Aktualizováno v květnu 2019

      
 

   Map Install, Map Source ...
 
Program Map Install nám slouží k tomu, abychom si z topografické mapy pro Garmin, kterou jsme si nainstalovali do PC spuštěním souboru jmeno_mapy.exe, mohli nakopírovat do zařízení (turistické navigace) potřebný datový list. Prakticky to vypadá takto. Lupou si prohlédneme uvažovaný list. Šipkami si s ním posouváme a kliknutím ho vybereme:

Pokračováním ho nahrajeme do zařízení:

Někomu se může zdát prográmek Map Install blbější, než byl starší program Map Source na plánování tras (byl nahražen novějším Base Camp). V programu Map Source se to dělá takto. Je to jednodušší:

1. Mapa se musí odeslat do zařízení.
2. Programy Map Install a Map Source umí odesílat mapy jen do USB zařízení. Není vždycky učelné trápit Garmin. Přenos map je totiž dost pomalý. Naštěstí oba programy umí posílat data do jakéhokoliv zařízení, tedy také do USB flash disku a do SD karty.

3. Program Map Source umí odeslat trasové body a stopy - vi obr. vpravo. Já to nepoužívám, posílám tímto programem jen mapy na USB flash disk a z toho je uložím na pevný disk notebooku (HDD).

 

 

Nemapový Garmin eTrex10

Garmin eTrex10 je laciný přístroj, který je deklarován jako nemapový. Když jsem ho spustil, ukazoval však mapu, která měla namalované hranice států. Když jsem ho připojil k PC, viděl jsem, že se chová jako USB disk a má tuto strukturu souborů a adresářů. Vše jsem jednak zazálohoval a soubory jsem si prohlédnul. V pravém okně Total Commanderu vidíte dva soubory .img. Soubor gmapbmap.img o velikosti necelých 600 kB jsem nahradil svoují mapou - viz další obrázek. Ta měla velikost 4 126 720 bytů (4MB).

Takto nahraná mapa z norských TOPO map se mi po této výměně zobrazuje v navigaci.

Poznámky:
1. Mapa gmaptz.img je transparentní mapa, která definuje časové zóny pro automatickou korekci hodin (časové pásmo). Mapa je tam od toho, aby nebylo třeba posouvat hodiny při přechodu mezi jednotlivými pásmy.
2. Mapa mapbmap.img je mapa světa, která v eTrex10 pravděpodobně umí zobrazit jen obrysy státních hranic a několik důležitých bodů (hlavní města, větší města). Proto jsem ji zkusil nahradit podrobnější regionální mapou, kterou jsem měl při ruce.

Trasy nahrávám do zařízení obvykle přímo z Base Camp nebo je nahrávám do USB flash a pak je kopíruju Norton Commanderem. Je třeba dodržet tento postup při plánování trasy:

1. Vytvoříte si krajní body trasy, např. zde to jsou Zavadilka, Zahrádky a Máj - Antonína Barcala.
2. Z krajních bodů vytvoříme trasu.
3. Trasu převedeme na prošlou trasu. Na to nesmíme zapomenout, jinak bychom viděli v zařízení jen ty krajní body. Prošlá trasa má ikonu stop (šlápot) - viz obrázek dole.
4. Prošlou trasu nahrajeme do zařízení.

Poznámky

1. Obvykle si vytisknu mapu s trasou výletu. Na obrázku je ukázka s tím, co vidíte s trasou bez mapy a co vidíte s trasou s mapou. Kliknutím na obrázek otevřete odpovídající ukázku v pdf.

2. Ukázky, co vidíme na maličkém displeji zařízení:

Mapa s trasou - není to přehledné

Trasa bez bodů - vyžaduje vytištěnou mapu

Trasa s body - používám často

Nejvíc mi vyhovuje příprava pro zobrazení a způsob práce podle obrázku vpravo, tj. příprava trasy a několika orientačních bodů. Pouze trasa bez orientačních bodů se hodí jen v případě, že máme mapu s trasou vytištěnou. Osobně jsem vůbec neocenil zobrazování mapy na maličkém displeji levného zařízení. Pro mě to není dost přehledné.

Omlouvám se za nekvalitní fotografie zařízení. Ukázalo se, že vyfotit displej není až tak jednoduché.

3. Zařízení lze obsluhovat jen jednou rukou. Považuji to za zásadní výhodu. Na dotykáči to neumím.
4. Displej je vždy dobře čitelný, ve dne i v noci.
5. Baterie dlouho vydrží, nepřetržitě, celý den můžeme na svých výletech trasy zaznamenávat.
6. U tras, které generuji v Base Camp z krajních bodů, obvykle snižuji počet bodů. Trasy na obrázcích mají asi 30 bodů.
7. Obvykle si doma připravím a do notebooku uložím více zajímavých tras. Do zařízení si před cestou nakopíruji ty správné, a to Total Commanderem.
8. GPS přijímač je v eTrex10 velice citlivý. Využívá amerických i Glonass satelitů. Mě lokalizuje polohu i v hamovně na stole i v kanceláři v práci.

Souřadnice a lokátory - obrázek vpravo

Při práci s mapami platí, že zvyk je železná košile. Já jsem zvyklý dělat se souřadnicemi v tvaru
stupně, minuty, vteřiny.desetiny (tedy st-mm-vt.des). Radioamatéři uvádějí stanoviště v tzv. systému lokátorů, tedy souřadnic ve tvaru např. JN78fx (JN je velký čtverec, 78 menší čtverec, fx nejmenší čtverec). Pokud mi protistanice sdělí, že je např. na kótě JN99ME, což je Velký Kriváň, ale takovou dovednost nemám, abych to hned viděl, přepočtu si to na souřadnice zeměpisné šířky a délky. Prográmků existuje dost. Používám např. Tiny Locátor - viz vpravo nebo DF4OR:

USB klíčenka, SD karta v notebooku, ...

USB klíčenka je velice užitečná věc. Při přípravě map pro Garmin hraje roli v tom, že všechny důležité programy, které jsem v ukázkách použil, identifikují klíčenku jako USB zařízení, aniž by to byla SD karta nebo paměť vaší navigace. Proto si na klíčenku můžete nahrávat jednotlivé mapy, trasy, trasové body a stopy. Z klíčenky je snadno nakopírujete do zařízení nebo je uložíte na pevný disk, či síťové úložiště. Alespoň jednu klíčenku mám ssebou vždy na cestách.

 

Závěr

Už jsem chtěl ty Garminy zahodit. Jenže, času je málo, na něco se musím spolehnout, není čas bádat, laborovat. Pořád jsou pro mé potřeby tím komfortním, vyzkoušeným, spolehlivým a jednoduchým řešením u kterého mám správu pod kontrolou. Na rozdíl od některých nedotažených aplikací pro telefony. S Garminem vždy víte, kde máte konkrétní mapy, body, trasy prošlé i plánované. Do každého zařízení vše snadno nahrajete, nepotřebné snadno smažete. Mapy a veškerá data jsou stále vaše. Samozřejmě, off-line.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc