OK1UFC, České Budějovice, JN78fx, dne 26. prosince 2017 až 10. ledna 2018:

 
Windows 10 v amatérských podmínkách

Úvod

Raději bych v dnešní době, tj. téměř 40 let od okamžiku, kdy jsem začal u amatérské stanice používat první číslicový počítač, konstatoval, že jde o téma naprosto nepodstatné, ale, bohužel, není to pravda. Takže jsem si položil otázku, zda je operační systém Microsoft Windows 10 alespoň zčásti použitelný pro práci u radioamatérské stanice a pro potřeby této záliby.

Mé hodnocení Windows 10 z pohledu radioamatéra - uživatele
   

PRO

PROTI

1) Lze spouštět velké množství vlastních aplikací i aplikací cizích stran. 1) Nekonečně trvající a nekončící aktualizace.
Satelit a EME podmínky nepočkají, když u systému zrovna "probíhá příprava". Win 10 se ukázal jako naprosto nepohotový systém.
2) Většina ham aplikací byla napsána pro Windows.
3) U mnoha aplikací lze často vidět lepší ergonomii ovládání, než u jejich alternativ pro jiné OS.
2) Edice Win 10 HOME po aktualizacích změní celou řadu nastavení.
4) Stále ještě nás Microsoft nedonutil používat pouze aplikace, které lze stáhnout jen z toho jejich Windows Store. Netuším však, jak dlouho se z toho ještě budeme moci radovat. Dělají vše pro to, aby to takto nebylo.
5) Pro Windows stále existuje mnoho vývojových prostředků (a programovacích jazyků)  pro psaní aplikací. Ale hrozba z předchozího bodu trvá.
6) Některé vývojové prostředky jsou dobré, i když jsou přímo od Microsoftu, např. konkrétní edice Visual Studia, s prostředky Visual C++, C#, Visual Basic ...
3) Po aktualizacích jsem se dočkal nemilých překvapení:

a) jednou přestala fungovat mechanika CD ROM
b) jindy přestala fungovat část USB řadičů, zrovna ta, kde jsem měl zvukovky pro příjem JT65
c) jindy přestal správně fungovat úsporný režim, režim spánku, hibernace systému
d) jindy začalo zlobit bootování systému (UEFI, GPT)
7) Některé nepoužitelné součásti Windows lze vypnout. Postupně jsem se zbavil otravných hlášení z Centra zabezpečení, otravného Defenderu. Používám firewall Comodo a placený antivir (Anti Malwarebytes). 4) Celá řada nastavení je čím dál tím hlouběji před uživatelem skryta. Existují ale pomůcky a nástroje třetích stran, kterými lze celou řadu věcí nastavit snadněji, než tak, jak to manažeři Windows plánovali.
Pravdou ale zůstává, že když se problém dostane do roviny, kdy se musíte hrabat v nastavení registru, tak jeho řešení není vůbec komfortní. Je dokonce méně přehledné, než když řešíte něco v Linuxu pomocí příkazového řádku.
8) Pokud si nenechám Windows 10 soustavně aktualizovat, lze najít takový setup aplikací, se kterými je operační systém dlouhodobě stabilní. Viz poznámky na závěr článečku. 5) Operační systém jako služba Microsoftu příliš nefunguje. Raději použijme místo slova "služba" slovo "utrpení".
Aktualizace jsou nepříjemné, dlouhé, mění konfiguraci nastavení, PC není v pohotovosti, když je zrovna třeba.
9) Poslední bod zdůrazním. Nechci, aby vše znělo negativně. Windows 10 se mi jeví jako velmi stabilní systém. 6) Po aktualizacích nikdy nevíte, co vás zaskočí. Jednou nejde CD mechanika, jindy tiskárny nebo třeba po hibernaci nabootujete bez černé obrazovky až napodruhé. Prostě samé sračky, nikoliv služba.

7) Aktualizace a hrabání se v systému se mi však nepodařilo zastavit, Windows 10 nechci u ham stanice ani vidět.
 

Mé hodnocení z pohledu historických milníků Windows

 
   
Windows 3.11 (před tím jsem měl pouze MS DOS a DR DOS) Snadné spouštění programů pro DOS. Mám spousty programů pro numerické výpočty elektromagnetických polí, design obvodů, design antén. Jde o duševní bohatství celé řady vynikajících autorů a mnoho algoritmů už nikdo nepřepíše pro vyšší verze operačních systémů.
Windows 95 Vznikly vývojové prostředky kategorie RAD (Rapidní = rychlý a jednoduchý vývoj aplikací), např. Visual Basic, Delphi. U mě Windows 95 skončily hlavně s rozvojem externích úložišť a USB rozhraní.
Windows 2000 a Windows XP W95 (a W98) jsem nahradil nejdřív systémem Windows 2000, později Windows XP. Windows XP byl z mého pohledu nejužitečnější systém. Byl stabilní, snadno se konfiguroval a po ukončení aktualizací byl neobyčejně stabilní. Bohužel, Microsoft velice spěchal s novou verzí runtime knihoven NET Framework, které nepůjdou do XPéček instalovat.
Windows Vista Průser. Měl jsem je na jednom notebooku Toshiba, který skončil na HW poruchu.
Windows 7 Výborný a spolehlivý systém, který mám na několika PC. Běží mi na něm všechny ham aplikace. Běží mi na něm emulátor DOS, takže jsem neměl ani důvod ty dosovské aplikace přepsat.

