Poslední aktualizace 2.2.2019 

      
 

   Nové dovednosti

Úvod

V každém novém projektu si hraju. Ne snad proto, že by mě nezajímal výsledek, toho se v každém případě snažím dosáhnout. Nedávám si však tento cíl jako jediný. Většinou si chci vyzkoušet nějaké nové nástroje, nové postupy, nové metody. Ani v projektu GHz Small EME tomu není jinak. Projekt jsem začal dokumentovat v době a ve věku, kdy mám k dispozici a používám celou řadu nástrojů, ale některé přeci jenom obnovuji za nové a ty staré, které mě dopálily, posílám do digitálního nebe.

Dokumentace projektů

Přes 10 let dokumentuji a archivuji své projekty na webovém serveru. Abych byl přesný, výsledky, důležité myšlenky, principy a postupy archivuji formou publikací, které se v minulých letech vyvinuly tak, že celá publikace je v jediné složce (adresáři), která obsahuje další adresáře a soubor s obsahem (articles.htm). V adresářích jsou pak jednotlivé články (formát html) a obrázky (png, jpg, fotografie, schémata, dokumenty pdf). Mezi články (soubory html) mohou být hypertextové odkazy. Jde o nejjednodušší formu publikování. Také o formu spolehlivou a bezpečnou. Nepotřebuji redakční systém ani diskuzní fórum. Jde pro mě také o formu nejrychlejší. Napsat a publikovat stránku je stejně jednoduché, jako napsat a odeslat mail. O něco méně mi tento systém vyhovuje při vlastní práci s projekty. To není pouze o publikování výsledku. Je to o studiu různých dokumentů, postupů, katalogových listů, schémat, fotografií. Je to také o archivaci celé řady dokumentů (poznámek, záznamů myšlenek, náčrtů, návrhů desek s plošnými spoji, výkresů schémat, apod.) Toto všechno už asi 20 let nedělám v papírové podobě, přestože na tužku a papír nedám dopustit. Ukládám to však v elektronické podobě. I když jde o jednoduché náčrtky z bloku. Až do konce roku 2018 jsem používal úložiště (NAS), které jsem sdílel s mnoha členy rodiny. Koncem roku jsem úložiště nahradil miniaturním serverem s eMMC diskem a velkým pevným diskem. Ale o tom je následující popis nástrojů, které používám k realizaci svých projektů.

Server pro práci s dokumenty

Server jsem vyzkoušel a spustil v rámci ročního projektu Linux. V tomto projektu jsem měl jediný cíl - naučit se základním dovednostem při práci s Linuxem v takovém rozsahu, abych nahradil kolem mého radioamatérského hobby vše, co mi nevyhovovalo, nefungovalo nebo bylo nepoužitelné. A tak jsem jednoho dne koupil jednodeskový počítač Asus Tinkerboard S, nainstaloval na něj Linux (Debian) pro procesory ARM a spustil jsem na tomto HW různé servery. Základy jsem popsal na této stránce: http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/TinkerBoard_Asus/TB_server.htm
Postupně jsem vyzkoušel celou řadu metod, přičemž nakonec zůstalo ve službě několik základních. Jedním ze základů je webový server Apache2. Jeho základním úkolem je zabezpečení přístupu z Internetu na několik základních html stránek, na kterých jsou odkazy ke konkrétním úložištím (radioamatérské časopisy, data o TCVRech, servisní a provozní manuály, popisy modifikací, atd. a složky k jednotlivým projektům, které právě realizuji. Pokud vytvoříme adresář a nasypeme do něho dokumenty, obrázky, schémata, server vytvoří obsah složky, který vypadá např. takto:

V příkladu vidíte, že mám právě rozpracované věci kolem EME, Linuxu a projektů 10G, 2G5 a 1G3. Ve složkách jsou informace o použitých součástkách, schémata, návrhy desek, fotografie, atd. Tedy všechno, co potřebuji. Všechno se tam dává bez jakékoliv námahy. A všechno vidím z jakéhokoliv PC, bez ohledu na to, zda jsem zrovna na Schnebergu, Štrbském Plese (je tam čistý vzduch) nebo u dcery v Rotterdamu. Ne všechno je veřejné a ne všechno je přístupné pomocí webového serveru. Na velkém pevném disku je rovněž vytvořen archiv, který je z Internetu přístupný jen mě, a to pouze přes ftp protokol. Vrátím se k základní dovednosti, která je v tomto případě banální - zvyknout si na práci s organizovaných úložištěm na síti a postupně si zavést a nastavit různá udělátka, která data s jednodeskovým serverem synchronizují a neotravuje mě to. Taková situace na konci roku 2018 nastala, servřík jede nepřetržitě a já už zapomínám nosit na cesty flashky (beru jen flašky).

