Poznámky OK1UFC:


Poznámky k verzi WSJT-X pro Linux

Pro hamy, kteří nemusí operační systémy Windows, existují verze WSJT-X rovněž pro další operační systémy. Na jednom stařičkém notebooku mám instalovanou vedle Windows XP také Linux UBUNTU, edice 16.04 (tedy z dubna letošního roku). Jde o více než 10 let starý notebook HP-Compaq 9110. PC má jen 1256 Mb operační paměti. Linux je v edici Ubuntu, verze 16.04. Program běží velice svižně a dekóduje mnohem rychleji, než ve Windows.

Pro instalaci jsem si stáhnul balíček s programem WSJT-X s příponou .deb pro Linux. Instalace pomocí vestavěného grafického správce programů v Linuxu proběhla rychle a korektně. Při určité skromnosti as ohledem na displej notebooku se mi podařilo obě okna programu dát pod sebe, vzhled vypadá nějak takto:

Program je v grafickém vyvedení jen nepatrně odlišný od verze pro Windows. Jeho nastavování, položky v menu i pozice ovládacích prvků jsou naprosto totožné. Na obrázku jsem, bohužel, zachytil obrazovku až, když jsem spustil program bez TCVR, v době, kdy jsem psal tuto stránku. Takže ve vodopádu nevidíte přijímané signály z rádia, ale z mikrofonu ....

Časová synchronizace

Nejsem odborníkem přes Linux a používám ho jen ke spouštění některých aplikací a ke studijním účelům. Proto jsem časovou synchronizaci nikdy neřešil, protože použitá distribuce byla vždy, na rozdíl od Windows, slušně synchronizovaná s nějakým přesným NTP serverem. Je pravda, že mám v PC spuštěný program Timekeeper (TimeKpr), jehož obrazovka vypadá takto:

Program si píše konfiguraci do souboru v adresáři etc/timekpr.conf, kde lze nastavovat celou řadu parametrů:

Problémů se synchronizací jsem si tedy opravdu nevšiml, protože buď byla moje distribuce Linuxu synchronizovaná s ntp časovým serverem a byla tato funkcionalita vyřešená nebo se o synchronizaci postaral timekpr nebo je ještě další možnost - používám program pro predikci satelitů (od Gnome) a tam je rovněž prográmek pro nastavování a synchronizaci reálného času (Time Controller):

Pokud jste to dočetli až sem a s Linuxem jste nikdy nedělali, tak snad se bude hodit několik úvah, proč jsem se o Linux zajímal - zde.