Aktualizováno v dubnu 2020

    
 

   Srovnání SSD versus HDD ve stejné konfiguraci Windows, stejné PC, ve stejném dni
 
Všeobecně


Rozežranost Windows 10 při spuštění náročnějších aplikací jsem testoval velmi jednoduchou metodou a popsal zde.
 
Systém  a disk

Informace o systému jsou na této stránce, o discích níže. 
V tomto článku je provedeno srovnání vybraných provozních parametrů stejného počítače, se stejným operačním systémem Windows 10, build 1909. Liší se pouze diskovou pamětí. Vlevo jsou uvedené parametry pro HDD, vpravo pro nový SSD. Pouze některé portable aplikace jsou na SSD kopírované v novější verzi.  Zkouška provedena ve stejném dni.
 

Disk HDD Disk SSD

 
 

   
1. Spotřeba prostředků po startu
vytížení procesoru (14%) je v pohodě, paměti (23%) také, disk (100%) nestíhá, proto do desktopů jednoznačně volit rychlé SSD disky a zálohovat data mimo ně.
 
U SSD disku jsem nebyl schopen zachytit prodlevu, kdy nebyl systém kvůli přístupu na disk nic dělat. Přístup k disku je vytížen na cca 1%, procesor byl zachycen s dvojnásobným vytížením, ale vysledováno bylo v okamžicích i vytížení na 90 až 100%:
   
2. Spotřeba prostředků se spuštěným prohlížečem Opera, otevřeno asi 5 oken. Opera s SSD diskem

   
3. Tentýž test s prohlížečem od Googlu. Prohlížeč Google a SSD disk. Kupodivu jsou všechny sledované parametry na významně nižších hodnotách.
   
4. Spuštění Google Chrome a MS Teams současně. Google Chrome a MS Teams na SSD disku. Nepatrně vyšší vytížení procesoru, ale podstatně nižší spotřeba paměti i přístupu na disk.
   
5. Po opuštění aplikací PC s SSD diskem má méně obsazenou RAM.
   
Závěr

Nejen, že stejný notebook, se stejným operačním systémem a stejným programovým vybavením rychle startuje, pokud používá SSD disk, ale i aplikace běží rychleji. Procesor je více využíván, ale paměť RAM je podstatně méně obsazována.

Investice do SSD disku se v každém případě vyplatí.

Poznámky
 
Postřehy z instalace Windows z USB klíčenky, build 1909
1. 16:07 Zahájení instalace
2. 16:16 První restart
3. 16:18 Druhý restart
4. 16:25 První spuštění, zahájil jsem všechny doporučené aktualizace.
5. 16.56 Windows 10 byl plně aktualizovaný, byly nainstalovány první aplikace (Total Commander, Crystal Disk Info, Fast Stone Image Viewer). Byla provedena první optimalizace disku.
Pokračoval jsem instalací ostatních aplikací a kopírováním několika desítek G Bajtů archivů. Vše fungovalo, teplota SSD vystoupala až na 52°C. Při psaní této stránky klesla na 43°C.

 

   
TU 73, Mira, ok1ufc