích vodičů. Impedanci oddělení měřím v rozsahu kmitočtů 1-30 MHz. Po náhradě baterie dobrým spínaným zdrojem nikdy nedojde ke zvýšení úrovně rušení na pozadí a ani k degradaci signálů FT8 (k horší dekódovatelnosti).

Zkoušený TCVR Yaesu FT-710 s upraveným zdrojem Diamond vyhověl. Nezjistil jsem  jakékoliv degradace dekódovatelnosti, nebyly zjištěny vyšší úrovně rušivých signálů na pozadí pásem proti napájení z akumulátoru.

 

14.1.2023: Šířka filtru. Jaký má vliv na dekódování signálu FT8?

Podívejte se na příklad, který jsem zachytil na této stránce a udělejte si názor, zda se s šířkou pásma vyplatí nebo nevyplatí něco dělat.

   

14.1.2023: Používám interní tuner a nastavil jsem interní a rychlý (INT-FAST).

A možná bych měl zdůraznit zjištěné přednosti nového TCVRu:

a) TCVR zůstává chladný i po delší době provozu s výkonem TX cca 90 Wattů do antény přizpůsobené tunerem.

b) TX úroveň ze zvukovky po přepnutí na jakékoliv pásmo vyvolá vždy stejný zásah ALC. V programu WSJT-X není třeba nastavovat po přepnutí úroveň a na TCVRu není třeba sledovat ALC.

c) Byl jsem zvyklý měřit VSWR a Po (výstupní výkon). Měřák na displeji má jen jednu ručku. Je rychlý. Myší snadno přepnete veličinu, kterou potřebujete měřit. Jednou nastavíte ALC, potom několikrát sledujete Po a VSWR. A nakonec jsem nechal trvale měření na VSWR.


 

14.1.2023: Ukládání na SD kartu. Na SD kartu lze ukládat věci, jako je nastavení menu, obsahy pamětí, zvukové nahrávky a zachycené obrazovky. Nahrávky a obrazovky lze používat v PC. Nahrávky jsou uložené ve formátu wav, obrazovky ve formátu bmp, rozměr 800x600 bodů.

Tuto funkcionalitu jsem vyzkoušel hlavně z důvodu, abych mohl dokumentovat svá nastavení a první kroky s novým rádiem.

SD karta má slot po levé straně rádia (když se díváte na čelní panel). Já nepoužívám dodaný přídavný reproduktor, ale asi bych si ho montoval na pravou stranu. SD kartu čteme v PC. FT-710 si vytváří na kartě strukturu adresářů, příklad po prvnách pokusech zde:

 

12.1.2023: Nastavení baudové rychlosti CAT. Jdeme z hlavního menu - operation setting a nastavíme si rychlost stejnou, jako má nastaven port v PC.

Jiné baudové rychlosti jsem nezkoušel. Uvedenou hodnotu běžně používám a používal jsem dříve s jiným typem TCVRu.

Nastavená hodnota nijak nezpomaluje odezvu TCVRu, ale použitá rychlost je přiměřeně nízká a díky tomu přenos dat není v prostředí hamovny rušen, a to ani při zkouškách zařízení s vyššími výkony.

 

14.1.2023: První zachycení menu. Do systému menu se dostaneme zatlačením na knoflík FUNC. Tím najedeme na menu, případně si vybereme menu nižší úrovně a provedeme zachycení obrazovky tlačítkem MODE.

Ve spodní části menu jsou modrá tlačítka (Radio Setting, ...). Kliknutím na ně (nebo dotykem) se dostaneme do dalších menu nižších úrovní - viz obrázek výše. V záhlaví těchto menu se zobrazuje jeho název (např. Operation Setting).

Všechna okna menu mají tlačítka Back na návrat zpět.

Existují menu, na která se dostaneme po kliknutí na ukazatel (na S-metr, ukazatel kmitočtu VFO-A, na řízení ATT, IPO a předzesilovačů). Tato menu nemají tlačítko back. Zde nesmíme s volbou otálet, klikneme na to, co chceme nastavit, někdy to ani nestihneme a menu je fuč.

 

14.1.2023: Zachycení obrazovky. Dělá se pomocí screen capture (manuál), prakticky to znamená podržet tlačítko MODE, až se obrázek uloží na SD kartu (je signalizováno).

Před zachycením obrazovky bylo upraveno několik parametrů - viz obrázek nad. Konkrétně jsem měl nastaveno podsvícení displeje (Dimmer), kontrast, barevné schéma (mám rád modré vodopády), upravil jsem si úroveň (Level), možná i další nastavení. Jako poslední jsem upravil nastavení výstupního výkonu Po na hodnotu 90 Wattů.

TCVR si pamatuje, jaký parametr byl nastavován naposledy, tj. Po. Toto je zobrazováno na displeji vedle hodnoty frekvence VFO-B. Prakticky to znamená, že tento parametr lze nastavovat okamžitě točítkem FUNC. Stiskem tlačítka FUNC zobrazíme výchozí menu (obrázek nad).

 

   TU 73, Mira, ok1ufc