Problém - hrozbu vidím ve dvou politikách Microsoftu:
a) ve skutečnosti, že dnes prakticky nekoupíte notebook s OEM licencí Windows 7
b) oznámené ukončení jejich podpory, což lidově řečeno znamená, že Microsoft přijde zase s jiným runtimem pro nové aplikace a velké IT firmy, např. Adobe mu na to skočí a nebudou psát aplikace pro starší verze Windows.
Navzdory tomu jsou pro mě Windows 7 stále perspektivní a dokonce dnes, tj. v prosinci 2017 jsem odhodlán instalovat je na disk úplně nového notebooku a předinstalovanou OEM licenci "prodat do frcu", tedy firmě, která takové licence přeprodává.
Bohužel se Microsoft, který už asi tuší, že Win 10 jsou sračky, ani neumožňuje z jejich webu stáhnout Windows 7 s pomocí 25 místného klíče. Odkáže vás na výrobce HW s odůvodněním, že licence OEM byla poskytnuta výrobci HW.
Windows 10 Teď mne ničím nenadchly. Sežraly mi spoustu času řešením nefunkcionalit, donutily mě pořídit si záložní HW, protože, když si vzpomenou, tak se aktualizují. Z nových funkcionalit neobsahují nic užitečného. Řekl bych - pro kindermanagery "dost dobré". Nicméně, musím předvídat. Očekávám, že nebude dlouho trvat a programátoři budou psát nová díla pouze pro funkcionality, které už nebudou obsahovat staré a dobré sedmičky.
   
Nemá smysl lamentovat nad celou řadou skutečností:

1) Microsoft má svůj marketing, svou vizi, svůj kindermanagement a vlastní slepotu (odtržení od reality potřeb některých uživatelů). Tací lidé těžko pochopí, že radioamatér potřebuje operační systém rychlý, pokud možno jednoduchý, mít možnost konfigurovat si celou řadu vlastností a služeb. Navíc potřebuje systém, který má přesný reálný čas (nadále i u Win10 používám Dimension 4) a je pohotový, tj. neaktualizuje se v době, kdy je třeba, aby byl funkční, měl co nejrychlejší odezvy po startu a nesežral si sám všechny prostředky.
2) Konkurenční operační systémy existují. Mám instalován Linux Ubuntu, Linux Mint a používám Android. Bohužel, stále nejsem schopen nahradit funkcionality aplikací, které existují jen pro Windows. Dokonce ani v pěkném prostředí Linux Mint se mi nepodařilo stáhnout vhodnou verzi WSJT-X.
3) Softwarové inženýrství přestalo být technickou vědou. Stalo se z něho počítačové bakalářství. Téměř se odvážím tvrdit, že se stalo vědou (pavědou) společenskou. Naprosto umělou. A vyvíjí se mnoha různými směry, dost často protichůdnými. Téměř si myslím, že jde o globální schizofrenii lidstva. Část algoritmů, které mě zajímají, jeví se mi jako snadná, pokud je napíšu v jazyce Ruby. Na jiné se hodí Pyton. Potom slezu z oblak i ze stromu a napíšu si pár ovládacích programů ve Visual Basicu nebo Visual C#, protože jsem je už kdysi používal a nemusím se doslova drbat s vývojem uživatelského rozhraní pro Windows. Výjimečně tady nechci zapomenout na vývojové prostředí Xojo. Ten zdařilý grafický Basic (sice drahý a placený) musím pochválit. Navíc si napíšu aplikaci pro Windows, Linux IOS či Android, a to opravdu intuitivně, tedy rychle, snadno a bez potíží. Jenže k čemu programy, když se mi operační systém zrovna začne aktualizovat v době, kdy potřebuji dělat QSO?

Za zásadní nevýhodu Windows 10 považuji marketingové pojetí operačního systému jako služby. Na to doba nedozrála. Potřebuji mít SW pokud možno stabilní, s přenositelnou licencí na jiný stroj, pokud se pokazí HW. Během používání Windows jsem zjistil, že některé "buildy" Windows 10 mi fungovaly stabilně na mém hardware a jiné dělal mastík. Také jsem zjistil, že výměna harddisku v notebooku mi trvá méně, než 5 minut.

Proto jsem od určité doby jsem začal uplatňovat následující zásady, abych se z kindermanagementu Microsoftu nezbláznil (slušně řečeno - východiska z nouze).

Zásady

1. Antivirové zabezpečení nepoužívám od Microsoftu. Vyzkoušel jsem produkt ESET. A používal jsem ho několik let. Sajrajty vždy vychytal a nebyl rozežraný jako např. Avast. Vyzkoušel jsem produkt Malwarebytes Premium (předplatil jsem dva roky) a používám ho nyní. Vychytá různé PUP a PUM sajrajty, které mi jiné antiviráky nenašly. Nikdy mi nic neponičil a na rozdíl od ESETu se lze snadno zbavit zbytků po odinstalaci.

Vyzkoušel jsem také některé bezplatné antiviry. Aniž bych zkoumal jejich architekturu, účinnost a náročnost, zdálo se mi, že verze k vyzkoušení fungují dobře (tj. svižně) asi měsíc. Možná po určité době začne cloudový server upřednostňovat placené klienty a free uživatelé si prostě počkají. Když se to stane během dekódování relace relace JT65, máte po náladě. Je to nepříjemné, musel jsem zpravidla rychle přepnout na herní režim, tj. antivirovou ochranu vypnout, což se mi nezdá jako rozumné řešení. Proto jsem zvolil laický přístup - zaplatil za účinný prostředek - placený antivirový program, který mi nesežere po startu všechny systémové prostředky.

2. Záloha dat. Mám rozdělený disk na více tzv. partition. Osvědčily se mi dvě hlavní, pokud používám na PC jen Windows. Na disku C: mám operační systém a aplikace, které se musí instalovat. Na disku D: mám datové archivy a adresáře s aplikacemi, které stačí se vším potřebným nakopírovat do jediného adresáře a lze je odtud spouštět. Disk D: lze snadno zálohovat prostým kopírováním po síti nebo na USB disk.

