Poslední aktualizace 15. května 2020

      
 

   Kontrola LNB po úpravě

Úvod

LNB, který používáme pro amatérské účely a provedli jsme na něm jakoukoliv úpravu je dobré vyzkoušet, zda je funkční a neztratil původní citlivost. Níže popsanou metodou jsem kontroloval všechny konvertory, které jsem modifikoval.

Modifikaci konvertoru jsem popsal v tomto článku. Rovněž a mnohem podrobnějším způsobem ji popsal Zdeněk, OK1DFC zde.

Zkouška

Po úpravě, která spočívá v odstranění krystalu 25 MHz odpájením, po drobných mechanických úpravách a po přivedení injekce z GPS-DO oscilátoru uložíme dosud neslepený LNB do satelitního držáku antény, kterou jsme si předem nastavili na příjem TV satelitu (popis tady):
 

 
Pokud byla anténa nastavená a do LNB přivádíme signál z GPS-DO, objeví se nám přijímaný obraz TV kanálu, pokud jsme GPS-DO nastavili na kmitočet přesně 25 MHz. To platí za předpokladu, že jsme si s anténou nepohnuli. Pokud si s ní pohneme, nastavíme podle sklonoměru přesně elevaci a podle síly signálu na S metrech sat TV RX největší sílu signálu. Na upraveném konvertoru nám v žádném případě nesmí dojít k poklesu hodnot. Pokud ano, něco jsme neudělali správně.

Na stolečku vidíte GPS-DO. Je přesně nastavený při tomto testu na 25000000 Hz. Signál z GPS-DO je přiveden do LNB kabelem s SMA konektory. Je napájen z USB power banky, GPS anténa není připojená a synchronizace GPS se při tomto měření nepoužívá.

U LNB L-201 Twin ECO jde z druhé díry koaxiál potřebné délky s SMA konektorem k GPS-DO.

Pro satelit ES'HAIL 2 samozřejmě kmitočet přeladíme s ohledem na používaný RX jako mezifrekvenci.

Při zkoušce je obraz stejně silný a stejně kvalitní, jako s původním krystalem. Pokud odpojíme napájení GPS-DO, obraz se na mém RX vždy zastavil na několik (asi 2-3) sekund a následně RX hlásil, že signál nepřijímá.

LNB Twin L-201 Eco

Výhoda
původního LNB L101 ECO spočívala pouze v jeho ceně a modifikovatelnosti. Nevýhod měl hned několik - musel se rozebírat skalpelem, musel se upravovat hliníkový odlitek, do kterého se dělala díra na prostrčení středního vodiče koaxiálu, instaloval se šroubek se svorkou na kostření pláště koaxiálu a do plastového pouzdra se montoval konektor pro přívod signálu z GPS-DO. Po modifikaci jsem konvertor zkoušel.

Abych si usnadnil život, pořídil a modifikoval jsem rovněž konvertor LNB, typ L-201 ECO od stejného výrobce. Tento LNB nemá lepené plastové díly těla. Skládají se ze tří kusů - levé, pravé a spodní krytky. Levý a pravý díl jsou vzájemně spojené pomocí západek. Skalpelem je lze citlivě najít a západky odjistit. Spodní díl je převlečen přes část levého a pravého dílu. Ozařovač je chráněn kruhovou krytkou. Ta je k tělu ozařovače zatmelena silikonovým tmelem. Při úpravách ji nedemontujeme, pokud nejsme zvědavi na provedení ozařovače a vnitřek vlnovodu. Deklík hliníkového těla je mohutně zatmelen, takže nám odstranění tmelu dá trochu práce, než ho oškrábeme. Očistíme i šrouby a patřičným klíčem je vyšroubujeme. Potom lze odpájet F konektory a vyšroubovat je. PCB desku jsme schopni následně vyklepnout na stůl bez jakéhokoliv páčení. Deska je připravena k odpájení krystalu 25 MHz.

Tento LNB je, podobně, jako předchozí, bez nepříjemné selektivity mezi druhým zesilovacím stupněm a zesilovačem směšovače. Proto se hodí na příjem amatérského satelitu ES'HAIL 2. Některé konvertory mají v tomto místě filtr, který už signál z transpondérů ham satelitu tlumí. Obvykle se dá upravit nebo vyblokovat, ale to už není jednoduchá úprava LNB.
 
Výhodou je:
 
1. Lepší ozařovač paraboly.
2. Nerozkucháte si skalpelem čelo ozařovače, není to třeba.
3. Do odlitku nemusíte vrtat díry, protože si jeden F konektor ponecháte na výstup z LNB a napájení.
4. Dírou po druhém konektoru, který po odpájení vyšroubujete (klíč #11), snadno prostrčíte koaxiál, který připájíte středním vodičem do díry po krystalu a stíněním na GND PCB desky. Detail je nakreslen do fotografie dole.
5. Po vyzkoušení zatmelíte koaxiál silikonovým tmelem v díře po konektoru F.
 

 

Nevýhodou je vyšší cena LNB v provedení Twin. Dále má tento LNB kravsky udělanou stupnici pro skew polarizační roviny. To vás nesmí zmást, správná poloha je konektory dolů! a pootočit o stočení polarizační roviny podle satelitu (např. 5 až 10 °).

