Aktualizováno v prosinci 2019

      
 

   Užitečná nastavení Windows 10

Úvod

Na Windows 10 se pravděpodobně podepsalo více generací vývojářů. A tak jsou některá potřebná nastavení důmyslně skrytá, jiná jdou provést mnoha způsoby. A stejně se najde problém, který nám sežere čas, než přijdeme na postup, jak se to dělá. Na této stránce budu psát tipy, jak některé věci nastavovat.
 
1. Ikona (zástupce) na ploše   Položky start si nastavíme tak, aby nebyly přes celou obrazovku. Potom ikonu jednoduše přetáhneme na plochu a tím vytvoříme zástupce: pretahnout
2. Programy spuštěné při zapnutí Windows  Dříve byla tato položka v menu. Kindráci to nepotřebují, ale uživatelé ano. Nezbývá, než spustit příkaz shell:startup. Postup - kliknout pravým tlačítkem na Start - Spustit - shell:startup. Otevře se složka, do které nataháme zástupce programů, které chceme spustit. startup
3. Zbavit se otravného přihlašování heslem po zapnutí PC  Pokud používáme svoje PC sami a nejsme paranoidní, potom nás otravuje zadávání hesla nebo PIN po spuštění Windows. Zbavíme se toho nastavením podle obrázků vpravo a dole. Najdeme a spustíme netplwiz. Pro změnu to nejde stejně, jako v předchozím případě (ach ty Widle), ale jde to takto: Kliknout na Lupu - napsat netplwiz - nastavit viz obrázek dole - zadat heslo - viz vpravo dole. Při dalším spuštění už to neotravuje.
 
heslo
 
heslo
heslo
 
 
 

4. Otravných aktualizací, které obvykle skončí stupidní hláškou, která praví, že se je nepodařilo nainstalovat, se lze zbavit stažením wushowhide.diagcab (asi od windows update server, jak skrýt (how hide). S ohledem na to, že se jedná o windows, doporučuji stáhnout ze serverů Microsoft. Pro osobní potřebu jsem ho dal i na tento server - stažení zde.
Program lze spustit, má grafické rozhraní, prohledá PC, najde neprovedené aktualizace, včetně té problematické. Tu lze označit. Potom operaci dokončí a aktualizace zůstane skrytá. Potřeboval jsem to pouze v jediném případě, když jsem potřeboval neaktualizovat nainstalovaný Front Page 2002 (mám rád a stále používám) ze sady Office XP.

5. Zrychlení běhu aplikací u pomalého HW lze dosáhnout vypnutím vizuálních efektů. Dělá se to stejně, jako u Win XP. Postupně takto:
Ovládací panely - Systém a zabezpečení - Upřesnit nastavení systému - Vlastnosti systému - Vizuální efekty - Nastavení ...
 

 

 
 

 

 

Aby to v nových buildech tak jednoduše nešlo, Microsoft to změnil. Ale přes Ovládací panely to stále jde. Viz levý panel, třeba hledat "vizuální efekty":

 

 
 

 
6. System Configuration


Je užitečná aplikace. Vyhledáme ji například tak, že klikneme na lupu, začneme psát System ..., až se ukáže aplikace v menu - viz obrázek vpravo. Uložíme si spouštěč např. do nabídky Start.

Aplikace nám zobrazí své menu (obrázek dole), ze kterého klikneme na záložku Nástroje (dole vpravo).

Spustíme-li Vlastnosti systému, zobrazí se nám položky, jako v předchozím bodě č. 5 (další obrázek dole). Z tohoto menu lze spustit Upřesnit nastavení systému, dále Vlastnosti systému (vlevo dole) a Možnosti výkonu (vpravo dole).

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Vizuální efekty žerou poměrně mnoho prostředků, proto jich používám málo, viz poslední obrázek vpravo.

 
 
 
 
 
 
 
TU 73, Mira, ok1ufc