Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Upgrade Windows 10 build 1803 na build 1903 ...
 
Úvod

V letošním roce jsem vyzkoušel upgrade LM 19.1 na LM 19.2, elegantně, rychle a bez ztráty kytičky. Nicméně, ke slovu se na stejném notebooku (HP ProBook 4340s, 8 G RAM, i5) přihlásily i Windows 10. Takže stručně, jak vše probíhalo.

Upgrade Windows 10 buildu 1803 na build 1903

Ramlování jsem spustil kolem 16 hodiny.

1. Strašně dlouho se stahovala potřebná aktualizace. Přitom iso image se stejným buildem jsem stáhnul ze serverů Microsoftu asi za poloviční dobu. Pod Linuxem a s neskutečnými kydy o tom, zda s tím umím dělat. Fuj.
2. Následovala několikahodinová otravná instalace nového buildu 1903.
3. Tentokrát se aktualizace neukončila nezdarem, nedošlo k jejímu následovnému odinstalování a dočkal jsem se prvního restartu.
4. Protože mám na notebooku dualboot, organizaci disku MBR a zavaděč Grub, došlo k tomu, co jsem opravdu nečekal. Po restartu systém nenabootoval ani jeden z operačních systémů.
5. Zkusil jsem bootování z USB klíčenky stejného buildu Windows, kterou jsem si o několik dnů dříve vyrobil kvůli čisté instalaci Windows 10. Bohužel, SW na klíčence neuměl opravit bootování a nabídnul mi pouze celou novou instalaci. Fuj.
6. Všiml jsem si před několika dny, že na Live klíčence Linux Mint 19.2 se mi mihnul linuxovský program Boot Repair. Nabootoval jsem tedy z USB klíčenky Live LM 19.2 a vyzkoušel opravu bootování. Program však našel pouze operační systém Windows 10 a opravil bootování. Díky bohu. Po Linuxu ani památka, vše bude vysvětleno dále.
7. Po opraveném bootování se Windows ještě několikrát restartovaly, instalovaly, ale dočkal jsem se přihlašovací obrazovky.
8. Po letmém vyzkoušení jsem zjistil, že pravděpodobně fungují všechny programy ve Windows. Rovněž mi zůstalo původní nastavení.
9. Na disku c: mi ubyly desítky GBajtů místa. Zjistil jsem, že asi 31 GB obsazuje adresář windows.old, který půjde odstranit.
10. Začal jsem zjišťovat škody. Tedy hlavně důvod, proč zmizel Linux. Lepší než mnoho slov vypoví následující obrázek:
 
partition ext 4 byla fuč
  

11. Za diskem c: se objevila ntfs partition velikosti 615 MB, ze které je využito 532 MB (primární partition). Bohužel, mohu se jen domnívat, že Windows potřebovaly pro tento oddíl místo. Jednoduše tedy mázly oddíl s Linuxem, formátovaný jako ext4.
12. Následující oddíl, na obrázku má velikost 7,91 (zde označený jako Other) zůstal nedotčený. Šlo i linux swap (odkládací oddíl). Poslední oddíl ntfs je disk d:, který jsem používal na ukládání dat z Windows i z Linuxu.
13. Roční interval tzv. velkých aktualizací a velmi nízká životnost buildu, která je u verze Windows 10 PRO pouhých 18 měsíců,  má proti eleganci upgradu Linux Mint 19.2, která proběhne za půl hodiny, s jedním restartem a nic nerozvrtá, samá negativa. Verze Linux Mint 19.2 s jádrem 4.15 má podporu do roku 2023 !!!
14. Popsaný postup jsem neměl možnost vyzkoušet s organizací disku GPT a bootováním EFI.

Závěry

I.   Aktualizace Windows 10 z buildu 1803 na 1903 proběhla po několika hodinách a několika restartech tak, že na mém PC všechny Windows programy fungovaly. Včetně Dimension 4 pro časovou synchronizaci.
II.  Upgrade na dualboot systému nelze začátečníkovi doporučit. Windows nebyly po mnoha hodinách aktualizací schopné nabootovat samy sebe po prvním restartu. Aby se zamezilo ztrátě dat a programů Windows, bylo nutné použít produkt třetí strany (Boot Repair).
III. Stáhnutí bulidu Windows 10 v iso formátu a panenská instalace je rychlejší.
IV. Před Microsoftem zřejmě nebudou v bezpečí data pro Windows v neznámých souborových systémech (např. ext4). Upgrade se zachoval jako sprostý virus a oddíl ve formátu ext 4 jednoduše máznul. I s nainstalovaným Linux Mintem.

 

TU 73, Mira, ok1ufc