Poslední aktualizace 2021

      
 

  Anténa se zářičem POTY
 
Úvod

Anténa POTY se stala fenoménem satelitní komunikace na QO-100. Rovněž jsem ji vyzkoušel v minulém roce, ale potom mi Covid, zápal plic a zima nedovolily dotáhnout experimenty do konce.
 

Co jsem zatím uspokojivě nevyřešil:

1. Měřitelnou degradaci přijímaného signálu. Prostě jsem zhoršený odstup S/N s POTY na malé 40 cm parabolické anténě zaznamenal. A příčinu, pravděpodobně vazbu vlnovodu na LNB, jsem neidentifikoval.

2. Dielektrický kryt POTY. Hustý déšť mi jednu sobotu na anténě bez krytu vykonal své. Anténa se po zatečení vody mezi desky odladila a síla signálů spadla asi o 3 dB. Vodu jsem vyfouknul, síla signálu se vrátila ... . Takže, bez krytu to nejde.

Mezi tím čas plynul a můj malý setup prokázal výborné výsledky s vysílačem cca 5 - 7 Wattů do malé parabolické WiFi antény se zářičem Andrew (průměr 40 cm) a s vysílačem 20 Wattů do 180 mm x 180 mm ploché směrové antény MaxLink. V obou případech používám vertikální polarizaci. Proto chybí motivace k dokončení experimentů s POTY. A omlouvám si to ještě dalšími důvody - ekonomická stránka řešení PA s výkonem 5 Wattů nebo 20 Wattů neexistuje. Rovněž plochá anténa pro WiFi je bez práce, krásně přizpůsobená a stojí méně, než přesná výroba POTY. Nemusím řešit degradaci signálu RX a PA se vejde na zadní část ploché antény a koax má délku jen několik cm. Ale to je téma jiného článečku.

Nicméně, POTY mám připravené. Díly jsem si nechal přesně vyrobit na NC strojích, vlnovod mám krásně vyleštěný. Díly jsem pájel sám. V troubě na pečení. Prvky jsem pájel postupně. Reflektor pájkou 1 s teplotou tání 183°C. Zářič s  vizmutovou pájkou (pájka 2) SnPbBi, která taje asi při 165°C. Pájel jsem tak, že jsem obvod otřel flux pastou, kolem vlnovodu udělal kroužek z pájky o průměru 2 mm, proces jsem pozoroval okénkem v toubě a když se pájka rozlila kolem vlnovodu, otevřel jsem dvířka a dal vychladnout. Spoje jsou hezké, rovnoměrné. Vizmutová pájka se mi nepatrně rozlila do stran po zářiči. Pájený spoj s pájkou SnPb je lesklý, pájený spoj s vizmutovou pájkou je matnější, na první pohled rozeznatelný. Pájky s rozdílnou teplotou tání jsem použil proto, abych mohl operace dělat postupně a abych mohl po první operaci reflektor očistit acetonem, přeleštit na vnitřní ploše a nemusel se bát, že se mi spoj reflektoru začne tavit při druhé operaci.

 
 
 

Podrobnosti o POTY ze zdrojů, ze kterých jsem čerpal, jsem připravil ke stažení zde.

 
Vlastnosti POTY pro uplink (měřeno 2350 - 2450 MHz)

Protože jsem nevěděl, jak je anténa úzkopásmová, nechal jsem si ji přesně vyrobit. Otvory v obou deskách jsou těsnější, abych mohl měřit impedanci antény na konektoru bez pájení, pouze po těsném nasazení desek na trubku. Po spájení dílů lze anténu snadno doladit maličkým teflonovým dielektrikem (prstencem z koaxiálního kabelu). Moje POTY vykazovala následující parametry a z hlediska vysílání systému nemohu nic vytknout, pokud mezi desky nemůže voda:
 

 

8. března 2021: Článek aktualizuji před dnešním kroužkem. Téma do diskuze nedám, na přijímaných kmitočtech stále není dobře navázán vlnovod LNB a dochází k měřitelné degradaci signálu.

   TU 73, Mira, ok1ufc