Aktualizováno v dubnu 2019

      
 

   Běžná provozní údržba Windows

   Provozní údržba Windows není složitá. Přesto předpokládám, že se vyplatí dodržovat určité zásady.

Zásady

1. Digitální pískoviště. Pokud si můžeme dovolit desktop nebo notebook s druhou licencí Windows 10, který nám bude sloužit jako "digitální pískoviště" na testování stažených aplikací, samostatně stojících exe souborů a portable aktualizací, máme obrovskou výhodu. Pokud máme velký HDD, lze v nouzi lze mít druhou instalaci Windows v jiném oddílu stejného disku. Funguje to.
2. Pracovní instalace. Do této instalace nikdy zbytečně neinstalujeme programy, které nepotřebujeme. Rovněž zbytečně nespouštíme neznámé exe soubory, aniž bychom si je vyzkoušeli na digitálním pískovišti.
3. Dovednost instalace Windows. Umět si nainstalovat panenské Windows 10 z USB klíčenky do našeho notebooku patří k základní počítačové gramotnosti. Preferuji HW s možností bootování Bios, Bios Legacy a vyhýbám se UEFI Only, zejména, pokud nejde vypnout Secure Boot. Windows 10 vyhovuje organizace MBR a lze je instalovat do jediného oddílu na disku. Místem pro instalaci Windows nešetříme. Používám pro systém oddíly větší než 200 MB.
4. Instalace Windows vyžaduje další dovednosti - umět si stáhnout ISO soubor s buildem Windows, dovednost vyrobit si bootovatelnou USB klíčenku (používám Rufus), neztratit 25 místný Product Key, umět se přihlásit k účtu Microsoft (nezahodit jmého, heslo) a při instalaci umět provést aktivaci tzv. digitální licence Windows s využitím našeho účtu Microsoft.
5. Data svých projektů pravidelně zálohujeme. Nejlépe mimo pracovní notebook.
6. Hodí se nám tato hardwarová dovednost - umět si sehnat servisní (maintenance) manuál k notebooku, nastudovat si jednoduché základní demontáže krytů a naučit se demontovat a montovat SSD disk (Sata i M.2) nebo systémový HDD disk. Často zachráníme na jednoduchém USB to SATA rozhraní nejen data, ale i operační systém, pokud se naučíme opravovat MBR, bootování a dělat základní manipulace s oddíly.

Rizika

1. Základní a jedinečná svoboda Windows spočívá v možnosti spouštět neskutečné množství aplikací, které napsali autoři během více než 25 leté historie. Rovněž existuje mnoho oblíbených samostatně stojících exe souborů a tzv. přenositelných (portable) aplikací. Tyto aplikace reprezentují mocné nástroje, které nám sloučí při každodenní činnosti. Rizika spočívají v tom, že nikoliv všichni autoři měli čisté úmysly a některé z takových aplikací obsahují škodlivý software.
2. Zeď nářků. Když Microsoft aktualizuje, zdá se, že Internet představuje nekonečnou zeď nářků. Za prasárnu a nedokonalost považuji, že Windows 10 a servery Microsoftu nedisponují žádným použitelným nástrojem, který by dekódoval automaticky kód chyby. Některá chybová hlášení jsou zavádějící, např., že Windows nemá dost místa na disku (realita: víc než 200 GB volného místa na systémovém disku). Stalo se mi, že jsem stáhnul nástroj na "opravu", ale nástroj obsahoval škodlivý kód a dobře mi zasral počítač trojským koněm. Raději volím odložení aktualizací a čekám, až si je Microsoft opraví.

Běžná údržba

Používám jednoduché nástroje pro běžnou údržbu. A dokázal jsem s nimi dodnes udržet Windows XP s rokem instalace 2008, Windows 7 s rokem instalace 2012 a Windows 10. Údržbu provádím pravidelně, nástroje spouštím ručně, a to v době, kdy se mi to hodí a na notebooku zrovna nepotřebuji pracovat. Většinu nástrojů vidíte na ploše vpravo dole (Win10) a na spodním obrázku (Win7).

Nástroje

Řízení aktualizací

Aktualizace Windows 10 jsou otravné a stupidní. Ale i zde vidím vylepšení. Před léty tahal Microsoft GB aktualizací, v současné době bych řekl, že to už jsou jen stovky MB. I tak dokážou pekelně znepříjemnit život. Například se aktualizace začnou stahovat (stovky MB), potom se instalují, potom samy o sobě zjistí, že nefungují a začnou se odinstalovávat. To vše se děje v několika krocích, s více restarty. Divadýlko trvá klidně přes půl hodiny, Microsoft ramluje můj disk, počítač není použitelný a já jsem naštvaný. A to všechno se opakuje při dalším spuštění Windows. Z tohoto pohledu jsou Windows pěkná sračka, je to nepovedený pokus o rolling release distribuci, ovšem obvykle s nefunkčními upgrady po 18 měsících, takže také point release. Se všemy nevýhodami obou systémů. Protože používám také SW, kterému je mnoho roků (a neobejdu se bez něho), preferoval bych point release s delší dobou mezi aktualizacemi a ruční řízení aktualizací, protože mi jde především o pohotovost a spolehlivost systému.
Nainstaloval jsem proto nástroj Windows Update Blocker a aktualizace si pouštím v případě potřeby. Např. když potřebuji něco instalovat. Takto se to chová:

 

Odinstalování nepotřebných aplikací

Mám rád Revo Uninstaller 2.0.3 Portable. Dovede po odinstalaci skanovat PC i registry a zbavit je nepotřebného sajrajtu. Právě tohle bývá často třeba:

Na notebooku mám instalované ještě dalšá nástroje, Glary Absolute Uninstaller, CCleaner. Používám je výjimečně.