Operační systém (s převážně všemi) instalovanými aplikacemi zálohuji zásadně klonováním disku C: Pro tuto činnost existuje celá řada výborných nástrojů. Byl jsem spokojený s produkty firmy Acronis a EaseUS. Po instalaci všech potřebných aplikací jsem klonoval všechny partition disku z PC. Pokud se cokoliv stane, sáhnu do šuplíku a během 5 minut vyměním v PC HDD a instalované aplikace budou opět živé. Po síti pak mohu obnovit na disku D: v prvním kroku potřebné dokumenty a datové soubory.

3. Vypnutí automatických aktualizací Windows 10. Tento bod souvisí s předchozím. Windows 10 doslova nepřetržitě ramlují pevný disk PC. Nechci raději přemýšlet o jeho životnosti, když diagnostickým měřením zjišťuji, že jeho teplota je téměř pořád 59°C. Strategií Microsoftu je pravděpodobně používat tzv. kurvítko. Tím se stal sám operační systém, který drtí disky s tzv. OEM licencemi. Taková "zákaznicky orientovaná strategie" je asi výnosná :-) Uvědomují si, že mnoho uživatelů po poruše HDD vyhodí celý notebook. A tržby za OEM licence se točí. Investice do záložního HDD se systémem je při současných cenách víc než účelná. Bohužel, aby nám aktualizace neramlovaly disk v době, kdy se jede EME contest a abychom se nedívali asi 3 hodiny na modrou obrazovku s nápisem "Nevypínejte počítač, probíhá příprava systému" a po opětovném spuštění se nedívali na obrazovku "Systém se aktualizuje", a to místo vysílání, nezbyde nám než automatickým aktualizacím a jejich instalacím nějak (ze zoufalství jakkoliv) zabránit.

Prosím, berte tyto a zejména následující řádky pouze jako mou zkušenost. Pokud se jimi budete inspirovat, pak to děláte na vlastní nebezpečí. Já jsem to řešil vypnutím služby Windows Update. Nebylo to tak jednoduché, jak by se např. zdálo nebo jak se píše na Internetu. Princip velice krátké radosti jsem u toho zažil mnohokrát. Vyhodíte je ze dveří a vlezou vám do systému (že by wokny ??) jinudy. Není urputnějšího viru. Musel jsem udělat celou řadu opatření. Některá byla možná zbytečná. Pouze zákaz služby Windows Update však nestačí.

1) V menu Konfigurace systému jsem odstranil u zastavené služby Windows Update zaškrtávací políčko - viz obrázek:

Toto opatření však samo o sobě opravdu nestačí.
2) Musíme mít jistotu, že Windows 10 má službu Windows update zakázanou. Zjistíme to např. v menu služby - viz podtržený řádek:

Předpokládám však, že ani toto nestačí. Neznám Windows 10 dokonale. Jsem však téměř přesvědčený, že službu dovede znovu zapnout celá řada událostí. V mém případě se tak stalo např. po události havárie slavného prohlížeče Edge. Od samého počátku Windows 10 mi Edge spolehlivě zhavaroval při přehrávání streamu videa na severech Seznamu. Systém šel do modré obrazovky a W10 se restartovaly. Jiné browsery tohle nedělaly. Bohužel, s aktualizacemi, které nic nevyřešily a určitě se špionážním hlášením z mého PC o všem možném, nikdy však pro mě v čemkoliv užitečném. Všiml jsem si však, že pokud mám odpojený síťový Ethernet kabel, notebook je připojený jen přes Wifi adaptér, k aktualizacím někdy skutečně nedošlo. Takže:

3) Notebook jsem zkoušel jen s Wifi připojením. I když ho označíte jako placené, stejně se vám na to Microsoft po nějaké době vykašle.
4) Ještě zdůrazním menu, kde se zakazuje typ spouštění. V předchozím menu najdeme správnou ikonu a nastavíme v dialog. okně toto:

5) Přes všechna předchozí opatření jsem zjistil, že si operační systém sám od sebe (??? neznám jeho architekturu a algoritmy), pravděpodobně na základě nějaké události sám přepne službu Windows Update z režimu "zakázáno" do režimu ručního spouštění a OS se připojí k serverům Microsoftu. Netuším, jak se toho moru, který se nazývá Centrum zabezpečení a Windows Update zbavit.

6) Jako účelné se mi jevilo nahradit firewall Windows firewallem od jiného výrobce. Celkem úspěšně mi funguje firewall Comodo. Bohužel, je dodávaný jako součást antivirového balíčku. Musel jsem nainstalovat balíček a odinstalovat balast. Samotný firewall však funguje s antivirovým zabezpečením Malwarebytes perfektně. Uvažuji, že v nejbližší budoucnosti vyzkouším zákaz přístupů na aktualizační servery Microsoftu pomocí firewallu.

Závěr

 

 

Přestože považuji uvedené postupy za zoufalství, jde alespoň o jakýsi pevný bod mého vesmíru, o který jsem se mohl opřít, Microsoft mi už neramluje disky soustavnými aktualizacemi a mohu říci, že PC mám pro mé účely vybavené potřebnými aplikacemi, nakonfigurované podle mých potřeb a žádný kindermanager mi před ham aktivitami nemění konfigurace, neodinstaluje SW nebo nevyřadí PC z provozu.

Život je krátký a bojovat proti kindermanagementu nelze a já jsem více času na neproduktivní a naprosto zbytečné hraní neměl. Moje řešení je nakonec vidlácké a hardwarové. HAM computer jsem nakonfiguroval tak, aby se připojoval jen k síti s firewallem, který má blokované aktualizační servery Microsoft.

