Aktualizováno v červnu 2019

      
 

   Windows 10, Visual Studio a Framework .NET
  Úvod

Aplikace psané pro Windows ve Visual Studiu mi celkem slušně fungovaly i pod Windows 10.
Ale staly se mi následující věci:


1. Několik čtenářů, radioamatérů mi napsalo, že jim aplikace nejdou spustit.
2. Na stařičký Asus jsem si kdysi nainstaloval 32 bitovou verzi, u které se mi nechtělo nic aktivovat, ani platit licenci. Chtěl jsem si ji pouze vyzkoušet. Rovněž na tomto HW nešly aplikace spustit, protože vyžadovaly instalaci Framework verze 3.5; souhlasím, že za SW licence by se mělo platit, jenže u Microsoftu nevíte, zda kupujete zajíce v pytli. Nakonec jsem zaplatil. Bez aktivace nešel Framework 3.5 nainstalovat.
3. Na novějších noteboocích s Windows 10, build 1803 a 1809 mi šel Framework 3.5 nainstalovat vždy bez problémů.
4. Potíže nastaly u služebního notebooku s edicí W10 Enterprise. Ajťáci Framwork 3.5 už do svých sad nedali a ze serverů Microsoft to u této edice rovněž nešlo instalovat.

 

Ke všem věcem se vyjádřím takto nějak. Microsoft je poměrně schizofrenní v rozhraních pro uživatelská nastavování. Takže jsem hezkou chvilku pátral, jak se vlastně dostat k následujícímu obrázku, kde se Framework zapíná - viz obrázek okna vpravo. Věděl jsem, že to tam někde prostě je, ale najít tohle menu, to byla makačka.

.NET Framework 3.5 zahrnuje i .NET 2.0 a 3.0, tedy to, co při běhu potřebovaly moje aplikace napsané ve Visual Studio 2008.

O .NET Framework napsal Microsoft spoustu informací. Důležité jsou tyto - převedl jsem je do pdf a lze je stáhnout zde. Jde o CLR (Common Language Runtime) knihovny. Zatímco .NET Framework 3.5 používal CLR verze 2, .NET Framework 4.7 nebo 4.8 používá CLR verze 4. Přestože Microsoft uvádí, jak dlouho budou na kterých platformách uvedené runtime knihovny podporovány, tak prakticky tu máme potíže s CLR verze 2 už nyní.

Řešení - všechny aplikace napsané ve stařičké verzi Visual Studia 2008 Expres lze importovat do novějších verzí Visual Studia a vyrobit z nich spustitelné exe aplikace, které pracují s .NET Frameworkem vyšších verzí, s runtime CLR verze 4.

Ještě však dokončím myšlenku o tzv. Ovládacích panelech, které zřejmě jedna klika managerů v Microsoftu nechce a druhá klika se bez nich neobejde.

Ovládací panely

Vedle čudliku Start (úplně vlevo dole) je ikona s lupou. Když na ni kliknete, spustíte toho utajeného Průzkumníka Windows. Úplně stejně ho pustíte, když kliknete na čudlik Start. Když začnete psát slova ovládací p...., objeví se toto:

po napsání slova "Ovládací panely" se proklikáte takto (Ovládací panely - Programy a Funkce - Zapnout nebo Vypnout funkce ...):

Nyní k jednotlivým bodům:

ad 1. Na aktivované legální licenci Windows 10 Home a W 10 Pro mi vždy šel nainstalovat a pustit .NET Framework 3.5
ad 2. Dtto. Po aktivaci šlo instalovat funkce včetně Framework 3.5
ad 3. Bez potíží
ad 4. U edice Enterprise jsem instalaci .NET Framework vzdal. Pro zkoušky svých aplikací ve vlaku jsem si nainstaloval o něco novější Visual Studio 2010, které používá Framework s runtime (CLR) verze 4.
Takže na nějakou dobu pokoj.

Na webech Microsoft jsem hledal mezi staršími edicemi Visual Studia vývojové prostředky pro desktopy. Nechtěl jsem on-line instalátory, hledal jsem iso obrazy, které se instalují bez product key a našel jsem:

en_visual_studio_2010_express_x86_dvd_510419.iso
en_visual_studio_express_2012_for_windows_desktop_x86_dvd_1001986.iso

Vyzkoušel jsem Visual Basic express 2010, který jsem nainstaloval z prvního iso souboru. Funguje slušně. Rovněž mi výborně fungovala konverze projektů z předchozí verze VBE 2008. Adresáře s projekty jsem normálně nakopíroval do místa pro projekty Visual Studia 2010. Když jsem je prvně otevřel, proběhla konverze a projekty bylo možné editovat, ladit a hlavně z nich vyrobit verze, které běří s Frameworkem verze 4.

Prostředí Visual Studio Express 2012 jsem neinstaloval. Měl jsem dva důvody:

a) instalační rozhraní bylo černé jako prdel; to byl jeden čas modní trend, ale já to nemám rád
b) pro své účely jsem jeho funkcionality nepotřeboval

Poznámky:
1. Runtime s CLR 3 pravděpodobně nikdy nebyl.
2. Netuším, jaká nejvyšší verze Visual Studia lze stáhnout jako iso soubor.
3. Nové verze Visual Studia jsou docela slušná monstra o mnoha GBajtech.

 

 
   

Zpět na obsah


TU 73, Mira, ok1ufc