Home Baluns Verticals      

 
 


  Rozhodnutí o výrobě druhé generace drátových antén napájených žebříčkem


O rozhodnutí výroby drátových antén druhé generace

Rozhodnutí jsem provedl na jaře 2017, protože jsem obdržel celou řadu milých mailů, podobných tomuto poslednímu (osobní údaje jsem zamazal):

To vše považuji za obrovský závazek. Upřímně, nejsem nejmladší, uvažuji o důchodu a už jsem neměl v úmyslu drátové antény vyrábět, protože jsem se domníval, že na trhu existuje nabídka antén i vhodných součástí pro jejich výrobu. Jenže, člověk míní a závazek vůči věrným obchodním partnerům mění. Proto jsem rozhodl, že od letošního jara na jeden až dva roky obnovím výrobu produktu, o který je zájem, který se osvědčil. Proto v nabídce opět nalézáte antény napájené ve středu nebo na konci, ukončené kompozitními izolátory s velkými povrch. vzdálenostmi, se speciální úpravou nanotechnologickými přípravky. Antény používají k napájení výhradně žebříček typu PCV-570-84. Použitý materiál vodiče je elektrotechnická měď (Cu lano), s dielektrickou ochranou (UV stabilizace). Zářič antény a napáječ je vyroben z jednoho kusu.

Konstrukční provedení druhé generace

Konstrukční provedení druhé generace (MK2) se od provedení první generace liší v těchto detailech:

1. Použité kompozitní izolátory jsou dodávané se speciální povrchovou úpravou (nanotechnologie).
2. Pokud je objednána anténa s vysokou impedancí (s kmitnou napětí) uprostřed, je anténa vždy dodána s dvojicí vajíčkových izolátorů také uprostřed, v místě přechodu zářiče do napáječe.

Vybavení úspěšných stanic

S hamy, kteří dokázali ze své antény vydolovat maximum vždy rád komunikuji. Stanice, které preferují drátové antény napájené žebříčkem a mohou se pochlubit vynikajícími výsledky se vyznačují těmito důležitými vlastnostmi:

1. Mají vyřešenou potřebnou výšku instalace antény nad zemí.
2. Mají vyřešenou symetrii ramen uprostřed napájené antény vůči zemi.
3. Mají vyřešen přechod ze symetrické soustavy (anténa a žebříček) na nesymetrickou (koaxiální kabel). Toto je snad ten nejdůležitější klíč k úspěchu. Velice často úspěšní hamové používají např. symetrický tuner Supermatch KW-107 (popsal jsem ho ve zmíněné publikaci o KV anténách) nebo symetrické tunery ANNECKE - viz manuál zde.
3. Uvědomují si, že nejde o ALLBAND antény. Proto si je navrhují tak, aby na preferovaných pásmech a s ohledem na výšku instalace nad zemí docílili potřebného vyzařování a nízkých ztrát v tuneru (match loss). Používají tedy zákaznicky navržené délky a antény lze charakterizovat přívlastkem MULTIBAND.
4. V případě, že nepoužívají dálkově řízený tuner, mají správně vyřešen symetrický průchod zdí do budovy.

VY 73, Míra, ok1ufc

datum poslední úpravy: 17.10.2018