Poslední aktualizace  2021

      
 

   QO-100 a digimódy? Jak jsem začal ...
Úvod

Nejprve musíme sami sobě položit několik otázek:

1. Proč digimódy, když nádherná spojení uděláme SSB na QO-100 s maličkými výkony (2W) i s maličkými anténami (40 cm)?
2. Jak začneme?

Dne 30. dubna 2021 jsem si udělal spojení, které mi udělalo radost a motivovalo mě k dalším krokům, které začínám realizovat. Na své úvodní stránce jsem napsal toto:

"Na QO-100 bývá rušný provoz. Ale i na SSB se mezi silnými stanicemi, které ve frontách na nově se objevivší značky spolehlivě aktivují Leilu, objevují značky stanic, které se derou do étheru, včetně transpondéru QO-100NB, s opravdu maličkými výkony. Včera mě zaujala stanice 4O4A (op. Dragan), který uváděl výkon jen ve stovkách mW. Přesto byl jeho SSB signál čistý a dokonale čitelný i při použití mojí maličké parabolické antény (40 cm) s LNB Zircon 101. Obdržel ode mne report 57, protože podle mého nekalibrovaného S-metru byl jeho signál o celých 20 dB slabší, než signál nejsilnějších stanic. To spojení bylo pro mě takové malé pohlazení na duši. Bohužel, sám už jsem neměl čím dále snižovat svůj výkon a realizovat spojení QRPP SSB oboustranně. Proto jsem si hned včera objednal atenuátor, který bych mohl řídit na dálku. Hned, jak mi přjde, vyzkouším oblíbené QRPP digimódy. "

Ale hned 1. května 2021, těsně po vakcinaci proti Covid 19,  jsem nevydržel odpočívat a začal s prvními zkouškami. S digimódy jsem vždycky začínal od módů, které snesou nějaké kompromisy. Takové kompromisy obvykle nejdou trpět při příjmu slaboučkých signálů, ale na QO-100 nemusíme začínat s úplně slaboučkým signálem, na ten dojde, až se něco naučíme. Takže jsem vyzkoušel, mimo standardního RTTY rovněž RTTYM, MFSK, Olivia, Contestia ... . A naučíme se, že na pásmu je místa dost, že i slaboučké signály nám budou odeslané texty tisknout bez chyb.

 
Zařízení a jeho nastavení

TCVR: Kenwood TS-2000
RX: 40 cm parabolická anténa, LNB Zirkon 101, GPS DO
TX: 40 cm parabola, vertikální polarizace, výkon přepínatelný: 2W / 500 mW (nemám ten řiditelný atenuátor a tak jsem musel vyběhnout na balkón a šroubovat), stabilizace jen TCXO
SW: Windows 10, MixW4
Synchronizace času: Dimension 4 (pro FSK není třeba)
Transvertor TX nebyl synchronizován GPS DO
 

MixW4

SW MixW je výborný. Byly nastaveny podle manuálu jen nejdůležitější věci. Rádio Kenwood TS-2000 nemá integrovanou zvukovou kartu, proto jsem musel použít externí. Nastavení - viz obrázek vpravo, nastavil jsem pouze Sample Rate na hodnotu 12000.

Nastavení CAT

Pro experimenty jsem potřeboval nastavit hlavně přepínání RX/TX. SW má asi nějakou drobnou chybičku, nedalo se použít nastavení určené pro TS-2000, ale dobře fungovalo nějaké obecné nastavení pro Kenwoody - viz vlevo dole (All Kenwood).

 



 

   
Nastavení layoutu programu

Ergonomii považuji za víc, než důležitou. Pro první experimenty jsem zvolil nastavení prvního layoutu klasické. Může vypadat např. takto. Nechal jsem jen Log, tlačítka maker, CAT na přepínání pásem, komunikační okno, waterfall...

   
Duplexní provoz na satelitu

Použil jsem to nejjednodušší, co mě napadlo. A funguje to dobře. Spustil jsem druhou instanci programu MixW. Na středně výkonném notebooku (i5 starší generace) lze společně sdílet jednu zvukovou kartu a v klidu na vodopádu prohlížet a přijímat vlastní signály. Nevšiml jsem si, že by utrpělo dekódování. Konečně i starší verze MixW měly více oken RX a běžně jsem pracoval s více přijímači RX. Druhé okno jsem nastavil bez dalších zbytečností - jen vodopád a komunikační RX/TX okna. Tady můžeme použít více přijímačů, pokud máme velké obrazovky.

   
Máme vše, abychom mohli začít. Vždycky musíme nastavit úrovně signálů pro příjem (správná úroveň umožňuje dekódovat i ty slaboučké a nejvíce zašuměné) a taky pro vysílání. Vysílaný signál nesmí být přebuzený, intermodulační produkty nám dovedou znemožnit příjem u protistanice a nejsou dobrou vizitkou hama.
Také si u každého digimódu nastavíme squelch, aby se nám RX okno nezaneřádilo "dekódovaným šumem".

Satelit a SW pro digi nám umožňuje jedinečnou příležitost vidět své signály, jejich úroveň nad šumem, stabilitu, intermodulační sajrajty a celou řadu chyb, které jsme na vlastním zařízení udělali. Rovněž máme možnost na vlastní oči vidět rychlost přenosu, šířku pásma, automatické dolaďování kmitočtu, jednoduchost/složitost naladění na signál protistanice. Prostě se toho můžeme hodně naučit a získat vlastní zkušenosti.

Příjem vlastních signálů

Máme plně duplexní zařízení. V tomto článku jsem vyzkoušel kromě standardního RTTY také RTTYM, Olivia, Contestia a oblíbený MFSK. V dalším článku, pokud ho někdy napíšu, budou ukázky FT4, FT8 a BPSK31. Tady jsou obrazovky s FSK modulacemi. Tyto modulace mají výhodu - obvykle lze zapnout AFC, které funguje. Postupně RTTY, RTTYM a 2x MFSK:

 

 

Závěry

1. Pokud nás netrápí frekvenční stabilita, jsou signály na vodopádu svislé. Úmyslně jsem zde uvedl dva obrázky, kdy vysílač nebyl stabilizován pomocí GPS DO. TCXO po zapnutí nepatrně jede a ve vodopádu vidíme koleno. Po krátké době (transvertor je v hamovně) si teploty sednou a FSK digimódy lze v pohodě provozovat.

2. Nedovolil bych si takto začít s provozem BPSK. Když jsem si se zařízením hrál v neděli před obědem, nějaký nešťastník (asi nepoužíval na digimódech duplex) se snažil pracovat provozem BPSK31. Ale. když jsem viděl to koleno na signálu, rádius asi 60 mm, signál vyjetý mimo kmitočet asi o 200 Hz ... No, duplex se pro první zkoušky digimódů prostě hodí, hi.

3. Pokud se nám na módech FSK daří, můžeme vyzkoušet oblíbený moderní FT4. Jeho nastavení je jednoduché. Více na této stránce.

4. Odhaduji, že pomocí úzkopásmových digimódů lze na QO-100 pracovat s výkony kolem 100 mW (pravděpodobně mnohem menším, odhaduji pod 1W EIRP) do opravdu malých antén.

   TU 73, Mira, ok1ufc