Aktualizováno 21.5.2017

      
 
   UHF Small Project: Instalace

Všeobecně

UHF Small Project je další generací sady (stavebnice) mého nejmenšího zařízení pro pásma 432 MHz a 1296 MHz. Pásmo 1296 MHz lze zatím provozovat na stole hamovny. Zařízení pro 432 MHz mám připravené pro provoz z přechodného QTH. Vyrobil jsem si však druhou sadu, abych si s tím mohl hrát doma, poslouchat majáky UHF, satelity (FO-29 po 20 letech stále žije) a hlavně EME komunikaci JT65.

Instalace

Po mnoha experimentech jsem malou staničku nainstaloval do osvědčené outdorové skříňky, kterou používám. Dovnitř jsem dostal spínaný zdroj 24V/10 A, který je určen pro montáž na DIN lištu. Napětí je nastaveno na 28.4 V. Dále jsem do skříňky dostal PA o maximálním výkonu 100 Wattů, konstrukce jsem popisoval u EME 70 Small Station a RX/TX Switch (který jsem doplnil o lineární stabilizátor 28V/12V). Princip RX/TX Switche jsem popsal zde. Použitá varianta je s relé Panasonic ARE 10A12.

Poznámky:

1. Rozhodl jsem o prvních experimentech s malou stanicí bez PA. Jdou tak zrealizovat QSO s big gun stanicemi.
2. Malá stanice bez PA nebo stanice s portable PA (PA osazený RA60H4047M1) je napájena z Pb akumulátoru 12V Westinghouse, nikoliv ze spínaného zdroje.

Oblíbená anténa

Pro pásmo 70 cm používám několik antén. Oblíbil jsem si cca 3 m dlouhou anténu yagi se skládaným dipólem. Předzesilovač (LNA) je přímo na konektoru zářiče. Anténu běžně přepravuji uvnitř auta (ještě se tam vejde). Pokud ji vezu na zahrádce, odšroubuji zářič i s LNA. Pro portable práci mám na anténě sklonoměr k měření elevace. A také vozím školní (pro malování na tabuli) úhloměr, abych mohl nastavit azimut.

Používám ještě další antény yagi, nejmenší je dlouhá 0.7 m (1 x lambda), dvě jsou dlouhé kolem 2 m (asi 3 x lambda, jedna z nich je modifikovaná komerčně vyráběná anténa Diamond). Také někdy poslouchám na anténu helical se 6 závity.

Vedle antény je levá outdoorová skříňka. Do hamovny vede jen jeden koaxiální kabel H155 (5mm) k TCVRu a jeden tenký RG174 pro PTT. Z outdorové skříňky vedou dva koaxiály H155 k anténě (RX a TX). Dále tenký koaxiál pro napájení LNA).
 

Zásady a postupy při práci s malou EME stanicí - klikněte zde.


Závěr

V rámci popsané koncepce UHF Small Project jsem vyzkoušel příjem EME pomocí  WSJT-X s celou řadou malých antén a LNA předzesilovačů. Překvapilo mě, jak velký rozdíl v příjmu JT-65 je mezi poměrně podobnými anténami. Překvapily mě také technické problémy. Párkrát jsem si doslova vytrhl krimpovaný konektor na koaxiálu. Navrhl jsem si blbě některé desky s LNA. Zásadně bych už nikdy neudělal to, co vidíte na levé fotografii, aby konektor pro RX byl vyveden "do boku". I pětimilimetrový koaxiál H155 je dost tuhý na to, aby se stalo časem to boční okonektorování krabičky nefunkční. Poslední problém, který řeším, se týká odvodu tepla z LDMOSů v PA. PA z čínské stavebnice, chlazený jen přítlakem MRF186 k AL chladiči dvakrát skončil na poruchu MRF186 vlivem přehřátí. Klasika, tedy instalace na Cu tlustou desku je OK. Mám však rozpracované jedno elegantní řešení, které se hodí pro tranzistory pájené k chladiči. Pokud vše bude nějakou dobu spolehlivě fungovat, popíšu ho zde.
 

TU 73, Mira, ok1ufc