další info     >>>> Obsah O autorovi     Kontakt

 
 

Od Windows XP k Linuxu?


Dnes, 23.12.2013, jsem se zamyslel nad tím, jak dále pokračovat v používání osobních počítačů v radioamatérské praxi. Mám jich několik a každý pro něco jiného. Pro inženýrské činnosti, pro práci s CAD systémy pro konstruování a jiné technické návrhy používám stroj s více operačními systémy. Mnoho programů bylo napsáno jenom pro Windows. Jenže byly psány v různé době. Na novém PC byly Windows 7. Staré programy však pod nimi neběžely a tak byly vedle Win 7 nainstalovány staré dobré Windows XP. Další tři instalace Windows XP mám na třech noteboocích. Stařičký HP Compaq 9020 běží v hamovně několik let. Nemá velký disk a nehodí se pro nic jiného. Zvládá však velmi dobře SW JT65A, MixW, FL Digi pro Windows, HRD, HQ log a další. Zatím nemám důvod tuhle vykopávku vyhodit. Další notebook (ASUS EEE 1000) jsem s sebou vozil 5 let na cesty. Opět byl vybaven Widlemi XP. A ten třetí jsem zdědil po dceři, které již nevyhovoval svým výkonem. Opět Widle XP. Pro Widle XP však bude končit dne 8.4.2014 oficiální podpora. Znamená to něco zásadního? Možná ano. To, co nám předváděl Microsoft poslední dva roky jednoznačně ukazuje na to, jak vážným pojmem je pro ně ochrana investic. Zatímco před léty běžely Widle s RAMkou o velikosti 256 MB docela svižně, tak o tom se nedalo hovořit v roce 2013. I ty staré notebooky jsem vybavil dalším modulem s kapacitou 1 GB. Asus již měl 2 GB od začátku. Nedávno jsem musel instalovat staré Widle na nový disk. A dělal jsem to na několikrát. Když jsem instalaci zabezpečil antivirovým SW, instalace všeho dalšího trvaly nekonečně dlouho. Např. instalace vývojového prostředí Visual Studio trvala celou noc a ráno ještě nebyla u konce. Bohužel, moderní antivirové programy využívají cloudových technologií. To znamená, že se vším se chodí "ptát strýčka Sama". A to nekonečně zdržuje. Takže finální instalaci jsem dělal tak, že jsem antivirový program Microsoft Essential instaloval až nakonec. V takovém případě jsem vše důležité stihnul za jediný večer. Je jasné, jakou cestou se Microsoft vydal. I když by vám 11 let staré Widle mohly ještě pár let sloužit, nebude je pravděpodobně možné používat kvůli antivirovému zabezpečení. Záplaty již nebude nikdo vyrábět, ale více než 30 miliónů počítačů, které běží pod W XP se mohou stát cílem hackerů. A antivirové zabezpečení bude buď placené (ESET NOD 32) nebo pomalé (AVG, ASUS, AVIRA, PANDA), případně otravné nebo s nějakým adware softem. Proto jsem nakonec nainstaloval MS Essential, který má také dost nevýhod a šíleně zpomaluje. Jak jsem psal, instalaci, která jinak trvala 20 minut bez antiviru, tak s antivirem trvala celých 480 minut, tedy 24 x déle. Lze tedy předpokládat, že touto cestou MS půjde a v poměrně krátkém čase bude jeho antivirové zabezpečení nepoužitelné.
 

Jak z toho ven? Zejména, když HW je ještě dobrý a použitelný? MS nabádá k zakoupení nového HW. Ano, tou cestou lze jít. Jenže starý dobrý HP Compaq 6110nx má příjemnou klávesnici i displej a je škoda ho vyhodit. Já jsem nakonec udělal tyto kroky:

1. Pomocí programu XXclone jsem si naklonoval pevný disk (včetně MBR, boot.ini a všeho potřebného pro spouštění). Klonování jsem udělal dříve, než jsem nainstaloval jakýkoliv antivirový program. To proto, abych v budoucnu mohl vybrat takový, který bude někým podporován a nebude PC zbytečně zpomalovat.
2. Jako druhý operační systém jsem nainstaloval Linux. Zvažoval jsem, jakou distribuci použít a nakonec jsem zvolil Joli OS Cloud. Jde o řešení, které je založené na Ubuntu. Aplikace lze nainstalovat na pevné disky, ale celou řadu služeb lze využívat na cloudu.

