Aktualizováno v dubnu 2019

      
 

   Mapy, turistika a desktop ...
  Úvod

K rádiu vždycky patřilo cestování, k cestování patřily mapy a s mapami jsem rád pracoval na desktopu. Mám rád off-line mapy. Bohužel, dnešní trend jsou on-line mapy. Z on-line mapy používám pro ČR Cykloatlas on line na cykloserveru.cz, mapy jsou hezké a náhled vypadá takto:

Na cykloserveru si připravíte v klidu domova trasy pro export. Mě nefungoval import trasy ve formátu gpx. Nezabýval jsem se otázkou, proč nefungoval, nyní funguje. Často používané jsou mapy.cz. Náhled:

Mapy.cz jsou deklarovány jako off-line mapy. Bohužel, staly se mi při jejich používání celkem dvakrát poměrně nepříjemné věci. Jednou (rok 2018) jsem stáhnul mapy ČR, Slovenska a Rakouska. Potom jsem chtěl s mapami pracovat a na mapě jsem viděl bílou, hranicemi uvedených států ohraničenou plochu a nic. Podruhé (duben 2019) jsem měl nastahováno asi 5 GB mapových podkladů. Mapy.cz měly potřebu aktualizovat se. Bez aktualizace uvedených podkladů nemínily pracovat off-line. No, dopálilo mě to. A přidám poznámku, byly to právě Mapy.cz, kvůli kterým jsem držel na notebooku Windows 10. Čas je však pro mě drahý, přestal jsem to používat.

ČUZK mapy
mají na serveru geoportal.cuzk.cz hezké topografické on-line mapy. Hezké znamená přehledné. Nepřeplácané zbytečnostmi. Mapy jsou vypracované profesionálními topografy. Používám si je pro tištění barevných papírových A4, které si občas nosím na výlety:

Off - line mapa na desktopu

Nejdřív shrnu své požadavky:
1. Potřebuji topografickou mapu, přehlednou, nikoliv výtvor šílence a ještě k tomu zasekaný reklamou.
2. Na TOPO mapě musí být vidět výškou označené vrstevnice. Jsem starší, lezu do kopců, nosím zařízení. Vrstevnice potřebuji.
3. Mapa musí spolehlivě importovat body a trasy z GPS přístroje (např. gpx formát).
4. Mapa musí umět ze dvou bodů (vhodně, nikoliv nesmyslně vybraných) vygenerovat cyklotrasu nebo turistickou trasu. Ne je spojit přímkou, ne se s tím pižlat po mnoha krátkých úsečkách.
5. Mapa musí umět spolehlivý export trasy do GPS.
6. Mapa musí umět na jedno, dvě kliknutí výtisk trasy nebo okolí na jednu papírovou A4.

Nebudu napínat. Všechny tyto požadavky mi plní software BaseCamp, s norskými topografickými mapami http://www.frikart.no/garmin. Používám i jiné topomapy, ale mapy frikart.no jsou hezké. Vycházejí z podkladů OSM, uvádím několik náhledů:

BaseCamp vygeneruje trasu ze dvou bodů. Níže vidíte (vlevo dole) selektované body Březník a Modrava. V kontextovém menu (pravé kliknutí) je příkaz vytvoř trasu s pomocí vybraných trasovýcg bodů:

Trasu snadno zobrazíte, včetně výškového profilu:

Ukládání do GPS Garmin je z BaseCamp jednoduché. Export se provede do zařízení na jedno kliknutí. V USB portu nemusíte mít ani GPS. BaseCamp provede export např. do USB flash (samozřejmě i import z USB):

Závěry

1. Pomocí BaseCamp připravíte snadno, rychle, přehledně a bez speciálního učení, trasy v topografické off-line mapě.
2. Vyplatí se investice do moderní turistické navigace. Tvrdím, že vystačíte i s nejlevnějším eTrex10, do kterého si nahrajete před výletem potřebné trasy a základní body. Neztratíte se.
3. Přestal jsem pro práci s trasami používat starší program MapSource. Neumí zobrazovat vrstevnice. Ale používám ho někdy k přípravě samostatného mapového listu.
4. BaseCamp umí vytisknout trasu v mapě na A4 na jedno kliknutí. Příklad v pdf je zde.

Poznámky:
1. V mobilu mám Smart Maps, která slouží k plné spokojenosti. Bohužel, omezené možnosti importu tras (gpx mi jde jen přes Microsoft OneDrive) mě omezují v používání.
2. Při turistice používám také tablet Samsung s velkou obrazovkou a mapami Locus. Jsem starší pán a na mobilu nic nevidím (bez brýlí už vůbec nic).
3. Nejraději mám Garmin eTrex10. Je to nemapová, velice odolná, spolehlivá a levná navigace. Dvě tužkové baterie ji pohání nepřetržitě déle, než den. Hodí se na záznam trasy, jako trvale zapnutý tracker. I když je nemapová, dostanete do ní malou mapu (musíte si jí upravit pomocí GPSmapedit, placená verze - už nepoužívám). Mě stačí mít v GPS trasu a několik důležitých orientačních bodů.
4. Rozhodoval jsem se, zda používat k navigaci aplikace v mobilu nebo turistický Garmin. Zvítězil Garmin. Nabitá baterka mobilu je třeba jindy, než k navigaci. Připravit si podklady při off-line práci s BaseCamp a nahrát je do GPS, to je otázka několika minut. Pokud nám jde o jednoduchost a spolehlivost, volíme tento postup.
5. Garmin eTrex10 nás přijde asi na 2000,- Kč. Tracker je, pravda, nepatrně lacinější, ale Garmin ho, vzhledem k výdrži baterií, spolehlivě nahradí. Mapový eTrex 20 přijde na cca 5000,- Kč. BaseCamp je zadarmo.

Jak se dávají mapy do zařízení - viz zde.

 
 

 

TU 73, Mira, ok1ufc