další info     >>>> Obsah        

    
 

Anténa Bobtail Curtain napájená žebříčkem


Všeobecně

Když jsem zkoušel dvoupásmovou BC vyrobenou pro pásma 20 a 17 metrů, lákala mě možnost vyzkoušet napájení této antény půlvlnným žebříčkem a ladit ji automatickým tunerem na více pásmech. S vědomím, že vyzařovací diagramy budou mít v horizontální rovině různá minima.

Schéma antény

Půlvlnný žebříček netransformuje impedanci a tak jsem při délce řebříčku něco přes 10 metrů obdržel anténní soustavu, která je opět v rezonanci na kmitočtu 14.076 MHz. Stojatá vlna na žebříčku ztráty příliš nezvyšuje a anténa šla pohodlně vyladit od 40 metrů do 10 metrů na amatérských pásmech.

Vyzařování

Horizontální rovina

Modrá čára - vyzařování BC na 14 MHz.
Černé čáry - vyzařování na 7 MHz (ležatý ovál) a na 10 MHz (sněhulák)
Zelené čáry - vyzařování na vyšších pásmech (diagramy mají laloky)

Vertikální rovina

Černý ovál - vyzařování na 7 a 10 MHz, vhodné pro blízká NVIS spojení
Modrá křivka - vyzařování na 14 MHz (vhodné pro DX)
Zelené křivky - vyzařování na vyšších pásmech, hodilo by se pro DX, pokud se nestrefíme v horizontální rovině do minima antény.

Závěr

Bobtail Curtain v provedení half square je z principu vertikální anténa (soustava 2 vertikálů), pokud ji provozujeme v konfiguraci dvou svislých a čtvrtvlnných zářičů, propojených horizontálním jednovodičovým fázovacím vedením. Na všech jiných kmitočtech je to OCF (off center fed) napájená anténa a podle toho také vyzařuje. Někdy však nemáme možnost cokoliv udělat s prostorem na pozemku a vysílat je třeba.

 

© 2015  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 1.12.2015