Obsah článků          

    
 

PA malého výkonu pro portable provoz a pro napájení z autobaterie 13.5 V


Princip

Pro portable činnost na 70 cm používám malý trx Icom 706 MK2G, který vygeneruje výkon maximálně 20 Wattů. Výkon lze regulovat od cca 2 W. Tak malý výkon pro některé druhy provozu (EME) na portejblu nestačí. Proto jsem zrealizoval zesilovač, který odevzdá maximálně a krátkodobě asi 150 Wattů výkonu, při dlouhodobější činnosti kolem 100 Wattů a v úsporném režimu (provoz jen jednoho modulu) do cca 60 Wattů výkonu.

Pro konstrukci jsem použil obvody Mitsubishi RA60H4047M1.

Realizace

Každý modul byl realizován jako samostatný zesilovač na oboustranné okonektorované desce PCB a se samostatným AL chladičem:

Jednalo se o natolik nudnou konstrukci, při které jsem dost spěchal a podle toho to také vypadá. Naštěstí je vše schované v portable boxu a nemusím se na to dívat. Foto je spíš důkazem toho, co lze za jeden delší večer také stihnout. Vstup a výstup je realizován pomocí konektorů SMA. BIAS se nastavuje malým trimrem (SMD) ze stabilizovaného napětí 5V. Lineární stabilizátor je rovněž na desce. Když jsem modul realizoval, tak jsem zjistil, že nemám žádný pořádný elektrolytický kondenzátor s axiálními vývody. Proto na desce trčí "radiální" ellyty.

Vstupní útlumový článek a dělič výkonu

Nejmenší výkon, který z Icomu vyleze, jsou asi 2 Watty. To je příliš mnoho na buzení obvodů Mitsubishi, které potřebují k plnému vybuzení výkon cca 50 - 200 mW. K základnímu zmaření výkonu jsem použil tenký koaxiál (RG174), který je navinut na kostřičce v boxu zesilovačů. Provedení, které mám, má útlum na kmitočtu 432 MHz asi 0.5 dB/metr. Za koaxiálem je dělič výkonu (princip PI článků) s dalším útlumem asi 8 dB. Použité odpory jsou SMD:

Výstupní sdružovač

Je konstruován podle Wilkinsona. Vedení jsou z TV koaxiálu s měděným opletením.


 

Poznámky ke konstrukci

1. Doma, ve stálém QTH, tento zesilovač nepoužívám. Nepoužívám ho ani při žádných měřeních s vyšším výkonem. Mám jednoduchý PA s LD MOS, který odevzdá stejný výkon, ale při napájení 28 V.
2. Konstrukce má rovněž svá úskalí. Zesilovač např. není vhodný pro provoz s malou ručkou, u které stáhnete výkon na 50 mW. Taková ručka je běžně schopna dodávat 4-5 Wattů výkonu. I když regulací stáhnete výkon, tak při zaklíčování vznikne puls s plným výkonem. Takový puls mi spolehlivě zničil modul hned při prvním zaklíčování. Další pokusy jsem v takovém zapojení nedělal. Proto vřele doporučuji konstruovat na vstupu PI článek s malým útlumem (např. 6 dB) vždy, nejlépe přímo na desce s modulem. Použitá deska takto navržená není, proto podrobnější popis neuvádím.
3. Blokovací kondenzátory jsou SMD, velikost 1206 (nebo 0805).
4. Nelíbil se mi vstupní útlumový článek z  koaxiálu RG174, protože 10 nebo 15 metrů z tak dost tenkého kabelu tvoří velké a nepěkné klubko. Protože jsem v zásobě neměl větší SMD rezistory potřebných hodnot, zhotovil jsem atenuátor z malých rezistorů velikosti 1206. Atenuátor a dělič výkonu jsem realizoval z celkem 36 rezistorů. Na zhotovení stínící krabičky z pocínovaného plechu nezbyly síly, ale i když je atenuátor nestíněný, tak vyzářený výkon na zařízení nikde nic nevyvedl:


 


© 2017  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.1.2017