Aktualizováno v červenci 2020

      
 

   Jak realizovat ve Windows 10 emulátor více virtuálních seriových portů propojených se servery TCP/IP
 
Všeobecně

Jednoduchou a spolehlivou cestou, jak dostat data z PC, (notebooku, serveru, tabletu) pro ovládání a telemetrii do/z našich přístrojů je použití modulů Elfin. Pokud vystačíme s jediným modulem Elfin, použijeme vynikající bezplatný program od HW group (HW VSP3), který je k dispozici zcela zdarma. Pokud potřebujeme komunikovat s více zařízeními Elfin, bude nám výbormě fungovat placený program - emulátor sériových portů (cca 25 Euro) od malé společnosti Eterlogic.

Práce s programem

je jednoduchá. Na následujících obrázcích je zadokumentován postup instalace v krocích a spuštění programu.

Postup

1. V ukázce jsem použil jeden port COM10 a jeden TCP/IP klient (připojuje se k TCP/IP serveru Elfin).
2. Program VSPE lze vyzkoušet v neplacené demoverzi. V demoverzi jsme omezeni pouze tím, že musíme po spuštění odkliknout, že právě teď nebudeme vkládat klíč,  ale chceme program vyzkoušet.
3. První krok -  vytvoříme tzv. konektor. Na konektor se nám budou připojovat naše aplikace (napsané např. ve Visual Studiu, Profi Lab expertu, atd.) a taky se k němu připojí TCP Klient. Takto vytvořený COM se nám však nezobrazí ve správci zařízení Windows. To nám nijak nevadí, ale funguje to.
4. Druhý krok -  vytvoříme TCP klienta a spojíme ho se serverem Elfin. Podmínkou je správně nakonfigurovaný Elfin a musíme znát IP adresu serveru a port. Klient se spojí také s konektorem COM10 s konektorem COM10.
5. Nezapomeneme si konfiguraci uložit.
6. Spustíme simulaci portu. Naše aplikace se mohou připojovat k emulovanému COM10 a data budou  na fyzickém rozhraní RS232 serveru Elfin EW10.
7. Simulace portu a komunikace funguje, pokud je aplikace VSPE spuštěná.
8. Pokud máme licenci (registrovanou verzi), lze si nastavit spuštění aplikace při startu Windows. Takto to používám na maličkém serveru, který jsem realizoval z tabletu PiPo. V případě aplikací, které jsem si napsal sám, startuji VSPE pomocí metody shell execute. To znamená, že aplikace, která potřebuje komunikovat po sériové lince si ve vhodný okamžik sama spustí VSPE a později začne komunikovat přes emulované virtuální sériové porty.

Fotodokumentace

Spuštění VSPE:

Vytvoření virtuálního konektoru:

Vybrání (volba) čísla portu COM (zde COM10):

Napojení konektoru COM10 na TCP klienta:

Nastavení IP adresy a portu:

Nastavení parametrů sériového rozhraní (baudová rychlost, počet bitů, počet stopbitů, atd. ):

Spuštění emulace portu. Po spuštění je port k dispozici aplikacím a fyzicky jsou data na konektoru modulu Elfin EW10:

Uložení jedné z konfigurací do souboru:

Načtení konfigurace při dalším spuštění:

Ukázka emulace sériové linky mezi emulovaným COM10 a fyzickým konektorem na Elfin EW10 (IP: 192.168.1.104, port: 8899):

Závěr

Není co dodat. Použitý emulátor sériového portu Eterlogic funguje výborně. Mě fungoval ve Windows 10 pro všechny používané aplikace.

 

 
   TU 73, Mira, ok1ufc