Takže sem jsem se po 40 letech nakonec dopracoval, abych měl PC alespoň chvíli stabilní, nerozjebané a nerozjebávané těmi kindráky a s neramlovanými hard disky, které v době mimo jejich aktivitu vypínám.

Jenže mi to stejně nedalo, podíval jsem se ještě do tzv. plánovače úloh. Dostanete se do něho z Menu programů - Nástroje pro správu Windows - Plánovač úloh. Vymazal jsem Windows Update, Microsoft Firewall (mám Comodo) a službu Orchestrator. Je třeba v plánovači smazat nejprve položky, teprve potom jde smazat složku služeb. Občas se kouknu, zda se mi tam nežádoucí položky neobjevily. Myslím si však, že ani toto nastavení není dostatečně účinné:

Pro jistotu jsem tedy ještě zakázal celou řadu věcí kolem aktualizací na firewallu v PC, konkrétně v nastavení HIPS, které se týká aktualizačních aplikací Windows:

Také jsem si všiml, že i když jsem zakázal WindowsUpdate a dokonce smazal v plánovači úloh uvedenou položku, vždycky se tam objevila znovu. Ten mor způsobuje pravděpodobně soubor v adresáři system32\sihclient.exe. Jestli mě dopálí, tak ho odstraním, což jsem si dosud nedovolil, ale pro jistotu jsem udělal tato opatření:

V plánovači jsem nechal sihboot, protože jsem si nechtěl zadělat na případné potíže při bootování. Ale zakázal jsem spuštění sih a navíc jsem tam změnil parametry, jako je první spuštění (to jsem poslal někam do roku 2029 a s ostatními parametry jsem dělal, co se dalo, opakování po 500 hodinách, apod.). Prostě mi to nedalo. Blokovat IP adresy firewallem mi přišlo ubohé a stejně bych to asi neuhlídal.

Tak snad mi radost ze systému, který mi nikdo zákeřně neničí, chvíli vydrží. Bohužel, radost mi dlouho nevydržela. Po několika dnech se přes veškerá opatření jedno z PC začalo aktualizovat:

Počítač byl opět v nepohotovosti, z pohledu hama "dlouhodobě" nepoužitelný, s rozvrtanými ovladači.

Výsledek jednoduchého testu po aktualizacích :-)  ... ani dnes Edge nezklamal:

Ještě uvedu, co provedly aktualizace (ramlování) s pevným diskem počítače. Všimněte si zvýrazněného Disk 1 (zelený), který obsahuje 5 ks partitions (oddílů), tak vypadal disk před ramlováním. A také si všimněte zvýrazněného Disk 0 (červený), který obsahu 10 ks partitions. Tak vypadá disk po celodenním ramlování, kdy počítač nebyl použitelný. Současně mi Microsoft změnil systém MBR na systém GPT bez mého vědomí i souhlasu.

Závěr

Po aktualizacích a změně bootování samozřejmě kindráci od Microsoftu doslova rozmr----li (nevím, jak to napsat společensky přijatelně a slušně) spouštění. Výsledkem tedy navíc bylo, že PC nešlo ráno probudit z hibernace, naběhlo do černé obrazovky, bylo ho nutné restartovat "natvrdo", dlouhým stisknutím tlačítka napájení.

Takže shrnuto a podtrženo, po ramlování byl systém v následujícím stavu:
1. Nebyla opravena chyba slavného prohlížeče Edge, viz foto modré obrazovky po jeho havárii. Tato chyba se mi zrovna na tomto PC objevovala od začátku, umím takto shodit Windows 10 při přehrávání některých konkrétních videostreamů v Edge. Google Chrome to nedělá :-)
2. Po aktualizacích byly rozjebané některé ovladače.
3. Po poslední aktualizaci MS vše navrátil do původního stavu, tj. neměl jsem práva např. při spouštění cmd.exe a musel jsem toto spouštět jako administrátor přímo z adresáře system32 ...
4. Přestože jsem na PC měl placený antivir, tak mi kindráci z MS zapnuli Windows Defender, a to tak, že nešel vypnout. Co si budeme povídat, dva antiviry se dvakrát ptají, zda se smí cokoliv udělat. Takže se PC neskutečně zpomalí. To se asi nebude příliš líbit tvůrcům antivirových programů, ale konání nechám na nich.

Kašlu na jednu promarněnou licenci s Windows 10 a budu aktivovat Windows 7. Jenže i tady mě doslova nasrali. Když jsem si chtěl stáhnout tu svou původní a zadal jsem 25 místný ověřovací klíč, tak mě poslali do pryč, tedy za výrobcem PC, který instaloval OEM Windows 7 (Lenovo). Naštěstí mám instalační disk a dostatek znalostí na to, abych si Windows 7 zaktivoval sám. Ale je to opravdu smutné. Dospěl jsem k názoru, že mi Microsoft v době po upgrade na Windows 10 nejenže škodil, ale stál mě poměrně dost času na zkoumání toho jejich firemního bakalářství. Ten čas mi nikdo neuhradí a život je krátký. Windows 10 PROSTĚ NEJSOU PRO OBYČEJNÉHO HAMA. Jsou zejména pro tupého uživatele, který nepotřebuje mít PC v pohotovosti a pár věcí pod jednoduchou kontrolou. A tu mu kindráci z Microsoftu ještě dlouho nebudou schopni dát.

Takže, shrnuto a podtrženo, toto experimentální PC jsem nechal na hraní manželce. Na notebook k TCVRu jsem si nainstaloval a zaktivoval Windows 7. Chodí mi na něm spolehlivě všechny ham aplikace.

V této době dělám všechno proto, abych byl schopen psát, vyvíjet a kompilovat jednoduché aplikace také pro Linux. Nemám sebemenší důvod s Microsoftem ztrácet čas. Opravdu to není pro mě.

