Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Čištění HDD po velké aktualizaci Windows (z buildu 1803 na 1903)
 
Úvod

V letošním roce jsem dobrovolně vyzkoušel upgrade Windows z buildu 1803 na 1903. Přestože jsem výsledkem nebyl nijak nadšen (vlastní akci jsem popsal zde), musím konstatovat, že po upgrade všechny nainstalované programy fungují. Na disku podstatně ubylo místa a bylo třeba vyčistit HDD od mnoha Gigabajtů nepotřebných souborů. Rozhodl jsem se tentokrát vyzkoušet nástroje dodané s Windows.

Nástroje Windows

Po kliknutí pravým tlačítkem na Win ikonu Start se objeví tzv. černé menu. Volím položku "Správa disků", klikám pravým tlačítkem na disk c: a klikám na tlačítko "Vyčištění disku" (je dole a trochu napravo pod obrázkem), volím, aby byly odstraněné staré instalace, šlo mi o složku windows.old, kterou normálně nesmažete, která měla v mém případě 31 GB (i když mám nainstalováno jenom necelé 2 GB aplikací, z toho nejvíc žere Visual Studio 2019), přidal jsem dočasné soubory internetu a také jsem vyčistil body obnovení).

Správa disků
  
Vyčištění 2 3
 
Čištění chvíli trvalo, ale fungovalo. Sice se mi zdálo, že po odstranění asi 30 GB dat se uvolnilo jen 20 G na disku, ale po příčině, proč výsledek nebyl očekávaný jsem až tak nepátral.

Defragmentace

Po vyčištění disku jsem provedl defragmentaci. Na některých PC používám nástroje od Glary Soft, ale v případě defragmentace jsem zejména na služebních noteboocích už od Win 7 vystačil s nástroji Microsoft. Stejně tak jsem provedl tímto defragmentaci i nyní.
 
Defragmentace
  
Postupy čištění i defragmentace pomocí nástrojů fungují. Vyzkoušel jsem je podruhé na dalším notebooku, pořídil z nich výše uvedené obrázky a nevidím důvod je nepoužívat. Běžný uživatel s nimi vystačí. Škoda, že buildy Windows 10 Pro mají tak směšnou životnost. Co to je 18 měsíců. Stejně budu před další velkou aktualizací hodně, hodně rozmýšlet, zda ji provedu nebo půjdu cestou panenské instalace.
 
TU 73, Mira, ok1ufc