Důvody byly prosté. Chtěl jsem si zachovat NTFS formát disků, mít vedle sebe Widle XP a Linux na stejném PC. Joli OS lze nainstalovat i odinstalovat jako jakoukoliv jinou aplikaci Windows. Po instalaci lze z obrazovky volit při startu operační systém. Joli OS je velmi rychlý. žádné Widle nemají takový výkon. Joli OS poznal a správně nainstaloval zvukovku i WiFi adaptér. Instalace Joli OS trvá asi 10 minut (jak autoři uvádějí, vypijeme 1 kávu). Součástí instalace je webový prohlížeč Chromium a několik dalších služeb, např. Skype. Pomocí jednoduchého SW lze nainstalovat další aplikace, včetně ham aplikací. Jako první jsem si nainstaloval Gnome Commander (dvoupanelový, vypadá jako Norton či Total Commander) pro správu souborů, ftp přístup, atd. Lze s ním kopírovat i do/z adresářů Widlí....

S příchodem nového roku jsem zjistil, že Linux Joli OS se usadil na všech počítačích v rodině vedle Widlí, protože je rychlý, jednoduchý a svižný. Proto zde uvádím několik obrazovek o tom, jak vypadá.

1. obrazovka se službami, v hlavním okně vidíte předinstalované služby, jako je prohlížeč Chromium, Skype, přístup do Facebooku, Gmailu nebo cloudovému Microsoft Office Live. Dále adresáře, ze kterých lze spouštět nainstalované místní aplikace a nastavovat operační systém - Control Center (jsou na dalších obrázcích). Úplně vpravo nahoře je vidět (zprava) místní čas, hlasitost reproduktorů, power management, WiFi, Bluetooth a Skype. Obrazovky jsou sejmuty z mininotebooku Asus EEE 1000pc (starý asi 5 let):

services 

2. obrazovka s aplikacemi (lokálními programy):

services

3. Gnome commander (obdoba Norton Commander, Total Commander), umí FTP, lze přesouvat i do Windows adresářů:

services

4. Pro instalaci programů slouží Synaptic Package Manager, vyberete programy z "repository", označíte, které chcete nainslalovat (nebo obnovit nebo odinstalovat) a jedním kliknutím startnete akce. Proběhne download a instalace. Ikony, kterými se programy spouští se objeví v adresáři s aplikacemi. Vše funguje opravdu na jedno kliknutí a velice rychle.

services

5. Tato obrazovka ukazuje spuštěný radioamatérský program FLDIGI:

services

6. Tato obrazovka ukazuje spuštěný internetovský prohlížeč Chromium (vypadá jako Google Chrom):

services

7. Na této obrazovce si nastavujete parametry operačního systému:

services

8. příklad nastavování tzv. power managementu. Jen pro zajímavost, do úsporného režimu na testovaném starém notebooku OS přešel asi za 3 sekundy. Po stisknutí tlačítka se asi za tři sekundy opět probral, na stránce internetu, kde předtím byl. Je to neobvykle svižné....

services

Myslím, že nemá smysl k moderním linuxům cokoliv dodávat. Jsou spolehlivé, rychlé, nyní také jednoduché na obsluhu. Vidíte, že existují také radioamatérské aplikace. Pokud nepotřebujete nutně Widle od Microsoftu, máte alternativu. A pokud potřebujete jednoduchý systém pro potomky nebo starší rodiče na penzi, máte také alternativu, která vám poběží i na starých šunkách svižně. A správu a údržbu či novou instalaci uděláte na rozdíl od Widlí neobyčejně rychle, hi ....

PF 2014 s linuxem a VY 73, Míra, ok1ufc



© 2011 - 2013 Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 08.12. 2013