OK1UFC, České Budějovice, JN78fx, dne 14.10.2017:

 
Recenze k článkům "Dvě metody optimalizace UHF antén yagi" a "Srovnání lineární a kruhové polarizace ve vztahu k anténě"

Především musím poděkovat Matějovi, OK1TEH za jeho cennou recenzi (a pro mě důležitou zpětnou vazbu). Uvádím ji v původním znění, nijak nezměněnou. A mám pro to své důvody:

1. Podstatně doplňuje můj článek o důležité odkazy na články renomovaných autorů, kteří se popisované problematice věnovali dříve a také velice precizně.
2. Matěj, OK1TEH má hluboké teoretické i praktické zkušenosti s provozem EME. Takovou skutečnost prostě nezapře a právě proto jsou důležité jeho připomínky, které se týkají popisu vybavení a zkušeností big gun stanic, které realizují spojení s maličkými stanicemi expedic a EME začátečníků (můj případ).
Původní mail - viz níže:

Ahoj,
cetl jsem pekny clanek
http://ok1ufc.nagano.cz/UHF_Small/yagi/yagi_optim.htm

Dovolil bych si upozornit na linky:
http://www.qsl.net/dk7zb/images/LFA/OWL-principles.htm
http://www.qsl.net/dk7zb/images/LFA/12-V-50Ohm.htm

Pokud jde o ztraty transformace impedance, na 2m nejsou tak velke aby bylo nutne s nimi ztracet cas, na 70cm jde vzdy o kompromis. Mimochodem ti nejvetsi EME borci jako DL9KR pouzivaji na 70cm open-wire feed viz: http://www.marsport.org.uk/dubus/archive/9101-3.pdf
http://ok1teh.nagano.cz/dl9kr_70cm.jpg
Pokud se pouzije vetsi pocet uhf anten, klasicke vedeni koaxem zpusobi, ze antena sice vyzari energii ale sum na kabelech vyrazne zdegraduje RX, VK3UM to nazyval efekt aligator - velka tlama a male usi. Toto se projevuje na 70cm a pak hlavne na 23cm.

Pokud jde o polarizaci, pekna je tabulka: http:/physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/Hbk_2010_Ch30_EME.pdf
V clanku o polarizaci mas trochu zmatek, melo by tam byt, ze pri EME se vysledna polarizace slozi ze dvou hlavnich pricin:
prostorove polarizace (spatial) + Faradayova viz treba muj clanek na spodku EME okna: http://www.ok2kkw.com/next/okno/eme_okno_rz4_2011.htm

Melo by tam byt uvedeno, ze kruhova polarizace se na 2m ani na 70cm pro vysilani moc nepouziva, protoze jsou to pasma, kde jezdi
spousta zacatecniku s EME QRP s horizontal yaginou a tam kazdy dB rozhoduje. Dokonce na 23cm maji kluby jako OK1KIR 2 feedy,
jeden klasiku na CP a pak special na LP, ktery pouzivaji pokud nekdo vyjede se single yagi na expedici z Afriky atd.

Mimochodem ne vzdy je vyhodne pouzivat na vyssich frekvencich kruhovou polarizaci, pekne to zanalyzoval G3WDG na posledni EME konferenci
v Benatkach viz: http://www.eme2016.org/wp-content/uploads/2016/08/EME-2016-G3WDG-Presentation.pdf
Závěr přednášky vyzněl tak, že při příjmu slabých EME signálů nečiní rozdíl mezi LP a CP známé 3dB, ale pouze 2dB, což naznačuje, že kruhově polarizovaný signál na 3cm trpí při odrazu od měsíčního povrchu na vyšších frekvencích vyšší mírou depolarizace než signál LP.

