Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Microsoft Visual Studio 2019 ...
 
Úvod

V letošním roce jsem definitivně opustil Visual Basic 2008. O důvodech jsem psal zde. Krátce zrekapituluji. Nejen, že MS již nepodporuje CLR 2, ale přítomnost tohoto runtime moduju zřejmě dělá nepořádek v aktualizacích. Prostě se mi některé aktualizace neprovedly a systém Windows 10 je opakovaě zběsile stahoval, instaloval, hlásil, že se nepovedly a zase odinstalovával. Ještě, že jsem se naučil to ramlování konečně vypnout.

Visual Studio Community 2019

bylo vydáno v nové srpnové verzi (myslím, že 19.2.1, nepamatuji se přesně). Je zadarmo, stahuje se z webu Microsoftu. Instalace proběhla celkem v pohodě. Jde o složitý vývojový nástroj. Potřeboval jsem pouze část s prostředím Visual Basic pro psaní aplikací pro desktop. Instalace nebyla zrovna krátká, dobré připojení k Internetu je nezbytné, stejně tak, jako přihlášení k účtu Microsoft. Asi chlapce zajímá, co zrovna píšu, hi.

První dojmy

1. Spuštění programu bylo v pohodě.

Starší projekty

2. Otevření stařičkých projektů, napsaných ve Visual Basic 2008 nešlo. Program nahlásil následující chybovou hlášku:
chyba při konverzi

Také se otevřelo okno ve webovském browseru, kde bylo napsáno, že nejde konvertovat projekty napsané ve starší verzi, než Visual Basic 2010:
bláboly o tom, že něco nejde

Nezahazujte Visual Studio 2010, tam to jde
První krok konverze Poslední krok konverze
    
Ve Visual Basic 2010 proběhla konverze souborů s projekty Visual Basic 2008 bez problémů. Konverze proběhla v několika krocích, které bylo nutno odklikat, ale proběhla bez problémů. Viz obrázky nad textem a vpravo.

Proběhla u projektů, které používaly jen staré runtime knihovny. Jejich zkompilované exe soubory nešly spustit. Takže se podíváme, jak jsme na tom s kompilací našich projektů.
3.
Uložené projekty po konverzi

Tyto projekty šly kompilovat do exe souborů a následně spustit. Projekty však šly editovat, ladit, spouštět a kompilovat rovněž ve Visual Studiu 2019. Viz poslední obrázek.
Finální stav VS 2019 
 

Závěr

O stařičké projekty tedy s velkou pravděpodobností nepřijdete a zkompilované programy vám mohou dělat radost ještě několik roků. Je však dobré mít alespoň na některém stroji nainstalované staré dobré Visual Studio 2010.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc