OK1UFC

 

Po 30 létech opět na CB ...

   květen 2024    


Po 30 létech jsem se rozhodl, že si poslechnu provoz na CB pásmu.

Co předcházelo?

Montáž jednoduché antény s magnetickým držákem a jednoduché stanice Nanfone (Anytone) CB583 mini pro opětovné seznámení se s pásmem a provozem.

Použitá anténa: Sirio, Titanium 1200
Anténa výšky 1200 mm  je s magnetickou patou, velice štíhlý nerezový zářič je prodloužen patní indukčností, držák je vybaven kloubem, takže lze anténu montovat i na svislou plochu. Toho jsem využil a patu jsem nainstaloval na okapový šikmý žlab. Pro anténu mi nezbývalo příliš místa, musela být instalovaná do stísněného prostoru balkónu, kde již mám ve službě celou řadu jiných antén.
 

 

Přizpůsobení:

Anténu šlo přizpůsobit délkou zářiče. Po potřebném vysunutí/zasunutí zářiče se délka zářiče aretuje stavěcím šroubkem.

Nejlepší hodnoty VSWR jsem dosáhl na kmitočtu 26.985 MHz (CH3),
naměřená hodnota VSWR = 1.1;
šířka pásma pro VSWR < 2 je cca 2 MHz, pro VSWR < 1.5 je BW cca 1 MHz.

Pohled do hamovny

První zapnutí rádia
31. května 2024 večer:
Po instalaci a nastavení antény jsem udělal funkční zkoušku CB rádia, změřil citlivost, kanálovou selektivitu, prozkoumal, co dělá nastavování SQ, co se děje po aktivaci a nastavení RF Gain a pustil jsem skanování kanálů. Po nějaké době se rádio zastavilo na CH3, kde právě začal komunikovat místní kroužek. A tak pravděpodobně začala v mém životě druhá etapa CB provozu. Některé stanice byly velmi silné, jejich modulace byly čisté. Několik stanic z kroužku na kanále č. 3 jsem neslyšel. Nicméně první zařízení mám funkční, ale o provozu na CB si musím ještě hodně přečíst.

Další experimenty

1. června 2024 18:30 večer:
Opět jsem na CH3 (kmitočet 26.985 MHz) slyšel velice silně stanice z okolí mého QTH. Stanice měly lepší antény a slyšely i stanice vzdálenější, které já jsem neslyšel. Ale, obecně platilo, že ne všechny stanice na kanále se ve stejnou dobu slyší. Což je s ohledem na použitou délku vlny a způsoby jejího šíření normální. Našel jsem odvahu a zrealizoval svá první spojení v kroužku.
Nicméně, použitá stanice CB583 mini není ani moc citlivá, ani příliš odolná, ale pro základní komunikaci s blízkým okolím fungovala. Použitý kmitočet kanálu (26.985 MHz) jsem naprogramoval do mnohem citlivější ručky (superhet Icom IC-92D). Chci si ověřit, co budu slyšet na anténu (pendrek) výšky 170 mm. Vysílat tohle rádio na CB pásmu neumí. Tentýž kmitočet jsem naprogramoval i do rádia Yaesu FT-710. Toto rádio rovněž není určené pro provoz CB. Ale, mám ho připojené ke krátkovlnnému vertikálu, který lze tunerem FC-40 vyladit na amatérských pásmech od 3.5 do 28 MHz. Bohužel, na pásmu CB ani tohle rádio nevysílá (zatím) a ani není schopné ladit tunerem anténu. Rádio je však schopné přijímat FM modulované signály. Je to velice citlivé a velice odolné SDR zařízení. Našel jsem odvahu stisknout PTT tlačítko stanice CB583. S-metr na FT-710 se dostal na doraz, ale FT-710 byla schopna přijímat signál z CB583, která vysílala signál do magnetky vedle. Mám tedy pro příjem připravené dvě další stanice se 2 diametrálně odlišnými anténami.

2. června 2024 18:30 večer: Pracoval jsem s většinou stanic na kroužku. Příjem jsem realizoval se zařízením FT-710, reporty stanic se pohybovaly od S3 po S9+20 dB. Na zařízení CB583 jsem s malou anténou všechny stanice neslyšel. A bylo rozhodnuto o používání standardního krátkovlnného transceiveru. Ten však musí být rozšířen frekvenčně o možnost vysílat na CB kmitočtech. A taky bylo rozhodnuto o změření prahové citlivosti přijímačů, které mám v tomto okamžiku k dispozici.

Frekvenční rozšíření Yaesu FT-710

5. června 2024 odpoledne:

Provedl jsem frekvenční rozšíření transceiveru Yaesu FT-710. To muselo být v mém případě provedeno hardwarově, a to propojením pájecích bodů propojky P51, která je poblíž procesoru pod spodním krytem rádia.
Foto propojky je zde:

Rozšíření mě potrápilo, protože hned nefungovalo s mojí verzí firmware a musel jsem provést upgrade firmware. Provedl jsem postupně tyto kroky:
 

a) Stáhnout ze stránek Yaesu nový firmware. Jen je zazipovaný a musí se dekomprimovat a jednotlivé soubory se musí nakopírovat na SD kartu do adresáře FT710. Můj upgrade obsahoval soubory zobrazené vpravo na obrázku.

b) Provést upgrade podle návodu Yaesu v několika postupných krocích.