Poznámky (berte je s rezervou, aktualizace se mi nepodařilo žádným z opatření zastavit):

1. K první licenci Windows 10 jsem přišel kliknutím na bezplatnou aktualizaci ze systému Windws 7. Mohu říci, jak jsem starej, tak jsem blbej. Nikdy bych takovou pitomost poté, co jsem zjistil, jak se to u Microsoft hraje, neudělal. Nicméně, konstatuji, že Win 10 jsou za určitých podmínek velice stabilní a svižné. Ovšem pouze, když se v nich nikdo pomocí aktualizací nehrabe. Aktualizace však nejdou zastavit!

2. Druhá licence přišla s novým notebookem HP ENVY. I když ho mám jen pár měsíců, už mi Microsoft změnil několik konfigurací. Např. sítě, která přestala po aktualizacích fungovat (nastavení USB/Ethernet adaptéru). Dal jsem ho dcerce - studentce. Má ještě jeden notebook, na kterém má spolehlivé Windows 7. Nedovedu si však představit dvě věci - jednak, že se PC bude aktualizovat např. před odevzdáním diplomové práce :-) a také, jak se bude tvářit dodavatel SSD disku, až mu ho přinesu oramlovaný aktualizacemi před ukončením záruční doby. Zaplatil jsem si prodlouženou záruku. Že disk nevydrží není až tak vysoce pravděpodobné, to je docela jisté. Tohle se asi nebude líbit manažerům výrobců HW. Mezi takové MS nepatří. Nechám to na výrobcích HW, aby si to s MS vyřídili. Věřím, že jistý (nejmenovaný) kindermanager od Microsoftu pozná pravdu, že Windows 10 bude opravdu posledním operačním systémem Microsoftu. A těším se na to.

3. Asi bych měl připsat, k jakému účelu popsaná pracovní stanice s Win 10, které nechci aktualizovat, slouží. Tato informace je out of date. Už tam jsou Windows 7:

a) Jde o PC pro provoz digimódů. Instalace aktualizací jde odložit a nikdy se nestalo, že by po aktualizacích byl systém překonfigurován, chybně bootoval nebo přestaly fungovat klíčové aplikace. Obdobně slušně se mi však chová další, mnohem starší PC se systémem Windows XP SP3. Všechny ham programy běží spolehlivě již několik let a nikdy nedošlo k virové infekci nebo jinému selhání.

b) Mimo absolutní pohotovosti digimódů (např. WSJT-X a dalších experimentálních druhů provozu) po startu PC jsem potřeboval, abych nemusel přepínat antivirové zabezpečení do tzv. herního režimu (proto byl u Win 10 Malwarebytes Premium a firewall Comodo). PC mmusí mít ihned po startu dost systémových prostředků a neshání se po aktualizacích.

c) Mám rád mapy. Proto mám na PC celou řadu instalací různého SW pro práci s datovými a grafickými mapovými podklady a geografickými daty (občas si dělám vlastní mapičky pro různé účely a z různých vrstev). Také mám na tomto stroji nainstalován Garmin SW BaseCamp, ze kterého exportuji data do GPS Garmin.
 
d) Mám kolekci celé řady programů (od DOS po starší verze Windows XP) pro nejrůznější elektrotechnické výpočty a řešení úloh kolem elektromagnetických polí. Používám emulátor DOSu .

e) Používám dva CAD programy pro technické kreslení.

f) Používám různé vývojové prostředky pro psaní programů. Všechny jsou nainstalované na tomto PC.

g) Občas na tomto PC testuji instalace a vlastnosti některých SW produktů.

h) Mám v PC celou řadu programů pro ovládání mikropočítačů v různých zařízeních po sériovém portu (přes USB). Jde o anténní přepínače, anténní tunery, měřiče anténních proudů, ovládání rotátorů, atd.

4. Myslel jsem si, že lze alespoň u operačního systému vystačit se základním řešením od Microsoftu. I když se MS snaží, jsem přesvědčen, že mnoho firem dělá v různých oborech lepší věci. Jejich antivirový program je mizerný a svědčí o tom mnoho zveřejněných výsledků testů. Nemám rád, aby se při spuštění pralo více antivirových programů o systémové prostředky, kdy se každý z nich musí zeptat Strýčka Sama (nebo koho?). Navíc jde o dotaz s dlouhou odezvou na cloudu, aplikace, ale hlavně  uživatel jen čumí a čumí a čumí ... Mimo hru tedy je otravný Windows Defender. Ale neměl jsem sílu zkoumat, jak ten virus zastavit.

Moje PC slouží k mnoha rozličným činnostem, kterými se občas bavím. Nebylo a není v mých silách soustavně zkoumat, co zrovna přestalo fungovat po aktualizaci operačního systému. Znovu konstatuji, že pokud se v operačním systému nikdo nehrabe, je můj setup dlouhodobě svižný, stabilní a rychle startuje. Bohužel, Microsoft se ve Windows 10 pravidelně hrabe, mění nastavení, přestávají fungovat speciální ovladače. Konstatuji, že Windows 10 na ham stanici nechci ani vidět.

Bohužel, k mému rychlejšímu rozhodnutí přispělo několik dalších událostí, které jsem zjistil až dnes:

1. Chtěl jsem si vyzkoušet live verzi Linux Mint. MS mi udělal zásahy do spouštění mého Lenovo a z USB disku nešlo bootovat. Ani tuhle prasárnu jsme si nedomluvili předem. Udělali ji soudruzi bez mého vědomí i zásahu. Předpokládám tedy, že soudruzi zablokovali možnost instalovat druhý systém vedle Windows.

2. Manželka dnes stáhnula poštu z našeho doménového koše. Když byl spuštěný antivirus Malwarebyte, prolezl ojediněle jeden sajrajt. Po vypnutí a odinstalování MB jich prolezlo pod dohledem Defenderu přes 200 během prvního ranního stahování. To je nepoužitelné.

