Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Záloha ovladačů
  
Úvod

Na námět mě přivedl neznámý diskutující na Windows fóru, kam píšu velice málo. Prožil si své trápení po ramlovačce Windows na tabletu, který měl rád, používal ho s rodinou a vůbec ho nebylo třeba vyhodit. Celá diskuze je zde:
https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/all/windows-10-verze-1903-na-tablet-businesstab-a8/a8248a46-b9fc-4ed7-a321-f48b06afe1db

Autor uvedl velice podrobný popis instalace panenských Windows na tablet s dotykovým displejem, WiFi a SD kartou. S potěšením cituji celý postup z jeho webu:

Vzhledem k tomu, že jen upgrade na verzi 1903 s tak malou pamětí 32GB už nejde, musel jsem udělat čistou instalaci.

1)      z webu windows.cz jsem stáhl ISO obraz WIN10 pro 32bit systém

2)      pomocí např. programu RUFUS jsem vytvořil bootovatelnou flash s ISO obrazem

3)      dále je potřeba si zajistit/koupit/půjčit - USB HUB dále konektor/redukci USB na mikro USB pro připojení na tablet

4)      takto pak vše připojit s externí klávesnicí, myši a připravenou flash na tablet

5)      těsně po zapnutí tabletu držet klávesnici ESC a dostat se tak na nabídku bootingu či Setupu

6)      nabootovat z flash a nainstalovat tak nový windows verze 1903

7)      nezapomenout, je Volba na začátku instalačního procesu, kam nainstalovat Win? Je potřeba tak odstranit dříve vytvořené všechny oddíly pevné paměti disku, a pak vytvořit nový oddíl. Tím sice vše smažete, ale vytvoří si windows oddíly nové, pouze ty potřebné.

8)      Po rozjetí windows tam skoro nic nefunguje tj. nejde dotyk, zvuk, slot pamět SD card, kamera, stav baterie aj.

9)      Naštěstí že funguje aspoň wifi, tj. stáhnout z podpory ovladače. Tohle byl nejdůležitější rada a odkaz, který jsem získal, neboť ovladače můžete použít pro model  Visionbook 8Wi Plus (cca130MB v *.zip)

10)   https://www.umax.cz/umax-visionbook-8wi-plus/#support

11)   Postupně přes ovládací panely / správce zařízení / přidat starší zařízení / volba z disku - instalovat všechny ovladače. Postupně se chytne zvuk, dotyk, SD card apod.

12)   Nejsem až takový odborník na IT, ale tablet už plně funguje. Nakonec jsem nepotřebné ovladače odstranil.

13)   Vše trvá dlouho i vzhledem k tomu, že tablet potřebuje nabít…

14)   Pokud vše selže, stačí poslat tablet dle originálního návodu na UMAX

15)   Přeji hodně zdaru a pevné nervy :-)))) Tonda

 

A jsem u důležité části, na kterou jsem v této publikaci málem zapomněl, protože instalace Windows 10 a jejich údržba byla dosud brnkačka. Jenže Tonda prožil makačku, musel kontaktovat servis výrobce HW a obstarat si ovladače. Pokud očekáváme, že při velké ramlovačce Windows  budeme mít potíže, je dobré mít na úložišti zálohu ovladačů. To se dělá snadno - viz níže.

Záloha ovladačů 

Záloha se dělá z PowerShell (ikona widlí vlevo dole, pravé tlačítko, klik). Dopředu je však dobré mít připravený v kořenu C: adresář, kam zálohu uložíme:

PnPutil
  
Použil jsem příkaz pnputil -export-driver * c:\ovladace_      Po ukončení práce se mi v adresáři objevilo asi 22 složek s ovladači (pravé okno Commanderu):
Success
 
Total cmd
 
Ovladače si zazálohujeme. Pokud máme HW, u kterého se nám podaří, tak jako Tondovi, po absolutním vymazání úložiště tabletu alespoň nabootovat, potom bude velice pravděpodobné, že se nám zadaří operační systém Windows 10 do tabletu zavést. Po jeho zavedení to však bude s vysokou pravděpodobností vypadat tak, jako u Tondy. Nepůjde dotykáč, ani SD úložiště, ale měly by jít alespoň základní věci, jako jsou zařízení USB (z toho jsme přeci bootovali), externí klávesnice, externí myš. Všechny ostatní ovladače máme v záloze.
 
 
Závěr

Tondovi jsem poděkoval za námět a popis postupu, který jsem označil na diskuzním fóru za velice užitečný. Radioamatérům a čtenářům zde prozradím, že tablet s operačním systémem Windows považuji za levné a elegantní řešení pro server s místním ovládáním, který nám leží kdesi u antén a přímo řídí tunery, přepínače a měření (VSWR, výkony, proudy). Lze na něm snadno rozchodit komunikační TCP server, USB rozhraní se sériovým portem a připojit mikropočítače v zařízení. Výhodou proti SBC počítačům velikosti kreditky nebo počítačům typu Lenovo Stick 300 je skutečnost, že ty tablety mají dotykový displej a baterku, která vydrží krátký výpadek napájení. TCP server a ostatní programy na čtyřjádru běží skvěle. Nejlacinější tablety stojí cca 2.500,- Kč (http://www.pipo.com/product.php?id=243) a za trojnásobek jsou odolné, s krytím IP67 (http://www.pipo.com/product.php?id=277). Co k tomu dodat, laciný tablet trvale instalovaný u antény nebo na terase domu, je přeci jen elegantním řešením (s krytím IP67). Proč tahat k SBC monitor, myš a klávesnici.
Rovněž spotřeba tabletů je srovnatelná s SBC i tzv. Stick PC, pohání je adaptér micro USB 2A. Pro aplikace, které jsem na svých stránkách popsal je rovněž architektura Intel a operační systém Windows výhodou. Za jedinou černou můru jsem považoval riziko nezdařené aktualizace na konci životnosti buildu Windows 10. Při obezřetnosti však může být takové riziko minimální.
 
 
TU 73, Mira, ok1ufc