Demontáž LNB před úpravou

1. Rozděláte plastovou krabičku (viz horní obrázek).
2. Vyšroubujete šrouby hliníkového deklíku. Další nevýhodou je, že hliníkový deklík LNB je pečlivě zalepen silikonovým tmelem, takže škrábete šroubováčkem a skalpelem, až vyškrábete tmel natolik, že lze nožíkem nebo šroubováčkem deklík otevřít. Potom vypájíte F konektory, následně je vyšroubujete (klíč 11).
3. Nyní lze snadno vyndat deska PCB a odpájet krystal.
4. Po odpojení krystalu vložíte PCB do odlitku, prostrčíte jednou dírou koaxiál (já to dělal tou spodní podle orientace na fotografii), který má na druhém konci SMA konektor. Zapájíte střední vodič, stínění a v druhé díře živý konec původního F konektoru.
5. Namontujete deklík.
6. Zakápnete díru s koaxiálem silikonovým tmelem.
7. Dáte LNB do plastového futrálu a výše uvedeným způsobem vyzkoušíte s GPS-DO.

Poznámky:

1. U LNB Twin je možné přivádět oscilátorový signál druhým F konektorem, který nepoužíváme jako výstupní. Provedeme jedinou úpravu - po zpětné montáži F konektrorů připájíme k desce jen ten, který slouží jako výstupní a napájecí (mezifrekvence). U konektoru oscilátorové injekce opatrně jemnými kleštěmi vyhneme nad desku střední vodič. Ten podložíme izolační slídovou podložkou, aby byl od plošky na PCB izolován. K vývodu připájíme druhý konec izolovaného drátku. První konec je připájen do díry po krystalu.
2. Předchozí úpravu nakonec nepoužívám. Víc mi vyhovuje prostrčit dírou po F konektoru tenký koaxiál, který mám zakončen SMA konektorem.

 
Zkouška LNB s transceiverem
 
1. LNB konvertor zapojíme s napájecím oddělovacím obvodem. Mnoho autorů je popsalo na internetu. Já jsem použil bastl, který odděluje LNB a vstup do TCVRu kondenzátorem (1000 pF) a ss napájecí obvod je oddělen tlumivkou bez jádra.

2. Na výstupu z LNB mám atenuátor 20 dB, protože moje LNB měly obrovský zisk a byly schopné na pásmu 70 cm vybudit TCVR Kenwood TS-2000 šumem na téměř S9.

 

S - metr transceiveru

1. Bez LNB

Na S metru bez připojeného LNB nevidíme žádnou úroveň signálu a z TCVRu slyšíme slabší šum, stejný jako, když je TCVR bez antény.

 
2. LNB připojený, generátor vypnutý

V této konfiguraci mi šum vystoupal na hodnotu S9. Takové úrovně šumu nemám rád, nikdy jsem takto transvertory nenavrhoval. LNB má obrovský zisk. Proto jsem do výstupu LNB zařadil útlum 20 dB. Úroveň šumu na S-metru je cca S3 - viz foto vpravo.

 
3. LNB připojený, signál generátoru zapnutý

Zatím nemám doma generátor signálu na pásmo 10 GHz. Improvizoval jsem se 4 harmonickou z kmitočtu 2.5 GHz. Popsáno níže.

Generátor s jednoduchou měřicí anténkou na výstupu mi vybudil S-metr na TS-2000 na úroveň S9+40 dB.

 
4. Silný signál na jiném kmitočtu.

Přeladil jsem lokální oscilátor GPS-DO na kmitočet, který odpovídá převaděči družice ES'HAIL 2 a hledal jsem signál generátoru kolem požadovaného mf kmitočtu. Signál jsem snadno našel. Jeho síla je stejný jako v předchozím případě. Zkontroloval jsem též všechny předchozí úrovně (bez signálu, bez LNB). Byly stejné. Touto vidláckou metodou jsem si ověřil, zda má LNB dostatečnou šířku pásma i pro kmitočet, na kterém ho budeme používat.

 
Improvizovaný generátor silného signálu

Generátor pro pásmo 10 GHz doma nemám. Proto jsem chtěl vyzkoušet metodu použitelnosti levného generátoru DDS, který pracuje na 2.5 GHz. Jde o příjem 4 harmonické. Generátor je zatížen jednoduchou měřící anténou, vyrobenou na PCB (koupil jsem od číňana na ebay). Při volné vazbě na LNB (anténa i LNB ležely na stole) jsem přijímal z generátoru silný signál. Po zapnutí přístrojů jsem signál laděním TCVRu snadno našel, včetně několika slaboučkých parazitních příjmů. Anténu generátoru a LNB jsem k sobě nepřibližoval na silnější úroveň S9+40 dB. Nechci si zničit vstupy LNB.

Kmitočtu 2622.5 GHz odpovídá příjem na kmitočtu 10 490 MHz, těsně pod tímto kmitočtem je konec NB převaděče ES'HAIL 2 (10.489 8 GHz)
 

 
Jednoduchými metodami, postupnými krůčky, s ověřováním funkčnosti po každém takovém krůčku jsme byli schopni sledovat chování našeho 10 GHz přijímače, vidět jeho stabilitu, zkusit synchronizovat první oscilátor heterodynu pomocí GPS a přijímat signál z nejlacinějšího generátoru, který je dostupný pro každého.

Postup je vidlácký, ale natolik dostačující, že můžeme svému prvnímu 10 GHz přijímači začít důvěřovat a udělat si další standardní zkoušky, poslechnout  majáky nebo příjem signálů družice ES'HAIL 2 (QO-100). Signály lze přijímat na malé parabolické antény.
   TU 73, Mira, ok1ufc