Aktualizováno v červnu 2019

      
 

   Když si potřebujeme napsat webové stránky 
 
  Úvod

Celou řadu let jsem psal své stránky jako ty nejjednodušší html stránky a nikdy jsem nepoužíval např. redakční systémy.
 
Na tomto místě bych rád ocitoval Jaroslava, ok1cjb, který napsal (cituji):" V roce 2014 jsem založil nové stránkya staré jsem nechal v původním stavu. Myslel jsem si, že s tím vystačím. Poněkolikerém napadení stránek, kdy je správce serveru zablokoval jsem byl nucený k radikálnímu kroku. Vrátil jsem se (po Drupalu a Joomle v několika verzích) opět k HTML, posloužil mi Microsoft Expression Web a konečná redakce byla v editoru PSPad ...Možná, že stránky nebudou mít takový čtenářský komfort, ale velké plus je, že je budu dělat doma na počítači a na internet překlopím hotový obsah. Tak budu mít doma v záloze kompletní duplicitní stránky ....".
 
Docela se ztotožňuji s citovanou filosofií. Redakční systém jsem nikdy nepotřeboval. Svoje stránky začal psát někdy v roce 1997 a používal jsem už tenkrát pro editaci Front Page 97. Později jsem ho upgradoval na Front Page 2002 a ten jsem používal prakticky dodnes (a občas používám). Teprve v nedávné době byl nahrazen na několika noteboocích produktem Microsoft Expression Web 4. A důvod byl podobný, jako u jiných dobrých produktů. Front Page 2002  totiž využívá .NET Frameworku verze 3.5, s CLR
(Common Language Runtime knihovnami) verze CLR 2. Ta přestává být v nových edicích Windows 10 podporována, viz další info zde. Proto jsem přešel u notebooků, kde jsem z různých důvodů nenainstaloval .NET Framework 3.5 na MS Expression web 4, který používá CLR = 4 (.NET Framework 4.7). Také jsem si všiml, že přítomnost Front Page 2002 v některých případech pravděpodobně bránila správné aktualizaci Windows 10. Aktualizace se sice stáhly, pak byly ramlovány hodinu disky, abych se dozvěděl, že se aktualizace nezdařily a že musí být disky opět ramlovány, aby se systém uvedl do stavu před aktualizacemi. Jenže to nebylo všechno. Pokud nebyly aktualizace vypnuté, Windows to zkoušely zítra znovu, stejně tak, jako pozítří... .

Microsoft Frontpage 2002 jsem měl rád a asi bych s ním vystačil dodnes. Byl přehledný a menu byla uspořádána tak, že bylo možné editovat stránku širokou po téměř celé obrazovce. Microsoft Expressin web 4 má mnohem více možností, na notebooku s core i5 a 8G RAM běží svižně. Důležité je nešetřit na rozlišení monitoru.
 
Náhledy

 


Používám několik pomůcek, např. nastavení pravítek, hodí se mi pro představu o šířce obrázků, předvolil jsem si používané velikosti stránek, ktrou nyní používám šířky 1280 bodů (obrázky do 1250 bodů):
 
 

Využívám výhod zobrazení Designer nebo Developer (viz menu v předchozích obrázcích).
Expression web se až tak od obsluhy předchozího FrontPage neliší. Dokonce se hlásí v kódu jako Frontpage 12 (FrontPage 2002 se hlásil jako FrontPage 5).
Stránky již dodatečně neupravuji. Přece jenom mi jde o čas, tedy o krátkou dobu jejich tvorby, o možnost snadného a rychlého formátování textu, o rychlé vložení hyperlinků a obrázků. Tohle všechno zmíněný nástroj splňuje. Věřím, že mnoho autorů raději sáhne po placeném produktu od Adobe, další vyzkoušejí jiné editory, ale já jsem hledal komfort, snadné ovládání, možnost rychlé práce a jednoduchost.
Pro informaci ještě uvedu náhled na editaci ve FrontPage 2002:

Takže, Front Page 2002 fungoval, sloužil mi věrně i pod Windows 10 a taky ve Virtual Boxu. Měl jsem ho rád. Jeho základní nevýhodou byla politika Microsoftu. Byl dodáván s možností aktivace on-line. Bez aktivace šel spustit pouze 50 x. Jak šel čas, tak Microsoft neměl zájem produkt dále podporovat. Ještě v roce 2018 se mi podařilo Front Page 2002 aktivovat. V roce 2019 jsem si všiml, že po přidání doplňků na jednom virtuálním WinXP mi sice Front Page stále fungoval, ale přestal být aktivovaný. Byl tedy určen na spuštění maximálně 50 x. Po tomto incidentu jsem se na něj vykašlal.

Ještě zmíním KompoZer web editor. Vyzkoušel jsem ho, načapal ho na problémech, používal ve Windows, řešil problémy se závislostmi balíčků v Linuxu. Ale nebylo to ono. No a to je asi tak všechno. Své jednoduché stránky píšu v Microsoft Expression Web 4.

 
TU 73, Mira, ok1ufc