Poslední aktualizace leden 2021

      
 

   Výstupní obvod LNB a napájecí obvody

Úvaha

Měřený LNB vykazoval různé úrovně mezifrekvenčních signálů. Ty se lišily podle použitého mezifrekvenčního kmitočtu a pohybovaly se po zesílení a před vstupem do spektrálního analyzátoru v hodnotách od cca - 55 dBm do - 66 dBm. Tento rozdíl bych měl rozumně vysvětlit. Nicméně, výstupní obvod za LNB je kmitočtově závislý a skládá se z několika prvků, které jsem zobrazil v náhradním schématu. Jde o stejnosměrný Bias T v LNB, jumper F-F (impedance 75 Ohm), Bias T u ss zdroje, jumper SMA-SMA a vstupní optimalizační obvody v zesilovači. Byl použitý zesilovač s nízkým šumovým číslem, aby nezhoršoval S/N signálu LNB. Nicméně, je kmitočtově závislý a vykazuje na 2m zisk nepatrně vyšší, než na 70 cm (o cca 3 dB). Na 1.2 GHz pásmu je zisk menší o další cca 2 dB.

Náhradní schéma výstupního obvodu


Řešení odrazů ve výstupním obvodu LNB

Je zřejmé, že úroveň výstupního signálu budou ovlivňovat odrazy ve výstupním obvodu. Odrazy však nebudou ovlivňovat poměr S/N. Řešil jsem pomocí funkce Sweep ve Smithově diagramu. Podle konkrétního kmitočtu může RL nabývat hodnot od cca 8 dB do 30 dB v pásmu 1.2 GHz, cca 5 až 30 dB v pásmu 430 MHz a na pásmu 144 MHz může být RL dokonce jen 2 dB. Takže rozpětí úrovní signálu na různých IF kmitočtech je vysvětlitelné a je zřejmé, že čára šumového spektra není vodorovná, i když byl analyzátor kalibrován. Zobrazení odrazů ve Smithově diagramu představují "spirály s body" - uvádím dole, v pořadí pásem 1.2 GHz, 432 MHz a 144 MHz.

Při příjmu SSB bychom se neměli nechat zmást vyšší úrovní výstupního signálu a subjektivně vyhodnotit silnější signál jako jakostnější. Byť z obrázků S metru na mém Kenwoodu bychom mohli mít takový dojem. Ale to je dané i tím, že na pásmu 430 MHz mám vždy vypnutý předzesilovač, ale na pásmu 23 cm ho vypnout nelze. A zrovna na 23 cm má napájecí obvod nejmenší RL na použitých kmitočtech. Takže signály jsou subjektivně silnější. Přesto jsou signály pravděpodobně i jakostnější, s lepším S/N, byť o prokazatelnosti lepšího S/N o cca 0.5 dB můžeme mít pochybnosti.  Rozdíl v úrovních (cca 10 - 11 dB) je však, díky frekvenční závislosti výstupního obvodu vysvětlitelný, stejně tak, proč čára šumu na diagramech není vodorovná (za to může různý odraz). Měla by však být u různých LNB "podobně zakřivená", to také je.

 

 

   TU 73, Mira, ok1ufc