Napsáno v listopadu 2019, aktualizováno v lednu 2020

      
 

   Windows 10 na nevýkonném HW s malou pamětí

 

Úvod

Obecně se tvrdí, že Windows 10 mají poměrně vysoké nároky na HW. Asi před rokem jsem vyzkoušel instalaci 32 bitové verze na stařičký Asus Eee 1000 HE, který byl vybavený pouze 2 GB RAM. Notebook byl pomalejší, ale stále na něm bylo možné provádět nenáročnou práci.

Proto jsem se rozhodl otestovat instalaci na moderním, ale levném HW s malou RAM a malým eMMC úložištěm. Takovým levným HW je čínský tablet PiPo, typ W2Pro (cena byla pod 2000,- Kč bez cla). Tablet má pouze 2 GB RAM a eMMC úložiště 32 GB (což prakticky znamená asi 29 GB). Předsudky byly o tom, že možná Windows nainstaluji, spustím a to bude vše.

Milé překvapení bylo, že se během instalace nestalo nic nemilého, Windows 10 umožnily instalaci potřebných programů a dokonce i aktualizaci buildu na 1909.

Aplikace

Na tabletu byl nainstalován MS Office, ten jsem tam nechal. Přidal jsem Total Commander, Ease US Partition manager (pro práci s oddíly), Adobe Acrobat Reader, Fast Stone Image Viewer (prohlížeč a editor obrázků), radioamatérské programy (MMANA GAL, Smith verze 4.1), VLC Media Player, PicAxe programátor, ProfiLab, Virtuální seriový port a několik dalších aplikací. S tím už lze něco dělat.

 

Pipo
 
HW a pár fotografií
 
Instalaci jsem vyzkoušel na HW PiPo: http://www.pipo.com/product.php?id=243
Přestože jsem o tomto HW napsal, že není výkonný (a to kvůli velikosti paměti a úložiště), není to až tak pravda. Tablet je vybaven moderním 4 jádrovým procesorem Atom Z8350. Použité paměti jsou rychlé. Proto moderní HW zvládá rychle start systému, start aplikací i ukládání dat při běhu operačního systému a programů. Proto raději použiji pro HW výstižnější označení, než nevýkonný - levný HW. Výrobci zařízení (čínská PiPo), výrobci čipů (Intel) i autorům operačního systému (Microsoft) se však povedlo slušné sladění vlastností a vznikl použitelný přístroj.

Pohled na desktop, nejnovější build, volné místo na eMMC:

 desktop 

build

 total cmd
 
Zásady

Aby Windows 10 fungovaly na tak málo výkonném HW, držel jsem se těchto zásad:

1. Před aktualizací jsem provedl zálohu ovladačů, kdyby se přeci jenom něco nepovedlo. Zde je postup, jak se to dělá.

2. Na tablet jsem instaloval pouze angličtinu pro OS, ale českou a anglickou klávesnici.

3. Ponechal jsem pouze jediný prohlížeč internetu - Microsoft Edge. Browsery dovedou zaneřádit, co se dá a žerou místo na disku, se kterým se snažím šetřit.

4. Použil jsem nástroj na vyčištění disku před aktualizací na nový build, po ověření základních funkcionalit i po. Odstranil jsem též všechny jazykové sady, které odstranit šly a nechal jen angličtinu. Ostranil jsem všechny nepotřebné aktualizace. Tím jsem získal na disku c: kolem 16 GB místa na aplikace, rozpracované dokumenty a pro chod systému s aplikacemi.

5. Používám pouze Defender jako antivirovou ochranu.

6. Z volitelných služeb jsem instaloval navíc pouze .NET Framework 3.5 kvůli kompatibilitě se starými aplikacemi, které občas používám. Volitelné služby - viz obrázek vpravo.

7. Pro práci s bitmapami používám FastStone Image Viewer. Je hlavně malý, ale výkonný, zvládá hodně formátů, ale umí jednoduché práce, jako je ořez, převzorkování, vytvoření popisků.

8. Pro přehrávání videa jsem nainstaloval VLC přehrávač. Jsem na něj zvyklý, běžná videa (i filmy z externích disků) přehrává v pohodě i po připojení externího monitoru přes HDMI rozhraní.

9. Pro radioamatérský provoz jsem instaloval 64 bitovou verzi programu WSJT-X. Normálně funguje. Protože je program využíván s TCVRem Icom 7200, byly ještě instalovány ovladače USB kontroléru. Použitý typ je CP210x, Windows si ho umí najít i nainstalovat samy. Chvíli jim to však trvá.