Oprava registrů

Používám Glary Registry Repair a občas CCleaner:

Defragmentace disků (optimalizace)

Používal jsem nástroje Windows 7 a Windows 10. Dobrý se mi zdá Glary SpeedUp. Provede nejen defragmentaci, ale vidím, jakou dělá optimalizaci. Rozloží větší a často používané soubory po celém disku. Takže, když po použití nabobtnají, do vymezeného místa se vejdou. Linuxy používají často souborový systém ext4. Ten se liší od ntfs v tom, že nejsou velké soubory natěsnané blok za blokem na začátek disku, ale jsou rozprostřené po celém disku. Linuxáci téměř neznají a nepoužívají defragmentaci. Ale není to úplně správný postup. Časem i oni přijdou na to, že je třeba kvůli fragmentaci přeinstalovat systém.

Vyčištění disku od sajrajtu

Mám rád nástroj Glary Disk Cleaner. Má levé a pravé menu. V levém najdu nepotřebné soubory v celkem užitečné struktuře. Lze je snadno vypráskat po částech:

Dříve jsem používal CCleaner. Sloužil mi docela dobře.

Práce s oddíly

Windows 10 mají použitelný nástroj Správa disků. Mám raději EaseUS Partition Master. Mnohokrát jsem ověřil, že práce s ním je bezpečná. Dělal jsem s organizací disku psí kusy, mazal oddíly, vyráběl oddíly, měnil jejich velikost. Když bylo nejhůř, disk nebootoval, Windows ho neuměl opravit, pomohlo disk vyndat, dát do USB to SATA adaptéru, z PC se na disk podívat a pomocí tohoto programu ho opravit. Tenkrát si neporadil s diskem ani Linuxácký GParted. Pro informaci - disk má organizaci MBR, oddíl c: pro Windows 10, dva oddíly pro dva Linuxy, oddíl DataD: a oddíl pro Linux Swap:

Zavádění systému (bootování)

Pokud instalujeme Windows 10 do nového oddílu na disk, kde je starší verze Windows, vyrobí instalační program dualboot (možná i multiboot - nezkoušel jsem). Ukázka obrazovky při bootování:

Zavaděč Grub

Unixové a Linuxové stroje používají oblíbený zavaděč Grub. Pokud instalujeme z USB klíčenky do prázdného oddílu některý z moderních Linuxů (vyzkoušel jsem Linux Mint, Ubuntu, LMDE, Debian, MX Linux, Fedora), jsou ke konci instalace Linuxu (instalace trvá např. 18 - 20 minut) vyhledány všechny operační systémy, včetně Windows a je vyrobeno automaticky menu pro bootování více systémů. Toto menu si můžeme upravit nástrojem Grub - Customizer (nutno stáhnout z repozitářů linuxové distribuce). Vidlácká oprava pošahaného bootování je tedy snadná. Do volného oddílu (stačí 20 GB) nainstalujeme např. Linux Mint, přetrpíme 18 minut a máme bez přemýšlení opraveno. Podrobnosti, příklady, jak se s tím dělá, jsem uvedl v této internetové minipublikaci o Linuxu.
Pro zavádění Windows preferuji zavaděč Grub. Opravdu vám bootování opraví. Nástroje Windows mi obvykle ohlásily, že nic neopraví :-)

Ostatní nástroje na údržbu systému

1. Pro časovou synchronizaci používám Dimension4.
2. Antivirovou ochranu používám pouze od Microsoft (Defender).
3. Při zálohování a kopírování většího množství souborů a adresářů se nám hodí souborový manažer, se kterým lze dělat synchronizaci. Preferuji jednoduchost a přehlednost. Ve Windows 10 používám dvoupanelový Total Commander. Ukázka při synchronizaci souborů se síťovým ftp serverem:

Závěr

Přestože mě Windows 10 neskutečně potrápily v roce 2017 kvůli aktualizacím, musím dnes konstatovat, že je opět používám a běží mi celkem spolehlivě. Jak jsem psal, Win XP už déle než 10 let bez reinstalace, a to jsou připojené k Internetu, Win 7 již 7 let, s připojením do Internetu, několik hodin denně a Win 10 po instalaci buildů 1803 a 1809 do dneška.

Poznámky:
1. Vyzkoušel jsem instalaci Windows 10 na notebooku Dell Vostro 3350, vyndal jsem HDD, vložil ho do HP ProBook 4340s a notebook normálně nabootoval. To jsem zažil dříve jen u některých Linuxů. Samozřejmě, že by bylo nutné licenci pomocí účtu aktivovat.
 

TU 73, Mira, ok1ufc