 

c) Provést úplný reset FT-710. To se dělá od vypnutého TCVRu současným stisknutím tří tlačítek (DSP RESET+FINE/FAST+ON/OFF):

   

d) Po resetu zkontrolujeme, zda máme tuto SW verzi a pokud bylo rádio rozšířeno, je za SW verzí uvedeno:"_MC", obrázek vpravo.

e) Musíme (bohužel) znovu nastavit všechna potřebná nastavení (od barev, kontrastu, podsvícení displeje, přes všechna nastavení komunikačních rozhraní, přes všechna nastavení úrovní, je toho dost), která používáme v provozu. Můžeme si dát používané kanály do pamětí TCVRu:

5. června 2024 18.30 večer: Výsledek se dostavil. Zrealizoval jsem první spojení na kanále č. 3 (CB), tj. na kmitočtu 26.985 MHz s téměř základním nastavením, konkrétně MIC Gain: 50, dolní kmitočet FM: 400 Hz, horní kmitočet: 3100 Hz, strmost filtrů 18 dB/oct. Použitá anténa: KV vertikál 3.5 až 28 MHz laděná tunerem Yaesu FC-40, výstupní výkon:5 Wattů (méně nelze) VSWR po vyladění: 1. Parádička.

   

   

Měření prahových citlivostí na CB kmitočtech

Měření citlivosti CB583 a Icom IC-92D

Měření jsem provedl na generátoru za stejných podmínek:
CTCSS: vypnuto;
modulační kmitočet: 1 kHz;
pracovní kmitočet: 26,985 MHz;
modulace: FM-N
úroveň upravena tak, aby S metr rádia slezl na cca polovinu škály na rádiu
 - viz pohled na Icom vpravo;

CB583mini: vypnutý atenuátor EMG

   

 Měření na CB583 mini

Měření na Icom IC-92D

   

   

Měření citlivosti FT-710 na CB pásmu, modulace FM

Rozdíl v měření citlivosti u levné CB stanice a starším superhetem v ručce mě nenechal v klidu. Byl prostě veliký. Proto jsem nainstaloval generátor k mému nejodolnějšímu a nejnovějšímu rádiu pro KV, které mám, k Yaesu FT-710. Zapojení generátoru a TCVRu vidíte na fotce vpravo.

Podmínky:
CTCSS: omylem zapnuto;
předzesilovač: AMP1, rádio umí řadit dva různé předzesilovače, AMP1 a AMP2 a provoz bez předzesilovače;  atenuátor: OFF
modulační kmitočet: 1 kHz;
pracovní kmitočet: 26,985 MHz;
modulace: FM-N, úroveň opět upravena tak, aby signál/šum (S/N) jsem subjektivně slyšel stejně, jako při měření citlivosti Icom E92D nebo při měření na stanici CB583 mini. Rádio Yaesu FT-710 přijímá takový signál při úrovni generátoru -113 dB.
Na "osciloskopu" FT-710 si všimněte přijímané sinusovky, ve spektru FFT nf si všimněte spektrální čáry modulačního kmitočtu.

   

Výsledky prvních experimentů

29. června 2024: Od rozšíření rozsahu FT-710 jsem zapínal rádio na CB kanálech téměř každý den. Těšil jsem se z dobrého příjmu. Pouze následující drobnost mi kazila radost. Tou drobností je funkcionalita umlčovače šumu na FT-710. FT-710 umožňuje demodulaci FM signálů. V menu lze dokonce nastavit pro FM rozdílnou funkcionalitu na točítku RF GAIN/SQL. A to tak, že na módech SSB využívám RF GAIN a pouze na FM funkci SQL. Algoritmus SQL je velmi slabým místem rádia při příjmu FM. Knoflíkem lze sice nastavit umlčení šumu pod úroveň obvyklých silnějších signálů. Bohužel, pro čitelné signály v šumu, které bych v systému RS (a na škále používaného systému pro reporty RST:  5 - dokonale čitelné, 4 - čitelné, 3 - obtížně čitelné, 2 - občas čitelné, 1 - nečitelné) klasifikoval jako RS = 33,  se již squelch zavírá a RX FT-710 nepřijímá. Mnohem starší rádia, jako je Icom IC E92D nebo Icom 706 MK2g mají squelch lépe konstruovaný. I signály s čitelností R = 2 squelch otevřou, signály lze sice občas nebo obtížně číst, jsou slaboučké (S=1), ale v době klidu přijímač neotravuje při příjmu FM poměrně silným šumem.

Srovnání přijímačů z hlediska citlivosti: Asi 15 let stará ručka Icom E92D je schopna s přibližně stejným odstupem šumu přijímat signál o úrovni -116 dB, nová mobilka Anytone CB583 mini potřebuje pro stejný výstup signál o úrovni -81 dB, tedy asi o 35 dB silnější.
Moderní a extrémně odolný RX Yaesu FT-710 je jen nepatrně méně citlivý, než Icom E92D. Při úrovni signálu z generátoru -116 dB je signál čitelný při zapnutém předzesilovači AMP1, ale s větším šumem, než u superhetu E92D. Při úrovni generátoru -113 dB je signál slyšitelný se stejným šumovým pozadím.
Provoz s TCVRem Yaesu FT-710 na kanále CB, je parádní. Rádio je citlivé, odolné, snadno se obsluhuje. Squelch by mohl pracovat lépe.

 

 

   TU 73, Mira, ok1ufc