Aktualizováno v červnu 2019

      
 

  Smithův diagram 
  Úvod
Smithův diagram je základním nástrojem technika, který pracuje s vf obvody, anténami a napájecím vedením. Naši předci byli nuceni pracovat s kruhovým diagramem v papírové podobě. Přestože si pochvalovali, lze označit takovou práci za neskutečný oser, musíme-li např. ručně normovat hodnoty. Prostě je jiná doba a tak, jako jsem dávno zahodil logaritmické pravítko, zahodil jsem i papírové kopie velkých kruhových diagramů. Vyzkoušel jsem však celou řadu aplikací Smithova diagramu. Existují různá provedení, dokonce i on-line aplikace. Jenže, víte, jak to je. Jsou aplikace a sračky. Za nejlepší aplikaci Smithova diagramu považuji tu od pana profesora Fritze Dellspergera. Dlouho jsem používal předchozí verzi Smith 3.1, nyní, pod Windows 10 používám nejnovější verzi Smith 4.1.

První článek o použití Smithova diagramu s 12 příklady jsem napsal v roce 2011 a publikoval ho na internetu. Je součástí mých stránek o KV anténách.

Program je neskutečně intuitivní a snadno se ovládá. Práce s diagramem je neobyčejně rychlá. Nechci opomenout ani pedagogické hledisko. Často až s pomocí tohoto programu mnoho studentů pochopilo, co lze ve Smithově diagramu řešit a jak se to dělá. Osobně se domnívám, že by program neměl chybět na desktopu žádného radioamatéra.

Smith screen


 

Existuje demoverze, kterou lze stáhnout z uvedených stránek. Demoverze je omezena na malý počet datových bodů (asi 5). Používám licencovanou verzi. Pro radioamatéry s vlastní značkou existuje finančně zvýhodněná licence. Licence koupená pro verzi 3.1 mi funovala i s verzí 4.1

Licenční klíč obdržíte po zaplacení poplatku mailem. Licenční klíč (tj. soubor smith.key) musíte nakopírovat do adresáře, kde je instalována aplikace:

Po dalším spuštění vám bude aplikace fungovat jalo licencovaná.

            
 

 

TU 73, Mira, ok1ufc