Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Wine verze 4.0.5 v Linux Mint 19.2
 
Úvod

V letošním roce jsem vyzkoušel upgrade LM 19.1 na LM 19.2, elegantně, rychle a bez ztráty kytičky. Zvědavost mi nedala, potřeboval jsem vědět, jak mi budou fungovat některé velmi oblíbené programy, které jsou napsané pro Windows.

Jaký SW jsem zkoušel

Bezprostředně po aktualizaci Windows 10 z buildu 1803 na 1903 mi Windows smazaly oddíl s Linux Mint 19.2 a dokonce se samy neuměly při restartech upgrade nabootovat. Považuji to za neprofesionalitu Microsoftu a kravské chování těch, kteří to tak naprogramovali. Podrobnosti jsem však popsal před dvěma dny. Dneska jsem cestoval vlakem do Hradce Králové, což znamená, že jsem měl asi 3 1/2 hodiny času, internetové připojení a hračky (notebook, USB klíčenku s LM 19.2, desku s LED, USB to RS232 adaptér a foťák). Potřebný SW a projekty byly na sdíleném oddílu (Win10, Linux, ntfs) d: Zkoušel jsem nainstalovat a spustit následující klíčové programy - WINE z repozitáře, Fast Stone Image Viewer v poslední verzi z Internetu a tři licencované programy od ABACOM, které mám na HDD (sPlan 7.0 na kreslení schémat, Sprint-Layout 6.0 na návrh desek s plošným spojem a ProfiLab-Expert 4.0 na vývoj desktopových aplikací, které komunikují s měřicími přístroji).

Co jsem zkoušel

U WINE jsem zkoušel, zda se nainstaluje v nějaké novější verzi z repozitáře operačního systému, zda bude rozumně nakonfigurované a zda se objeví v grafickém menu.

U grafických programů jsem zkoušel jejich základní funkce a rychlost. U programu Fast Stone jsem zkoušel ještě vložení základních vektorových prvků do bitmapy (text, oválek, čára s šipkou, další bitmapa, atd. ve starší verzi Fast Stone a ve Wine 1.6 jsem zjistil nekompatibilitu, chyběla u čáry s šipkou právě ta šipka na konci :-)

U programů na kreslení schémat a návrh desek jsem (až teď, když jsem přijel domů) zkoušel tisk na síťové sdílené tiskárně, zda sedí měřítko, tj. deska je vytištěná přesně, apod.

U programu ProfiLab Expert 4.0 jsem kromě rychlosti zkoušel funkci kompilátoru. Program v Linuxu s Wine vytvářel spustitelné .exe soubory pro Windows. Dále jsem zkoušel, zda jdou ve Wine zkompilované soubory spustit a zda komunikují po sériovém portu skrz USB to RS-232 adaptér.

Nastavení a začátek zkoušky

Nainstaloval jsem z klíčenky Linux Mint 19.2 do předem připraveného oddílu. Po instalaci vzniklo standardní menu pro dualboot s operačním systémem Windows a Linux Mint 19.2
Nainstaloval jsem Double Commander (z repozitáře).
Nainstaloval jsem Wine (z repozitáře).  Po instalaci Wine jsem kliknul na první instalační .exe pravým tlačítkem v Double Commanderu a použil volbu spustit se zavaděčem pro Wine.

U grafických programů jsem začal instalovat právě stažený (ze stránek autorů) Fast Stone Image Viewer. Před instalací si Wine stáhnul a doinstaloval balíčky mono a gecko. Potom dokončil instalaci prvního windowsovského programu. U ostatních programů byla instalace rovněž bez potíží. Grafické programy jsem tedy mohl začít zkoušet. Pořídil jsem s nimi screeny obrazovek, zkusil dokreslit texty, oválky, šipky a přípravu pro tisk.