3. Z možností administrace zmizelo nebo bylo zablokováno několik důležitých věcí, možností editace některých klíčů (týkajících se Defenderu).

Protože se PC stalo naprosto nepoužitelné pro moje účely, sáhl jsem po druhém HDD (se systémem MBR), nainstaloval čerstvé Win 7 Professional s potřebnými aplikacemi a do jiného oddílu Linux Mint. Tím tedy moje cestování a dobrodružství v oboru počítačového bakalářství končí a mohu se s vámi, milí čtenáři, rozloučit, pokud jste dočetli až sem. Microsoftu popřeji, aby jejich Win 10 byl systém předposlední, nikoliv poslední.

V podmínkách Microsoftu bylo uvedeno, že poskytují tento SW jako službu. Nefunkčnost takové služby, ale hlavně trápení s neustálou změnou funkcionalit, konfigurace a chování systému je věc druhá. Já upgrade na Windows 10 vnímám jako podvod, protože dopředu nikomu neřekli, jak často budou ramlovat, jak dlouho jim to bude trvat a co všechno uživateli zakážou, omezí znechutí.

Článek není návodem k tomu, jak rozchodit PC v hamovně. Ani nebude mít žádné pokračování. Rovněž není mým cílem psát zde o nově vzniklých společenských vědách, mezi které patří softwarové inženýrství. Vlastně to inženýrství není a s technikou to nemá dávno nic společného. Je to samostatná disciplína. Nově vzniklá společenská pavěda. Nadále tomu budu říkat počítačové bakalářství.

Občas se hodí seriózní rady, které se týkají osobních počítačů, notebooků, programů, práce s nimi a zásad. Je mi radostí, že zde mohu napsat odkaz na srozumitelné a dobře napsané stránky pro uživatele. Najdete tam mnoho užitečných rad: http://www.servispckupka.cz/ Bohužel, celá řada věcí, která platila před ramlováním Windows poté neplatí.

Windows 10 Home are permanently pregnant.

Po několika týdnech jsem se k bádání kolem systému Windows 10 vrátil. Microsoft několik věcí vylepšil:
1. Povoluje "pracovní dobu systému" v délce 18 hodin :-); nastavil jsem si od 05.00 do 23.00 ....
2. Pokud vám systém v pracovní době nespadne, neotravuje s restartem. Dokonce, i když je systém využíván, je aktivita při stahování nižší, takže zbývá výkon procesoru, kapacita paměti a doba přístupu na disk k dispozici pro vaše aplikace.
3. To, co stále stojí u Microsoftu naprosto za hovno, je, že ani u aktualizovaného systému najdu několik věcí, které nefungují správně a systém Win 10 to v době grafiky a požadavků moderní doby na uživatelsky přívětivé prostředí oznámí jen a pouze tzv. kódem chyby. Tedy mnohociferným řetězem znaků. Jak za krále Klacka. A podělejte se s tím. Nebo věnujte mládí detektivní činnosti. Takže jsem z důvodů ryze badatelských pro jistotu přeinstaloval systém do původního nastavení. Odinstalovalo to několik aplikací, aby mi mohli ve Store nabídnout inovované, tedy lépe zaplacené nové verze. Prostě:

It's a Long Way to Excellence ...

4. A po aktualizacích jsem zjistil, že soudruzi z Microsoftu opět změnili některé ovladače a jedno zařízení přestalo fungovat. Nekonečná story ...
Jak to nakonec dopadlo? Zařízení, které přestalo fungovat, bylo USB rozhraní. Takové PC už nechtěli ani kindráci na hraní, protože jim nešel uložit film, který několik hodin stahovali. Trpělivost byla u konce a před rozšlapáním zachránilo HW pouze to, že hard disk lze do 2 minut vyndat a příslušný soubor vykopírovat na flash na jiném PC. To už bylo příliš i na mě. Ale ověřil jsem si několik věcí:
a) souborový systém GPT šel převést na MBR bez ztáty dat
b) nesmyslná nealokovaná místa a nepotřebné Lenovo oddíly šly uvolnit
c) oddíly NTFS se daly vhodně sloučit, aniž by se data ztratila
d) oddíl s Windows 10 se dal poslat do věčných lovišť
e) z flash disku se dal instalovat moderní operační systém, který neramluje disk a ani nezlobí; asi ho poznáte sami:

Instalace trvala neuvěřitelnou čtvrthodinku :-). OS našel Wifi připojení, síťové připojení (Ethernet), síťovou WiFi tiskárnu HP, USB tiskárnu Samsung, po připojení k internetu se ozval zvuk z HDMI reproduktorů. Následně jsem během dalších 20 minut nainstaloval Wine pro spouštění windows aplikací. Po nastavení portů chodily exe programy na ovládání Icomu, ham kalkulátory, včetně oblíbené HP15C, šlo pracovat s programem na návrh PCB. Překvapila mě snadnost a rychlost instalace. Nenapsal jsem jedinou řádku, nehledal jsem na fórech jediné téma, kdy by něco nefungovalo. Nesháněl jsem jediný ovladač.

Takže - Windows 10 jsem poslal z tohoto PC definitivně do věčných lovišť, tak jak si soudruzi z Microsoftu přáli. Pouze jsem si místo něho nepořídil nové zařízení, ale nainstaloval operační systém od autorů, kteří mají snahu ochránit mé minulé investice a vydolovat z postaršího HW výborný výkon.