10. Zvukovka v rádiu Icom byla nalezena také snadno. Je to standardní USB zařízení.

11. Konfigurační soubory pro WSJT-X jsem okopíroval z notebooku, abych nemusel zase vše nastavovat. Podobně jsem přenesl konfigurační soubory pro Total Commander, abych nemusel nastavovat všechny ftp přístupy.

12. Dokumenty, samostatně stojící exáče a portable aplikace mám převážně na SD kartě.

13. Pro práci s GPS Garmin jsem instaloval program Base Camp.

14. Oddíly na disku 0 (eMMC) a disku 1 (SD karta) jsou vidět dole na obrazovce Ease US Partition manageru. Disk c: je systémový, má organizaci ntfs a velikost asi 28.32 GB. Se všemi nainstalovanými aplikacemi je zaplněn nepatrně přes polovinu.

15. Dbám na to, abych si zbytečně nezasral tablet různým sajrajtwarem a nežádoucím malwarem. Proto instaluji jen dříve vyzkoušené aplikace.

Závěr

Všechny aplikace jsou desktopové, použil jsem poslední verze (s výjimkou Ease US Partition Master), spouštějí se rychle a lze s nimi na tabletu normálně pracovat. Tablet má pořád dost místa na to, aby se mohl aktualizovat. Včetně aktualizace buildů. Vyzkoušel jsem ji 2 x, hned po zakoupení tabletu z buildu 1809 na verzi 1903 a nedávno z 1903 na 1909.

Přestože je ten HW s malou pamětí, malým úložištěm a navíc v provedení, které nemám rád (malá velikost obrazovky a dotykový displej), běží to stabilně, běží to několik hodin z vnitřní baterie v terénu a lze s tím ovládat rádio, měřicí přístroje a také komunikovat po Internetu.
features
 
Pro mne je samozřejmě nejslabším místem při práci absence myši a klávesnice. Také nemám rád upatlané displeje. Proto v režimu tabletu zařízení prakticky neprovozuji (snad jen na prohlížení internetu a při čtení pdf dokumentace) a využívám nastavení "desktop". Na kabelu USB je téměř trvale připojená klávesnice s touchpadem, případně hub s klávesnicí a myší. Já jsem prostě příznivcem notebooků, které jsou vším tím vybavené.
  
disky
  
Dodatek 7.1.2010:

Časem přibyly do tabletu další aplikace, které se mi mohou hodit zejména v terénu. Např. Mapy.cz. Tablet není vybaven GPS senzorem. Využívám senzor připojený k USB portu. Podobně mám kabelem připojeno k USB více zařízení a tak jsem se poohlédnul po malém víceportovém hubu. Kritériem bylo, aby měl malou spotřebu. Takové řešení má samozřejmě své nevýhody, kvůli kterým už tablety vůbec nemám rád - viz odstavec dále.

Tabelty s jedním micro USB nebo USB-C rozhraním jsou sice pro výrobce tím nejlevnějším řešením, ale pro technické uživatele příznakem nepoužitelnosti. Příčina je v tom, že USB rozhraní si řídí napájení. Pokud do portu připojíte nabíječku, bude u tabletu při provozu, sice nepatrně, ale bude dobíjena baterie. Pokud k rozhraní připojíte hub nebo jakékoliv zařízení slave, přepne se rozhraní do tzv. režimu USB OTG, z tabletu se stane hostitel (angl. host), bude s externím zařízením (např. s flash diskem, VNA analyzátorem) fungovat, ale interní baterie tabletu nebude dobíjena ani náhodou. Všiml jsem si však jedné věci. Fyzikální zákony, i ty Kirchhoffovy zatím stále platí. Takže, když jsem rozebral jednu krabičku hubu a připojil jsem na červený a černý vodič napájecí sběrnice externí zdroj + 5.2 V DC, zjistil jsem, že hub a všechna externí zařízení (měřáky) neodebírají z tabletu téměř žádný proud. Dokonce i vybíjení baterie tabletu bylo extrémně pomalé, pravděpodobně byla 5 V sběrnice tabletu napájena z portu, který měl zřejmě nepatrně vyšší napětí, než interní měnič tabletu. Takže jsem vybral jeden automobilový adaptér, který dával 5.2 V při zátěži do 2 A a použil ho s tím hubem.

Závěr II.

Limitem popsaného zařízení nebyla ani malá RAM, ani malé úložiště, ani operační systém Windows 10, který běží kupodivu svižně, ale použití jednoho jediného konektoru, který slouží jako rozhraní USB a také k napájení a dobíjení baterií. A obě věci současně neumí dělat. Proto zůstávám věrným zastáncem notebooků, které mají přece jenom více portů, neochramaný (to mi fakt vadí) displej větší, než je velikost vulvy, klávesnici, myš ... Prostě stále platí, že na světe jsou počítače a sráče.
 
TU 73, Mira, ok1ufc