Pro kompilátor ProfiLab-Expert jsem musel připravit a nastavit sériový port

To, bohužel, už neumím z grafického rozhraní. Takže jsem musel použít Terminál. Celkem jsem použil asi dva nebo tři znémé příkazy:

1. Podíval jsem se, zda se objevil v systému sériový port, když jsem do USB vrazil převodník. To se dělá příkazem:

sudo ls /dev/tty*

Příkaz vypíše všechny porty. hledáme, zda se objeví /dev/ttyUSB0 (objevil se)

2. Portu musíme nastavit práva, aby do něj šlo posílat data. To dělám takto:

sudo -i
chmod 777 /dev/ttyUSB0

3. Aby nastavení vydrželo, je třeba přidat uživatele do skupiny dialout. To dělám takto:

sudo adduser nazev_uzivatele dialout

Místo nazev_uzivatele napiseme skutečný název, já používám např. alfa, bravo, cyril, dominik, wsjtx, podle toho, jak jsem se vyspal a taky abych se v instalacích vyznal ...

Důležité !!!

Kompilátor ProfiLab Expert pracuje s porty COM1 až (nechci kecat, možná COM99). Naším úkolem je najít, na jakém portu COMxx se objeví náš /dev/ttyUSB0. To není až tak triviální záležitost. Na nějakém fóru jsem se kdysi dočetl, že Wine vytváří automaticky 32 portů. A bylo tomu tak i dneska. Náš Linuxácký /dev/ttyUSB0 se objevil jako funkční COM33. Proč ne. U projektů ProfiLab jsem tedy přepsal původní COM3, COM4 na COM33. FUNGUJE TO !!!

Závěr

Všechny 3 grafické programy fungovaly pod Wine svižně. Zjevné nekompatibility jsem nenašel. Všechny obrázky na této stránce jsem upravil v editoru Fast Stone (png uložil jen s 256 barvami, aby byly maličké).

Tiskové výstupy CAD programů jsou přesné. Deska, která měla mít rozměr 32 x 32 mm měla rozměr 32 x 32 mm po vytištění. Fungovaly všechny důležité věci (panelizace pro tisk, převracení, potlační vrstev, atd.)

Kompilátor ProfiLab Expert kompiloval. Programy šly editovat, ladit, spustit při ladění a spustit vytvořené exáče. Zkušební deska s procesorem PICAXE komunikovala skrz USB RS232 na portu COM33 /dev/ttyUSB0.

Řádil jsem s ovládacími prvky zkompilovaných programů jako pominutý, komunikace do mikropočítače PICAXE fungovala bezchybně, LEDky svítily a zhasínaly, jak mají.

Nový Linux Mint 19.2 včetně WINE 4.0.5 stabilní verze z repozitáře operačního systému se mi velice líbil. Děkuji autorům LM 19.2

Printscreeny a fotky ze zkoušek
 
S Plan 7.0
  
Návrh PCB desky Sprint-Layout
  
Příprava pro tisk PCB - náhled panelizace před potlačením vrstev a mirrorem
  
Print Dialog 
  
Namalování programu na zkoušku sériové komunikace v ProfiLab Expert
  
ProfiLab
  
Zkouška komunikace Windows programu pod Wine skrz USB to RS232 konvertor
  
RS232
  
Obrázky k textu - nastavení sériového portu podle popisu a pohled na spuštěný Front panel programu, kterým jsem testoval 
  
COM settings Front panel
  
Program puštěný pod Wine, kterým řídím vybíjení staniční baterie. Z tohoto panelu lze ručně nastavit vybíjecí proud, měřit napětí, proud a odečítat vypočítaný výkon vybíjení ve Wattech. Případně lze pustit automat. cykly (ty se nastavují na druhém panelu, není zde vyfocen). Program byl namalován v ProfiLab Expert 4.0, u baterky ( 4 x 12 V) komunikuje s PICAXE, jehož AD převodníky měří a Output piny spínají zátěž.
 
Stanicni baterie 
 
 
TU 73, Mira, ok1ufc