Obsah článků          

    
 

Udělátka


Všeobecně

Udělátka jsou jednoduché přípravky, které nám umožňují alespoň něco vědět, když nemáme možnost přesně měřit, např. v terénu. Postupně jsem si takových věcí vyrobil celou řadu. O letošních prázdninách u Balatonu jsem zkoušel nejenom vertikální antény, ale vezl jsem si s sebou také dvě šroubovicové antény na 23 cm. Svojí laboratoř jsem s sebou pochopitelně netahal. A náramně se mi hodil jednoduchý generátorek - násobič, který mi vyrobil signál v pásmu 1296 MHz.

Provedení násobiče

Rezonátor násobiče
Násobič byl vyroben z kuprextitové komůrky veliké (uvnitř) 15 x 15 x 28 mm. Vnitřní vedení je z Cu trubičky o průměru 4 mm (byla po ruce, použijte klidně 6mm), která je uvnitř rezonátoru dlouhá 24 mm. Uříznutá délka je o cca 1.5 mm delší (je v díře v kuprextitu). Do rezonance je udělátko naladěno kapacitním trimrem (0j5 až 3 pF). Použil jsem malé provedení Murata pro SMD, vývod spojený se šroubkem je přiletován ke krabičce, živý je přiletován k trubičce. Krásně to pasuje. V bočních stěnách rezonátoru jsou konektory SMA. Prakticky to vypadá takto: 

Zdroj harmonických
Jako zdroj harmonických byla použita Schottkyho dioda. Je naletována anodou na SMA konektor. Drát od katody slouží jako vazební vedení (smyčka) a je přiletován k uzemněnému konci rezonátoru. Do diody lze pustit jak maličký výkon (miliwatty) z kapesní radiostanice, tak např. z DDS generátoru. V tomto příkladě byl použit krátkovlnný anténní analyzátor AA-200. Nelineární charakteristika diody se postará o značné množství potřebných harmonických.

Výstupní vazba
Výstupní konektor jsem navázal podobnou smyčkou, jako je na diodě. Dokonce jsem k tomu použil odštípnutý drátek z použité diody.

A jak se s tím dělá?

Výkon lze vyvést do antény pro 1296 MHz a zařízení používat jako majáček.

Signál z DDS analyzátoru AA-200 jsem přivedl pomocí krátkého okonektorovaného (PL-259) kabelu a adaptéru UHF to SMA do vstupního konektoru.

Na generátoru jsem nastavil 144 050 kHz a generátor jsem spustil.

Poznámka: V tomto režimu si můžeme doma pomocí spektrálního analyzátoru naladit rezonátor udělátka na nejvyšší obsah 9 harmonické.
 

Výstup z udělátka připojíme do antény pro pásmo 23 cm a máme majáček.

K transceiveru pro 1296 MHz připojíme anténu a poslechneme si, jak silně přijímáme signál z majáčku.

Poznámka: Obsah harmonických se nám zadařilo vyrobit bohatý. Vzorek, který jsem tu vyfotil, mi vyrobil signál nepatrně slabší, než slyším doma z majáku OK0EB (QRB cca 18 km, vysílá CW značku, lokátor a tón).

Použití udělátka ...

Majáček mi na portable QTH pomohl:

1. Pro přesné zaměření azimutu (když jsme přijeli, bylo zataženo a neviděl jsem oblohu, zaměřil jsem na maják, azimut vypočítal z mapy a seřídil jsem úhloměrnou stupnici).
2. Při rychlém ověření přijímací cesty před vlastními experimenty a při zkouškách antén. Doma jsem si  ověřil na změřeném a vyzkoušeném zařízení, jak silné signály musím slyšet.
3. Vlastní experimenty se týkaly krátké šroubovicové antény (5 závitů) pro pásmo 23 cm a dlouhé šroubovicové antény (L = 2 m, téměř 9 x lambda). Orientačně se mi alespoň nějak podařilo změřit šířku paprsku antény právě s tímto přípravkem, jednoduchým stativem a úhloměrnou stupnicí.

Někdy jsou i jednoduchá udělátka užitečná a tak zde budu volně pokračovat, až mi opět nějaké jednoduché udělátko dobře poslouží.


© 2016  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 02.10.2016