Poslední aktualizace březen 2021

    
 

   Oscilogramy signálů PLLa DDS oscilátorů

 
Předmětem pondělních satelitních kroužků byla diskuze o signálu z levných čínských PLL oscilátorů a z oscilátoru Leo Bodnar. Kromě analýzy spektra jsem doporučil prohlédnout tvar výstupního signálu osciloskopem. Několik typů PLL a DDS generátorů jsem pověsil na osciloskop a oscilogramy vyfotil. Měřil jsem krátkým měřicím kabelem, bez impedančního přizpůsobení, vysokoohmový vstup.
 
 

1. Leo Bodnar (technologie PLL, bez připojené GPS, kmitočet asi 25.787 MHz),
SW nastavena nejnižší úroveň (8 mA):

 

Za cenné připomínky děkuji Leovi, OK2UUJ, Michalovi OM3TRN i ostatním diskutujícím. Neodpustím si komentář, že to, co mě těší, je skutečnost, že pondělní OK-OM kroužek se stal opravdovým technickým brainstormingem. Pánové, je mi potěšením a děkuji.

 
2. VFO 0 - 150 MHz, technologie PLL, kmitočet cca 25.787 MHz Si5351:

 

 
3. VFO s ADF5351, technologie PLL, kmitočet cca 50 MHz (rozsah 35 až 4400 MHz):

 

4. Generátor DDS, kmitočet asi 26 MHz, rozsah 0 - 60 MHz, obrázek pro porovnání vpravo:

5. A přidal jsem výstup vidlácké GPS DO s u-blox, kterou momentálně během fotografování mám zavěšenou na GPS. Foto vpravo dole.

Přijímač GPS je citlivý, GPS DO už asi 2 měsíce nepřetržitě běží. Synchronizuje se mi i v obýváku na stole. GPS u-blox generuje kmitočet 10.000000 MHz, PLL násobičkou je kmitočet násoben 4 x. Výstup vidláckého GPS DO je vybaven dolní propustí typu PI článek a atenuátorem.

Poznámky:

1. U generátoru ADF4351 nelze nastavit kmitočet 25 MHz a vyzkoušet ho při příjmu z LNB.
2. Generátor ADF 4351 má výstupní úroveň pouze 900 mV.
3. Generátor Leo Bodnar není střídavě oddělen a signál má stejnosměrný offset.
4. Nesinusový tvar je u PLL oscilátorů zjevně viditelný, způsobuje parazitní příjmy LNB.
5. Zjevně viditelné je také skreslení sinusovky u DDS generátoru při pokusu o její vygenerování.

6. Protože nemám blog, přidávám ještě komentář Michala, OM3TRN, který zareagoval na můj mail s odkazem:
Zdravím páni,
niektoré z tých lacných generátorov sú lepšie, niektoré horšie a niektoré otrasné. Trúfam si povedať, že žiadny z nich by nebolo možné použiť do zariadenia na klasickú VHF-UHF prevádzku. Hlavné parametre, charakterizujúce signál LO je teplotná stabilita, frekvenčné spektrum a fázový šum.Posledné dva parametre môžem merať na špičkovom pracovisku. Dve merania zavesím na mail behom pár dní.

73 Michal OM3TRN
S Michalovo názorem souhlasím, dodávám, že na této stránce všechny popsané generátory jsem vyzkoušel zavěsit na GPS DO úspěšně, čímž jsem vyřešil stabilitu kmitočtu, frekvenční spektrum rovněž měřím.  Fázový šum nemám možnost měřit. Jakmile Michal zveřejní měření, uvedu zde odkaz. Michale, děkuji.

   TU 73, Mira, ok1ufc