Obsah článků          

    
 

Jak jste na tom s IMD?


Všeobecně

Provoz JT65 (případně JT9) nám umožňuje opravdové DXování. Často s maličkými výkony, často s kompromisními anténami. Jak to vypadá, pokud nás to puzení, hlava nehlava, žene za výsledky?

Pokud je pásmo volnější, tak, jako tomu bylo třeba dneska, slyšel jsem některé (dneska to byly italské) stanice 3x. Jindy je však slyším vícekrát. Program WSJT-X spolehlivě dekóduje signály silné i ty slabé. Okopíroval jsem obrazovku:

Z obrazovky vidíte, že obě italské stanice byly silné (-1dB) a ve vzdálenosti +/- 218 Hz se daly dekódovat jejich signály, které byly samozřejmě slabší. V prvním případě o 16 dB, v druhém případě asi o 20 dB.

Nemyslím si, že běžný moderní TRX takové humare běžně vyprodukuje. Zkoušel jsem na svém Icomu jet na plný výkon při JT65A. PA to jednak snese, ale i linearita je taková, že jsem ani náhodou nedekódoval žádné signály ve vzdálenosti +/- 218 Hz. Byly totiž potlačené mnohem více, než o 30 dB. Všiml jsem si ovšem "šoupátka" po pravé straně obrazovky. Je nad ním napsáno PWR. A stáhl jsem ho tak, aby právě začala zasahovat regulace ALC. Kupodivu, výkon ani příliš neklesl, ale to jsem předpokládal. Proč si dělat ostudu? Vypadá to, že si stačí něco o digi provozu přečíst a potlačit to lidské puzení, které hroznou silou lidi žene. V tomto případě to vypadá, že nikoliv za výsledkem.

Poznámky

1. IMD (InterModulation Distortion) je výsledkem nelineárního chování při zpracování signálů v zařízení. Konkrétně v rádiu jsou vytvářeny produkty mimo požadované pásmo.

2. V uvedeném příkladě stanice "sežraly" 3 x větší šířku pásma, aby tam produkovaly QRM. Pokud by měly realizovat spojení se mnou, pak použily 40 x až 100 x větší vyzářený výkon, než bylo třeba. A to jsem poslouchal jen na Rybáka (vertikál Rybakov 700) bez radiálů, kterého jsem měl zavrtaného u jezera v Prášilech. Tedy na malou (7m vysokou) a těžce neúčinnou anténu a s dost velkou ztrátou odrazem na koaxiálu.
 


© 2016  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 05.8.2016