Nástroj pro návrh desek s plošnými spoji Sprint-Layout 6.0

Před mnoha roky, když jsem už nenavrhoval PCB desky tak často, opustil jsem velmi rozšířený produkt Eagle. Nepovažoval jsem ho za ergonomický, ale za dost stupidní. Když ho potřebujete v zaměstnání, naučíte se s tím dělat, to je pravda, ale existují nástroje lepší. Tenkrát jsem Eagle nahradil vynikajícím FreePCB, který jsem si oblíbil. Bohužel, jeho autor už je rovněž pán ve svých letech a SW přestal být podporován. Proto jsem se poohlédnul v internetových nabídkách a vybral jsem si Sprint-Layout 6. Měl jsem skromné požadavky, ale chtěl jsem, aby program měl bezproblémové exporty (Gerber, atd.) a soubory jsem mohl bez obav zadat výrobci DPS. Chtěl jsem, aby program měl možnost exportu do grafického formátu (jpg, ...), nejlépe s jednoduchou panelizací desky a základními funkcionalitami, jako je zrcadlení, atd. To vše pro domácí vidláckou výrobu desek fotometodou, s návrhy tištěnými na laserové nebo inkoustové tiskárně, nejlépe na pauzák, nikoliv na fólii. Dále jsem potřeboval, aby program nebyl SW monstrem, kdy PC trtá s disky, program si vystačí sám se sebou a odezvy jsou žalostné. Tedy aby se choval svižně i na méně nadupaném HW. Dále nutně potřebuji, aby program měl bohaté knihovny pouzder součástek (footprints) s možností teď hned namalovat speciální pouzdro, pokud to potřebné v knihovně není. Také jednoduchou editaci padů, spojů, atd. A to bez nutnosti nejdřív kreslit schéma. Zejména vf obvody pro GHz pásma kreslím přímo na DPS. Pro běžné spoje jsem potřeboval rozumný autoroter. A se vším jsem chtěl umět dělat asi za deset minut po prvním spuštění. Kupodivu, ten program to dokázal. I když není "free", ale je licencovaný (na jméno), licence umožňuje, abych ho měl na více PC. Mám ho tedy všude tam, kde ho potřebuju. Je to Windows program, běžel mi od XP po Win 10, ale také běží dobře pod Linux Wine. Z webu lze stáhnout demoverzi. Ta umožňuje prohlížet návrhy desek, nikoliv však jejich uložení po editaci, ani export dat, ani tisk. Proto návrhy desek dávám na webu ve formátu tohoto programu, v demoverzi je lze prohlížet. Základní obrazovka vypadá takto:

panelizace pro inkoustovou tiskárnu:

Program toho umí mnohem víc, než jsem stačil popsat. Zásadně jsem nelitoval utracených Euro 50 a přikoupil jsem ještě program na kreslení schémat.

Nástroj na přesné kreslení a kreslení schémat S-Plan 7.0

Bylo zřejmé, že program pochází ze stejné dílny, jako předchozí. Opět je maličký (jen několik Mbyte), běhá dobře na Win 10 i XP, běhá dobře na Linuxu s Wine. Umožňuje snadné a rychlé kreslení schémat, ale také kreslení a kótování jednoduchých mechanických součástí (tam, kde bych otevíral CAD 2D), blokových schémat a ilustrací (např. se sinusovkami). Cena, licenční politika a vlastnosti demoverze jsou stejné, jako v předchozím případě. Z programu lze snadno udělat export obrázku v grafickém formátu, např. jpg. Opět jsem byl mile překvapen, jsem nadšen. Opět obrazovky k nahlédnutí:

 


   

   TU 73, Mira, ok1ufc