Přidám ještě ty poslední kapky, které rozhodly (z technického pohledu):
- změna souborového systému z MBR na GPT, které jsem si nepřál; neměl jsem však možnost volby
- nešlo zastavit aktualizace
- po aktualizacích nešel vypnout Windows Defender a používat antivir, který si s ohledem na mé potřeby sám vyberu
- MS mi změnil bez mého přání některé ovladače, v mém případě ovladače usb úložišť, které Microsoft označil za "ty nejlepší", které bohužel nefungovaly na mém HW a po aktualizacích nešly nainstalovat zpět ty původní....
Od toho okamžiku story Windows 10 pro mě nebyla nekonečná, ale

OS Windows 10 byl od Microsoftu pro mě skutečně poslední

nebyl však posledním OS na mém obstarožním PC, které nabralo nový dech, pohotovost, spolehlivost a opět věrně slouží. Nemusím být žádný tajnůstkář, poznali jste, že upgrade byl, jak se říká "competitive", a to na Linux Mint, jak prozrazuje logo.

Design grafického prostředí WSJT-X po spuštění:

Instaloval jsem podle návodu přímo z balíku, který je ke stažení na stránkách autora. Opět bez problémů.
Kdybych neztrácel čas, mohl jsem mít místo naprosto zbytečného zápolení s Windows 10 přepsané vlastní prográmky v Pytonu :-) ... zvyk je sice železná košile, ale čas na změnu, myslím, nastal v okamžiku, kdy Microsoft předvedl svou obchodní strategii a oznámil konec podpory Windows 7 ....

Malá poznámka na závěr: Linux Mint disk neramluje. Mám dokonce nastavené jejich vypínání při nečinnosti. Disk vychladne. Při běžném provozu se točí málo a topí mnohem méně, než u MS ... v únoru jsem připsal další úvahy o operačních systémech v hamovně a dalších pár řádek o Linuxu.

 

Začal nám březen. Dneska je 4.3.2018 ... rozhodl jsem se, že si vyzkouším jinou distribuci Linuxu. Stáhnul jsem si Zorin-OS verze 12.2.

Tentokrát bez pomoci Windows. Použil jsem nástroj pro zápis obrazů systému na USB úložiště - viz obrázek vpravo.

Celý postup je stejně složitý, jako kopírování jednoho souboru. Najdete si, kde máte stažený iso image a vyberete klíčenku - roletka "do". Potom kliknete na zapsat. Je to poměrně rychlé.

Po zapsání vypnete PC, klíčenku necháte v díře a nabootujete z ní - viz dole:

Po nabootování si můžete pustit např. Google Chrom a podívat se do internetu. Spíš se podíváte, co vám distributor v jeho distribuci Linuxu nabízí a jaké namaloval uživatelské rozhraní. Zorin-OS se mi zdál poměrně podobný Linux - Mint, který mám instalovaný. Má hezké a velice přehledné grafické rozhraní.

Z Live-CD se dostanete k síti i k úložištím. Snadno jsem si "okopíroval" náhled obrazovky, který jsem uložil do archivu. Aniž bych cokoliv instaloval.

Protože nebyly potíže s Live-CD (tak říkají linuxáci té klíčence), předpokládám, že nebudou potíže ani s instalací na HDD. Možná si ho nainstaluji na nějakou starou šunku, až nebudu mít co dělat. S monstrem Windows 10 bych si to nedovolil. Ty gigabajty (usb-flash 8 G nestačila, musel jsem dát 16 G) jsem stahoval půlku pracovní šichty. Žádné Live-CD. A po instalaci mi to začalo měnit MBR na GPT. Ale to určitě znáte :-) S Wyndejsi 10 prostě musíte mít nekonečnou trpělivost ...

Pár slov ...

Mini PC Lenovo Idea Pad Q 180, které už nikdo nechtěl (8 let je 8 let) a které jsem převážně použil k popisu potíží s Windows 10, jsem nakonec vybavil moderním SSD od firmy Crucial, s označením MX500 a kapacitou 500 GB.

Krucinál, on se jim ten disk docela povedl. Nový Linux Mint nastartuje asi za 30 sekund od zapnutí. Na PC jsou běžné aplikace pro práci s Internetem, CAD program (pro mě), HAM programy, Oracle Virtual Machine Virtual Box, tam běží Windows SW, které jsem nenahrazoval. PC je připojeno k síti, s přístupem na několik FTP serverů, včetně domácího úložiště (NAS, Raid 1, FTP).

Disk nikdo aktualizacemi neramluje. PC mám pod kontrolou já a nestačím se divit, jak všechno spolehlivě funguje. Mini PC běží téměř nepřetržitě, rodina si na něm čte v Internetu, kupuje jízdenky, sleduje na flightradaru lety svých přátel a známých, prohlíží a archivuje si fotky. Rodina se mi směje, jak jsem "přišel o PC". Také mi škodolibě připomíná, kolik tisíc stran stále vyhledává Google, když lidé řeší své Windows 10 problémy.

V mém případě bylo opuštění Windows 10 bezproblémové a úspěšné a mohu potvrdit, velice, velice účelné ...
 

Když už jsem znovu do mini PC Lenovo Q180 lezl, odšrouboval jsem také 4 šroubky, demontoval chladič procesoru a plošky na dvou čipech, které chladič chladí a na dvou plochách chladiče jsem očistil od zaschlé pasty.

Následně jsem na čipy nanesl tenkou vrstvu teplovodivé pasty a chladič opět přišrouboval.

Na obrázku vpravo jsem uvedl graf s teplotami, které naměřím na obou jádrech (modrý a červený graf) procesoru a na SSD disku (poslední řádek, černý graf).

Moje zkušenost - pokud se notebook nebo mini PC přehřívá, vyčistím oběžná kola ventilátorů. Pokud je demontáž jen trochu snadná, demontuji chladiče, očistím od pasty dosedací plochy a pastu nahradím tenkou vrstvou nové.

