Aktualizováno v červnu 2019

      
 

   Když si potřebujeme napsat aplikaci pro Windows ....
 
  Širší úvod

Připouštím, že mé úvahy jsou ovlivněny několika faktory, hlavně však používáním PC (notebooku):
a) u radioamatérské stanice
b) při měření různých veličin
c) pro projektování a design elektrických zařízení
d) ke studiu, komunikaci, publikování a pro práci s Internetem

Přestože pro většinu činností nám trh nabízí vynikající, profesionálně napsané aplikace s obrovskou podporou, ne vždy se mi úplně všechno hodí nebo líbí. Mám rád přehlednost, jednoduchost (ve smyslu ergonomie), rychlost. A právě to byl důvod, proč jsem si nakonec některé aplikace napsal sám. Pro desktopy s operačním systémem Windows jsem dlouhou dobu používal Visual Studio 2008 v edici Express (je zadarmo). Nyní používám Visual Studio 2010 Express. Vyzkoušel jsem rovněž instalaci a práci s Visual Studio 2017 a Visual Studio 2019. Pro své potřeby, tj. návrh jednoúčelových kalkulátorů, řídících aplikací různých měřicích ústředen a přístrojů typu anténní tunery, anténní přepínače jsem vystačil s programy napsanými ve Visual Basicu 2008. Ten však využívá .NET Frameworku verze 3.5, s CLR
(Common Language Runtime knihovnami) verze CLR 2. Ta přestává být v nových edicích Windows 10 podporována, viz další info zde. Proto jsem přešel na edici Visual Studia 2010, která již pracuje s CLR 4, kterou podporují verze .NET Framework 4.7 a asi i současná 4.8

Všechny aplikace, které jsem dříve napsal ve Visual Studio 2008 jsem bezproblémově otevřel ve Visual Studio 2010. Konverze proběhla automaticky, všechny programy bylo možné po konverzi spustit pod .NET Framework 4, což jsem vyzkoušel na stroji s Win 10 Enterpise, který neměl instalovaný .NET Framework 3.5

Visual Basic 2010

Edicí Visual Basic 2010 Express jsem snadno nahradil edici 2008. Po prvním vyzkoušení jsem provedl následující nastavení:
a) "doplnil" jsem si Toolbox potřebnými nástroji

b) to se provede tak, že změníte v položce Tools - Settings nastavení na expert Settings:

c) a potom kliknete na spodní položku Options a zaškrtnete všechny komponenty:

d) Po uvedeném nastavení máte v okamžiku, kdy začnete kreslit design svých oken hned plný ToolBox nástrojů - viz obrázek vpravo. Můžete je začít používat, můžete se začít učit, jaké mají vlastnosti.

e) Základy o tom, jak začít psát vlastní aplikace ve věku 60+ jsem shrnul do několka lekcí - viz zde. Dovednosti lze vstřebat s rezervou během 80 hodin. A to od úplného začátku, kdy si prvně nainstalujete své Visual Studio, přes základní použité principy, a to až po použití komunikace po sériovém portu (USB) a po LAN síti (nebo WiFi). Po zvládnutí základů zvládnete například napsat program pro bezdrátově řízený dálkově ovládaný tuner po WiFi.

f) V operačním systému Linux si napíšete aplikace např. v prostředí GAMBAS. Používám Gambas 3, který mi běhá na různých Linuxech, zkoušel jsem na:
- Linux Mint 19.1 a 18.3
- Ubuntu 18.04
- MX Linux
- Debian Stretch
- TinkerOS (Debian pro ARM SBC Asus Tinker Board velikosti kreditky).

g) Prostředí Visual Studio je parádní a snadno se v něm dělá. Verze VS 2017 a 2019 považuji za monstra. Zdála se mi nepřehledná, se spoustou věcí, které jsem nepotřeboval. Jejich instalace vyžaduje dobré připojení k Internetu. Stahuje se několik GB dat (cca od 5 do 20) a instalace trvá několik hodin. Instalce Visual Studia 2010 trvá několik minut a lze ji realizovat offline instalací z ISO souboru, který má jen stovky MB.

h) Visual Studio má nejenom vynikající prostředí pro kreslení designu aplikace a výborně navázaný editor vlastního kódu. Má rovněž výborné prostředky pro ladění aplikace.

Závěr

Desktop (PC, notebook) je nástroj inženýra, technika, nástroj radioamatéra a naše okénko do světa techniky. Ať již jen něco studujeme, prohlížíme, píšeme, kreslíme, počítáme, ovládáme, řídíme. A svět není jen o tom, že si aplikaci stáhneme ve Storu (nebo jak se různé repozitáře jmenují). Svobodný svět je o tom, že se necháme inspirovat vlastní myšlenkou, vlastním pozorováním a vlastní potřebou. A umíme si jednoduše a rychle napsat svou vlastní aplikaci, třeba i vidlácky, i když nejsme programátoři.

   

Visual Studio, Gambas nebo např. Xojo jsou moderní vývojové prostředky, se kterými se snadno naučíme dělat, a to i ve vyšším věku, a to, i když jsme se neživili programováním. Rychle se dopracujeme k výsledku hezké a fungující aplikace. A to je to, co technik potřebuje.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc