Aktualizováno v dubnu 2019

      
 

   Začátky s Windows 10
 
Windows 10
nám slouží od roku 2015 a také nás dovedou potrápit. Na konci roku 2017 jsem popsal svůj nekončící zápas s tímto systémem, který pro použitý způsob aktualizací znemožňoval jeho praktické používání. V dalším roce (2018) jsem se naučil pracovat s Linuxem, který mi pro konkrétní účely (práce s radioamatérskou stanicí a s měřicí ústřednou) vyhovoval víc, ale byl hlavně pohotový a spolehlivý. Linux jsem potřeboval mít zvládnutý v rozsahu od jeho pořízení, přes instalaci, aktualizace a např. opravy bootování. To se velmi dobře podařilo, získal jsem užitečné zkušenosti a vše zadokumentoval zde. Ještě jsem rozepsal články o tom, jak si naprogramovat jednoduché úlohy pro desktop.

Jednoduché postupy, které mi vždy ušetřily mnoho času

1. Tzv. "Černé menu" je kontextové menu, které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na Start:

2. Total Commander. Mám rád ve svém PC přehled o souborech. Když něco přesunuji, tak je to od někud někam. Když něco kopíruji, tak je to opět od někud někam. Když synchronizuji, tak dva adresáře. Proto mám rád dvoupanelový Total Commander ve Windows a Double Commander v Linuxu. Mimo kopírování a přesouvání souborů zvládají dobře ftp protokol pro připojení ke vzdáleným serverům a zvládají synchronizací místních a vzdálených složek. Total Commander instaluji obvykle do adresáře c:\totalcmd\ a dovoluji si upozornit na dva ini soubory. Jejich okopírováním si přeneseme z druhého PC nastavení TC a nastavení ftp přístupů ke vzdáleným složkám (včetně loginů a hesel).

\

3. Správa disků se konečně ve Windows zabydlela. Umožňuje provádět základní operace s oddíly. Po kliknutí pravým tlačítkem lze vyvolat další kontextové menu, ze kterého lze např. spustit optimalizaci (defragmentaci HDD, apod.). Dříve než tento nástroj zde byl vynikající EaseUS Partition Master. Používám ho pro práci s oddíly. Občas opraví i rozvrtané MBR, atd.

4. IPconfig. Windows 10 se vyznačují šíleným balastem, mnoha cestami, jak se dostat k požadované informaci a když to čas od času potřebujete, vzpomínáte, jak jste to minule udělali. Na mnoho nastavení chodíme z tzv. příkazového řádku. Snažím se ho nepoužívat tak často. Např. IP adresu zjistíme takto: Start - pravé tlačítko - Spustit - cmd.exe - ipconfig - enter.

5. Fast Stone Image Viewer je malý, jednoduchý a rychlý editor obrázků. Pracuje s mnoha grafickými formáty. Umí ořezávat, přidávat textové popisky, kopírovat části obrazovek a ukládat png jen ve 256 barvách. Instaluji ho jako jeden z prvních programů na každý notebook:

6. Aplikace. K základním výhodám operačních systémů Windows vždy patřily:

a) Možnost spouštění exe souborů. Mnoho autorů napsalo a stále píší jednoduché a užitečné aplikace, které se nikam neinstalují.
b) Portable SW. Mnoho aplikací bylo upraveno do tzv. portable verzí, které se rovněž nikam neinstalují.
c) Některé aplikace autoři píší jen pro Windows. Často musíme vynaložit neskutečné úsilí, abychom je spustili např. ve Wine prostředí Linuxu.

Jenže uvedené svobody jsou jiným lidem trnem v oku. Pod rouškou bezpečnosti se nás snaží přesvědčit, že aplikace máme brát jen z repozitářů (z Google Play, MS Store a dalších). Není však v silách správců udržet všechny aplikace a závislosti balíčků vždy plně funkční. Tato snaha však bývá provázena častým ramlováním disků, tj. otravnými aktualizacemi.

7. Aktualizace

Systémům připojeným k internetu bez nutnosti aktualizací odzvonilo. Aktualizace však nesmí otravovat tak, jako v prvních verzích Windows 10. Win10 stahávaly GB dat a aktualizace znefunkčnily počítač na mnoho hodin. V roce 2018 se situace zlepšila. Aktualizace bývaly menší, odhaduji na stovky MB. Také od neúspěšné aplikace Windows 10 na zařízení Lenovo Idea Pad jsem přestal používat Windows 10 Home. U verze Windows 10 Pro lze aktualizace odložit až o 35 dní. Lepší něco, než nic.  Windows 10 však mají problém stále. Objevují se u nich aktualizace, které nelze nainstalovat. Celé to divadélko trvá např. 30 minut při modré obrazovce. Aktualizace se vám začnou stahovat, pak se instalují, pak systém zjistí, že nejdou instalovat a vše se obnovuje do původního nastavení:

Pro manažery Microsoftu je obrovským mentálním problémem pochopit, že tolik času na neúspěšné aktualizace nemá opravdu nikdo a že jejich rolling release jim nefunguje. Aby mohl běžný uživatel Windows 10 užívat, sáhne nakonec po programu třetích stran, které mu oseru s nefunkčními aktualizacemi pomohou alespoň trochu čelit.

8. WUB (Windows Update Blocker) je jednoduchý nástroj, který už několkrát zachránil mé notebooky od rozkopnutí při aktualizacích. Doporučuji navštívit stránku:
https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-1/   
na které je celá řada dalších užitečných nástrojů pro správu Windows a jejich funkcí. WUB lze stáhnout také z mých stránek.

 

Na další stránky budu přidávat další užitečné nástroje, které buď podstatně vylepšují ergonomii Windows nebo týkají se spolupráce více operačních systémů na jednom desktopu.

 
 

 

TU 73, Mira, ok1ufc