OK1UFC

 

Sloper

Poslední aktualizace 2023    


Všeobecně

Jako sloper je nazývána šikmá instalace drátové antény. Z pohledu vztahu k vlnové délce a způsobu napájení může jít o půlvlnný dipól s různým způsobem napájení (ve středu, mimo střed, na konci, systém Cobra ...):

Sloper nemusí být nutně tvořen dipólem. Jeho zářičem může být například polovina (jedno rameno) dipólu. Takový zářič vyžaduje protiváhu. Protiváhu může tvořit konstrukce nosiče (stožáru), samostatný svislý vodič, samostatný vodorovný vodič nebo šikmý vodič, který je zavěšený na jiné podpěře:

Další charakteristiky sloperu

Mezi jednoduché antény ho řadím z několika důvodů:
- sloper lze zkonstruovat jako anténu s jednou vysokou podpěrou, kterou doplníme o jednu nízkou podpěru;
- sloper může být zkonstruován pro jedno pásmo na rezonančním kmitočtu (jednoduchý návrh i realizace);
- sloper může být konstruován jako vícepásmová anténa s využitím principu "FAN dipól";
- sloper může být zkonstruován jako vícepásmová anténa laděná automatickým tunerem (to začíná být zajímavé);
- sloper může být zkonstruován jako anténa, která je naprosto izolovaná od země a napájená ve vysoké výšce krátkým koaxiálem; to už je velice zajímavé, zejména, pokud máme hamovnu ve vyšších patrech a to, co nám v hamovně chybí, je dokonalá staniční zem (viz schéma dole):
 

Vyzařování sloperu

Vyzařování sloperu vždy řešíme pomocí NEC programu. Příklady konkrétního vyzařování na různých kmitočtech jsou uvedeny na obrázku nad textem.

Vícepásmový sloper

Pokud sloper nenavrhneme na principu FAN dipól (paralelně zapojené zářiče), ale uvažujeme o jeho ladění automatickým tunerem, vždy po instalaci šikmého zářiče změříme anténním analyzátorem impedance v místě napájení s použitou protiváhou. Pokud jsou impedance mimo rozsah ladění tuneru, můžeme impedanční vlastnosti změnit délkou protiváhy, případně vložením vzduchové indukčnosti do bodu napájení zářiče. Příklad průběhu impedancí v rozsahu 3 až 30 MHz:

Kupodivu jsem při experimentování byl schopen s tunerem FC-40 naladit všechna pásma od 80 m do 10 m.

Vícepásmový sloper, který pracuje na vlnových délkách v násobcích lambda/2 nevyžadoval tuner v místě napájení. Použitelného VSWR jsem docílil na 4 pásmech (7, 14, 21, 28), přesto byly hodnoty VSWR vyšší, než jsem zvyklý, VSWR = 1.6 na kmitočtu 7,074 MHz; na kmitočtu 28.1 MHz už bylo VSWR = 3:

 

Úskalí sloperu?

1. Nemusí nám ve všech případech vyhovovat vyzařovací diagram, který může mít na některých kmitočtech nepříjemná minima do požadovaných směrů.
2. Jde o anténu, která může z principu pracovat jako anténa izolovaná od země, ale v každém případě jde o anténu vůči zemi nesymetrickou. Proto opatření k potlačení společných zemních proudů je nezbytné.
3. Při zkouškách sloperu s automatickým tunerem (Icom AH-4 nebo Yaesu FC-40) jsem musel použít vícestupňových linkových izolátorů vinutých na toroidech. Zamezit společným zemním proudům musíme nejen na koaxiálních kabelech, ale i jejich šíření přes řídící a napájecí kabely tuneru.
 

  

   TU 73, Mira, ok1ufc