73
Matej, OK1TEH

Uvedu zde také moje vyjádření:

1. Znovu musím zopakovat především poděkování. Prostudovat jakýkoliv odborný článek, pochopit, jak to autor myslel a doplnit ho o podstatné věci k problematice není otázkou několika sekund. Vyžaduje to často nejen čas a úsilí, ale i zkušenosti. Proto ještě jednou upřímně děkuji.
2. Znovu musím zopakovat, že jakýkoliv článek na mém webu nelze (čtenář by ho neměl) považovat za úplný a vyčerpávající k dané problematice. Zpravidla se snažím o určitý pohled, který je často zaměřený pouze na určitou malou část problematiky nebo mého zájmu. V každém případě vítám užitečná rozšíření. Jsou důležitá.
3. Od počátku jsem se snažil svůj web zaměřit tak, aby zásadně nebyl webem návodů. Takové weby samozřejmě existují. Jsou užitečné a osobně proti nim nic nemám. Proto znovu zdůrazňuji, že na webu častěji uvádím myšlenkové postupy, kterými se při úvahách řídím a také metody, pomocí kterých dojdu k určitým závěrům. Často publikuji jednoduché metody, které může použít s ohledem na volně šiřitelnou dostupnost nástrojů každý - viz příklad jakéhokoliv SW pro NEC na energetickou bilanci přenosů s různými druhy polarizací i různě pootočených polarizačních rovin. Byť s vědomím, že výsledek lze vtěsnat do jednoho grafu, např. Attenuation vs. Polarisation Misalignment (byl publikován mnohem dříve, než můj článek) nebo si výsledek spočítat jinou metodou během dvou, tří minut :-)
4. Vždy budou existovat určité skutečnosti, které bude možné prokázat jen pomocí složitějších experimentů. Takové informace jsou neobyčejně užitečné a cenné. Jako příklad uvedu odkaz, který vhodně doplnil a komentoval Matěj, OK1TEH zde: 
http://www.eme2016.org/wp-content/uploads/2016/08/EME-2016-G3WDG-Presentation.pdf Článek popisuje metodu, experimenty i výsledky. V tomto případě musím znovu zopakovat, že jak metodu, tak experiment není v mých silách provést jinak a ani zopakovat (ať již s ohledem na ekonomickou a časovou náročnost). Proto je taková informace cenná a je výborné, že výsledky jsou dostupné na odborných fórech a na Internetu, včetně skutečností, že autoři jsou ochotni své metody popsat a podělit se o výsledky s účastníky odborného fóra nebo na čtenářem webu. V uvedeném případě autor kvantifikoval to, co já zatím pouze tuším.
5. K některým námětům by byly vhodné diskuze. Zvažuji o koncepci stránek formou blogu. Bohužel, netuším nic o časové náročnosti takových diskuzí. Spíš bych preferoval, pokud bych se někde mohl takového fóra účastnit, než se ho pokusit zavést a organizovat.
6. U některých témat, myslím si, je důležitá vlastní zkušenost. Na svém webu se taková témata snažím popisovat a popularizovat. Hlavně s myšlenkovými postupy, ale také často s těmi nejjednoduššími metodami, které jsou dostupné každému, jsou ekonomicky nenáročné. Tady mám velké dilema. Těm dostupným metodám (a konstrukcím) říkám "vidlácké".
7. Pro úplnost musím uvést, že i EME provoz jsem pojal hlavně jako zábavu a takový malý osobní experiment. Právě v této disciplíně mě zajímalo, zda, za jak dlouho a za jakých podmínek je možné rozchodit malou EME staničku. Nikoliv pro závodění, ale jen tak, pro radost. Bohužel, musím rovněž uvést, že jsem se nedokázal ubránit celé řadě vidláckých metod i konstrukcí. A právě tady mě trápí mé dilema, ty černé myšlenky, do jaké míry mohou být alternativní pohledy na některá řešení, o které se snažím, být ještě užitečná. Snažím se, aby nebyla zavádějící. Na Internetu samozřejmě najdeme mnoho zavádějících názorů. Těch se nezbavíme, pokud u nich nebudou zřejmé právě ty myšlenkové postupy jejich autorů.

Míra, ok1ufc

   
 
 

TU 73, Mira, ok1ufc