další info     >>>>         Kontakt

    
 

Popis ok1ufc BC antény

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Všeobecně

Anténa ok1ufc BC je výsledkem experimentů s osvědčenou anténou bobtail-curtain (podrobnosti a různé modifikace jsou popsány zde).

Popis antény

Jedná se o invertovanou dvouprvkovou anténu bobtail-curtain. To znamená, že tato anténa se skládá ze dvou vertikálních čtvrtvlnných nadzemních zářičů. První zářič je napájen v patě antény. Je realizován z laminátového teleskopu o výšce 12 m a napájení je v necelých 2 metrech nad zemí. Druhý vertikál je identický. Je napájen pomocí jednodrátového vrchního vedení, tedy konkrétně pomocí anténního vodiče ve výšce 2 metry nad zemí jsou paty obou zářičů spojeny. Je to tedy invertovaný bobtail-curtain, U anténa, chcete-li. Takto provedená anténa vyzařuje s nízkým úhlem do dvou směrů. Zisk proti zavěšené bobtail-curtain klesne pouze asi o 0.5 dB. Výhodou je, že konce laminátových teleskopů nejsou zatěžovány tahem a lze pro trvalou instalaci využít i nejtenčího dílu. Minimum vyzařování je potlačeno proti bobtail-curtain anténě méně. Potlačení je jen cca 10 dB.

Protože pokles zisku by mi mohl v některých případech vadit, zrealizoval jsem v místě napájení prvního vertikálu ještě meandrovitou nadzemní protiváhu. V tomto bodě mám přepínač, který mohu ovládat a vyzařovací charakteristiky přepínat.

Prototyp antény je zkoušen na pásmu 40 metrů.

Schéma antény

Základní geometrie

Pro pásmo je výška čtvrtvlnných zářičů asi 12 metrů a fázovací vedení je ve výšce kolem 2m, v mém případě je to 1.8 metru. Délka tohoto vedení a vzdálenost vertikálů je jedna polovina vlnové délky. V mém případě je toto vedení nad plotem zahrady.

Meandr jsem zrealizoval na sloupcích pro elektrické ohradníky. O tom, jak fungují meandrovité protiváhy, píšu např. zde. Jiné konkrétní a praktické použití meandru jsem popsal také zde u instalace a modifikace antény GAP Titan DX.

 

Vyzařování

Jak jsem již uvedl, vyzařovací charakteristika je přepínatelná a záleží na tom, zda jako protiváhu použijeme meandr nebo druhý fázovaný vertikál ve vzdálenosti 1/2 lambda. Obě charakteristiky vypadají takto:

Diagram nemá smysl dále komentovat.

Závěr

1. Realizaci antény uvádím jako jeden z příkladů, jak lze na pásmu 40 metrů také řešit zisk a směrovost antény. Chtěl jsem popsat principy fungování a kompromisy, které jsem použil.
2. Pokud to letos stihnu, vyzkouším ještě modifikaci s přepínáním protiváhy (do meandru a do druhého vertikálu) u antény GAP Titan DX, čímž bych rád zakončil můj srovnávací test této antény.

 

 
.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

© 2011 - 2013 Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 26.10.2014