Nepříliš vysoké teploty jsou důležité nejenom na procesoru, HDD discích (původní Western Digital v tomto PC vydržel ramlování a měl za sebou nepřetržitého provozu délky 2 roky 10 měsíců a 7 dnů. Po takové době (HDD to najel asi za 8 let) pracoval bezchybně a s teplotami kolem 50 - 57 °C. SSD nemá až tak dobrý odvod tepla, jako HDD a pracuje při teplotách 66°až 75°C. Na čipy to není příliš, ale použitý typ při činnosti nemá proti HDD nižší spotřebu. Čipy prostě topí :-)

Takto byl připraven HW mini PC s Linuxem, nejen pro ham účely (pro využití u stanice jsem instaloval Linux a WSJT-X na 2 notebooky), ale hlavně pro testování, instalace a trápení ham linuxáckého SW. Pokud budu v blízké budoucnosti psát o jakémkoliv vývoji SW pro ham použití a Linux, budu to zkoušet na popsaném obstarožním, ale spolehlivém HW Lenovo Idea Pad Q-180...

12.8.2018 Dovětek

Několik dnů před datem psaní dovětku jsem si ověřoval, jaká je symbióza operačních systémů Windows 10 a Linux Mint 19 (Nebo LM 18.3, který jsem dříve nainstaloval ve více instancích. LM 18.3 používám výhradně k ovládání radiostanice a k různému provozu digitálních módů.). Potřeboval jsem si odpovědět na tyto otázky:
1. Zda nechat Windows 10 na noteboocích jako druhý systém? Odpověď: Ano. Ke studijním účelům, protože už jsem licence jednou zaplatil.
2. Zda Windows 10 na sledovaných strojích přijatelně funguje? Odpověď: Ano. Problematický starší HW jsem osadil pouze Linux Mint 19, ale na dvou ještě výkonných noteboocích, Dell-Vostro 3350 a HP ProBook 4340s mám Windows 10 Pro.
3. Zda Windows 10 šly nainstalovat z iso obrazu na čistý notebook? Odpověď : Ano. Vyzkoušel jsem instalaci na fyzický počítač se souborovým systémem MBR do určeného oddílu, vše OK. Zkoušel jsem instalaci na disk GPT. Ale nastavil jsem režim UEFI hybrid (s CSM). Překvapením bylo, že Windows 10 upřednostnily systém MBR, GPT disk konvertovaly na MBR. V obou případech jsem nemusel instalovat ovladače notebooků, Windows 10 je nainstalovaly.
V systému MBR lze provozovat vedle sebe více operačních systémů. Zavaděč GRUB spolehlivě vyhledá instalované Windows 10. Program Grub Customizer umožňuje spolehlivě, ale hlavně v jednoduchém grafickém prostředí, editovat bootovací menu, měnit pořadí operačních systémů i jejich označení.
V systému MBR lze instalovat Windows 10 jako druhý systém vedle Linux Mint. Je však třeba po instalaci Windows umět nabootovat na Linux a pomocí Grub Customizer opravit bootovací menu. O tom jsou mé články na tomto webu.
4. Zda tuto stránku, která Microsoft příliš nechválí, nechat na webu? Odpověď: Ano. I když jsem váhal. Asi mnohem víc, než Windows 10 mi vadí marketingová politika té firmy. Proč? Windows 10 lze označit jako "SAJRAJTWARE".  Možná se pro stejný význam používá jiné synonymum, ale uživateli neunikne, že čistá instalace obsahuje značné množství nepotřebného SW a nabídkové menu je těmi věcmi doslova zasrané.
Poznámka k poslednímu bodu z 8. září 2018: Startuji Windows10Pro na notebooku Dell-Vostro. Z pouhé zvědavosti, zda se budou aktualizovat a zda ta aktualizace bude "na dýl". Připraveno bylo několik aktualizací, napájecí tlačítko v menu již nabízelo "vypnout a aktualizovat". Použil jsem. Když se několik minut zdánlivě nic nedělo, pouze na mě svítilo "Nevypínejte, připravují se aktualizace", šel jsem na procházku se psem. Když jsem přišel, byl již notebook vypnutý. Po startu do Windows opět modrá obrazovka s tím, že se instalují aktualizace. Trvalo to chviličku. Windows mám nastartované, Windouws mi hlásí "Paráda ...", dál už si slova nepamatuji přesně. Bože, bože, ten marketing. Startuji prohlížeč Edge. Google Chrome zatím nemám instalovaný. Chci si vygooglovat stránky autorů Ease US Partition managera, abych se podíval na oddíly HDD. Ejhle, googlit nejde. Je mi to divné. Edge mi nabízí, abych místo googlování použil "bingování" .... Vedle mám nastartované PC, zrovna se na něm googluje, Stahuji si okamžitě instalační soubor Google Chromu a posílám na úložiště. Instaluji Google Chrome, nastavuji ho ve volbách jako preferovaný prohlížeč. Windows 10 se brání nějakou stupidní hláškou, kterou musím odkliknout. Ale googluji. Co k tomu dodat? Napsal bych "Soudruzi z Microsoftu, to nemyslíte vážně?" ... Jenže CENZURU nemám rád. Píšu teď a tady "Soudruzi kindermanageři z Microsoftu, JDĚTE DO PRDELE !!!"

03.04.2019 Dovětek

Přestože jsem s Windows 10 a jejich aktualizacemi nějak žil, obávám se, že některé věci budou otravovat stále. Včera a dnes se mi dlouhou dobu instalovaly aktualizace, což se nepovedlo a tak se zase odinstalovávaly:

Takže jsem odložil instalaci nových funkcí o 365 dní (maximu, které šlo) a instalaci ostatních aktualizací o 35 dní. Ramlování disků trvá a je to hrozná věc.

 

TU 73, Mira, ok1ufc