OK1UFC

 

Rozhraní USB-B, USB a slot pro SD card

Poslední aktualizace 2023    

 

Transceiver Yaseu FT-710 je vybaven rozhaním typu USB-B (konektor jako se používá na USB tiskárnách). Na obrázku zadního panelu (vpravo) označen číslicí 8. Na tomto rozhraní je přístupná vnitřní zvuková karta transceiveru. Ta se vám objeví ve správci zařízení Windows PC bez instalace ovladačů. Po instalaci ovladačů Silicon Labs Dual USB to UART CP2105 Bridge Enhanced Com Port se vám obejví ve správci zařízení dva COM porty, pomocí jednoho COM portu lze tcvr řídit přes CAT rozhraní Yaesu, např. z programu WSJT-X, podrobnosti zde.

Dále je TRX vybaven druhým rozhraním USB (typ A), ke kterému lze připojit myš a/nebo klávesnici. Na obrázku vpravo označeno číslicí 9. Po připojení myši se na obrazovce displeje transceiveru objeví malý kurzor ve tvaru šipky, kterým lze přesně ukázat na jednotlivé ovládací prvky menu a kliknutím provést požadovanou akci. Pro toho, kdo je zvyklý na přesnou práci s PC, pro toho, kdo nechce řešit, zda má nebo nemá silnější prst a opravdu ho nebere dotykový displej, použití myši vřele doporučuji. Jde o přesné ukazování (polohování), po kliknutí následuje okamžitá reakce. Na displej nemusíte sáhnout. Parádička.

 

SD Card
Slot pro SD kartu se nachází na levé straně rádia. Na SD kartu lze zaznamenávat, zachycené obrazovky (screen capture, screen shot, formát bmp), ukládat menu po různých nastaveních (binární formát dat), ukládat zvukové záznamy (formát wav) z poslechu na pásmech.

SD card není v mém transceiveru viditelná jako úložiště (mass storage) z žádného USB rozhraní. Obsah SD card má adresářovou strukturu a je čitelný na Windows PC.

Jak se dělá zachycení obrazovky (zachycení aktuálního menu), viz úvodní stránka deníčku, záznam ze 14.1.2023

SD Card slouží pro provedení upgrade firmwaru transceiveru, které se dělá podle pokynů v samostatném manuálu transceiveru.

 
Operativní nastavování některých často opakovaných parametrů pomocí dotykového displeje nebo pomocí myši (moje preference):

Nad grafickým zobrazením spektra máme několik zobrazovacích prvků, které jsou současně prvky ovládacími.

Například kliknutím na tlačítka ATT, IPO, DNF nebo AGC volíme nastavení atenuátoru IPO, dvou stupňů předzesilovačů, řídíme AGC, atd.
Příklad kliknutí na AGC:

 
Kliknutím na indikátor S metru zobrazíme okno METER

viz obrázek vpravo. Dalším kliknutím na tlačítka provedeme nastavení měřené veličiny, kterou bude indikátor na spodní stupnici v režimu TX zobrazovat:

Po - výstupní výkon
Comp - úroveň komprese
ALC - nastavení ALC
VDD - napětí na koncových tranzistorech PA
SWR - poměr stojatých vln VSWR.

Obdobně kliknutím na různá trojčíslí zobrazované frekvence VFO-A je nám umožněno nastavovat přímo kmitočet. Osobně tento způsob nastavování kmitočtu nepoužívám.

 

Informace k Yaesu FT-710, k ergonomii, jeho vlastnostem jsem začal psát na této stránce FT_710_ergo.htm

 

   TU 73, Mira, ok1ufc