Poslední aktualizace 2021

    
 

   Ovládání TCVRů Icom z PC
 
Úvod

Po zveřejnění jednoduchých programů, kterými jsem synchronizoval frekvenci TX s RX a pomocí funkce split jsem byl schopen provozovat s jedním TCVRem poloduplexní provoz na satelitu QO-100 mi přišlo několik mailů s přáníčkem, zda mohu zveřejnit zdrojový kód. Zde je ke stažení celý projekt (zip). Po odzipování celý adresář kopírujeme mezi ostatní projekty Visual Studia a můžeme dle libosti editovat.

Spustitelný program

Program Icom_PC.exe na ovládání Icomů je ke stažení zde. Jedná se o jednoduchý program, který umí základní funkce, které používám nejčastěji. Když potřebuji jiné funkce, tak si program upravím. Díky tomu zůstává ovládání jednoduché a přehledné. Nic se nikam neinstaluje. Po stažení soubor jednoduše spustíte. Možná vás bude srát antivirová ochrana Windows. Antivirové programy často používají stupidní algoritmy a za nebezpečný považují každý spustitelný soubor. To už není logika, to je demagogie. Základní výhodou Windows byla a zatím stále je možnost jednoduše spustit tzv. stand alone (samostatně stojící) program. Kdo s tím neumí dělat nebo se mu tato filosofie nelíbí, musí hledat o dům dál.

Pokud vám naprogramované funkce nevyhovují a často používáte funkce jiné, snadno si upravíte program, či nastavené hodnoty ve Visual Studiu.

Učíme se instrukce CI-V, kterými se řídí Icomy z PC

Protokol pro komonukaci s Icomy je popsán u většiny typů v návodech pro obsluhu (Operational Manual) nebo je ke stažení jako samostatná příručka. V manuálu je vysvětlena konstrukce protokolu a jsou v něm uvedeny tabulky s příkazy a formáty dat (včetně významu bajtů), která se přenášejí bajt po bajtu po sériové lince. Abychom protokol pochopili a osvojili si základní principy, používám k tomuto účelu již déle než 10 let jednoduchý program, který umožňuje připravit bajty do protokolu, odeslat je do Icomu, případně přečíst odpověď Icomu na některé povely. Bajty jednoduše naklikáme, odešleme a okamžitě vidíme reakci transceiveru. Vzhled programu:


 

Program Serial_To_Icom.exe pro kontrolu CI-V komunikace transceiverů Icom je ke stažení zde.

Poznámky

1. Prosím o pochopení, že není v mých silách upravovat komukoliv programy na míru podle individuálních požadavků. Předem tuto službu odmítám komukoliv. To prostě musíte sami.
2. Program je napsán v jazyce pro neprogramátory, v MS Visual Basic, který je součástí Visual Studia. Tyto vývojové prostředky jsou zcela zdarma ke stažení na webu Microsoft.
3. Program komunikuje s TCVRem Icom pomocí tzv. CI-V. Rozhraní se může fyzicky lišit typ od typu. Např, Icom 705 má micro USB, Icom 7200 má USB typ B a Icom 706 má konektor jack. Protokol sériové komunikace je u všech typů založen na stejných principech. U novějších typů (IC-705) má bohatý sortiment instrukcí, u staršího Icomu 706 jen základní instrukce.
4. Prosím, nepište mi, že existuje celá řada programů pro ovládání Icomů. Vím, že existuje. Já Icom standardně ovládám např. z programů wsjt-x nebo Mix-W. Pro některé druhy provozu si však na ovládání píšu programy sám. Mám k tomu tři důvody, použiji ergonomii, která mi vyhovuje, obvykle si napíšu program rychleji, než něco použitelného najdu na internetu a naučím se novým instrukcím protokolu Icom.
 

 
   TU 73, Mira, ok1ufc