Aktualizováno v dubnu 2020

    
 

   Dekódování wsjt-x (aplikace pracující v reálném čase) na méně výkonném HW
 
Všeobecně


Rozežranost Windows 10 při spuštění náročnějších aplikací jsem testoval velmi jednoduchou metodou a popsal zde. V uvedeném článku jsem popsal občasné potíže s dekódováním signálů wsjt-x v reálném čase. Ty se projevovaly takto:

1. Krátce po startu Windows 10 nebyl počítač schopen dekódovat signály wsjt-x. Jev obvykle po několika sekundách až několika málo minutách zmizel.
2. Po startu stejné verze aplikace pod Linuxem tento jev nikdy nenastal.
3. Průvodním jevem bylo "kmitání" ikon ve stavové oblasti:
Pokud ikony kmitaly (pravděpodobně se některé služby Windows praly o zvuková zařízení), dekódování signálů wsjt nebylo dobré nebo nebylo možné.
 

Systém a HW

Použitý HW: Dell Vostro 3350, procesor i3
RAM: 6GB
HDD typ Western Digital byl nahrazen rychlým SSD Samsung EVO 860 o kapacitě 250 GB.

Na stránce zde popsal, jak je při náročnějších aplikacích (vybral jsem si dvě náročnější, než wsjt-x) spotřebováván výkon procesoru, jak je obsazována paměť RAM a jak je využíván přístup na disk. Na další stránce zde jsem popsal, jak se změní všechny uvedené parametry, pokud nahradíme HDD disk diskem SSD. Přístup na disk přestane být limitujícím parametrem, ale vzrostou nároky na procesor. To má logiku, protože proud dat z disku je rychlejší a musí být rovněž rychleji zpracováván. Kupodivu klesly požadavky na paměť, pravděpodobně je díky rychleji běžícím procesům rychleji uvolňována.

Provoz wsjt-x

Na uvedeném, nepříliš výkonném, asi 8 let starém HW jsem nahradil HDD disk diskem SSD. Provedl jsem novou instalaci Windows 10 z USB klíčenky (build 1909). Po instalaci jsem nechal provést všechny aktualizace a nainstaloval jsem všechny obvyklé aplikace (Google Chrome, MS Teams, Total Commander, Fast Stone Image Viewer, Smith diagram, všechny CAD programy, které používám a WSJT-X verze 2.1.2. Na aktualizovaném SW jse mechal provést funkci TRIM (Microsoft - optimalizace disků).
Nastavil jsem, aby MS Teams používaly vnitřní mikrofon a audio systém a WSJT-X externí zvukovou USB kartu. Zdůrazňuji to proto, že po spuštění WSJT-X si "inteligentní Teams" změnily samy nastavení. Takže nešlo komunikovat. To je ta logika těch "inteligentních" programátorů. Tedy provozní slepota. Domnívají se, že když preferujete jedno zařízení, tak ho chcete mít ke všem aplikacím. Jenže běžný uživatel přes jednu zvukovku poslouchá a mluví, ale do druhé pouští modulaci do rádia a přijímá spektrum. Takže z inteligentní logiky se stává oser, který vás donutí si všechno po prvních spuštěních u obou aplikací kontrolovat. Naštěstí si to sedne a nastavení po druhém pokusu již zůstávala tak, jak mají být.

Program wsjt-x s SSD diskem fungoval slušně. Zmizely ty nepěkné jevy, které jsem popisoval v úvodu. Program byl schopen dekódovat krátkou dobu po startu:

Systémové prostředky

Podíváme se, jak jsou spotřebovány základní systémové prostředky. Z tabulek Správce úloh je vidět, že kritickým zařízením notebooku se stává paměť RAM (jen 6 GB) a jejím největším žroutem je Antimalware Service (antivirová ochrana). Přístup k disku je nepatrně vytížen po spuštění běžné aplikace (1%), to je procesor zatížen z jedné třetiny.  Operační paměť je však vytížena na více, než 40%, což se mi zdá docela dost.

Vytížení operační paměti

Antivirová ochrana Windows sežere na mém PC od 150 MB do 300 MB a je jedním z největších žroutů RAM. Její nastavení a vypnutí je omezené a právě díky nutnosti antivirové ochrany nás Microsoft donutí k novým a novým upgradům počítačů.

Internetové prohlížeče (viz stránky s odkazy) sežerou 500 MB a více při několika málo otevřených stránkách. Zde nejsou puštěné.
Program WSJT-X sežere jen asi 50 až 70 MB. To není až tak špatné. Bohužel pracuje v reálném čase a tak se mu příliš nehodí ztracená doba, kdy operační systém zastaví jeho procesy a ukládá si cosi na pevný disk HDD (pomalu) nebo na SSD (podstatně rychleji). Nicméně, rychlá úložiště nadělají při dekódování méně škod. Proto mi fungoval WSJT-X dobře např. na tabletu, který měl jen 2GB RAM, ale rychlé eMMC úložiště.

Služby Windows jsem proti doporučenému nastavení MS neomezoval. Obvykle potřebují do 20MB RAM (Průzkumník Windows, Start, Správce úloh, atd.) I tak to po sečtení udělá vytížení RAM na 2.4 až 2.6 GB (systém je 64 bitový), a to není spuštěno nic moc.

 

   
Závěr

1. V dnešní době můžeme považovat procesor i3 (generace před 8 léty), RAM 8 GB a rychlý SSD disk za "slabší " výbavu. Ještě však použitelnou pro aplikace a pro situaci, že nemusím začít studovat a omezovat příliš služby operačního systému. V konfiguraci byla RAM jen 6GB, při příjmu wsjt-x jsem s HDD již nemohl používat např. prohlížení internetu. S diskem SSD lze používat např. právě tyto dvě aplikace současně (prohlížeč internetu a wsjt-x). Podobný stejně starý notebook s procesorem i5 (HP Probook 4340, RAM 8GB, SSD Samsung EVO 860) je již zjevně rychleší (na něm jsem dělal předchozí test rozežranosti Windows).

2. Desktopy, které nepotřebují antimalwarové služby (např. notebooky s Linuxem, jednodeskové SBC typu Raspberry, Tinker Board) umožňují dekódovat wsjt-x i na nevýkonném HW.

3. S velkou pravděpodobností budou dobře dekódovat signály wsjt-x rovněž Windows 10 mininotebooky s mobilními čtyřjádrovými procesory, se 4 GB RAM a s eMMC úložištěm 64 GB, a potřebnými porty (USB) které se dají pořídit za cca 5000 Kč.
   
TU 73, Mira, ok1ufc