Poslední aktualizace  2021

      
 

   VB audio cable a propojení SDR console s WSJT-X
 

Konečně jsem se dostal k tomu, abych zaplatil přes Paypal licenci a koupil ovladače pro virtuální audiokabely A a B pro propojení SDR console, která řídí Adalm Pluto a oblíbený WSJT-X pro provoz digimódů.

 
Po zaplacení licence přijde mailem odkaz na zip soubor, který obsahuje instalační program ovladače pro kabel A a ovladače pro kabel B. Instalační program musí být spuštěn jako správce pro každý kabel (A a B) samostatně. Instalace proběhne rychle. Po instalci je třeba restarovat Windows. Po restartu se objeví ve správci zařízení všechny virtuální audiokabely. Já tam mám ještě free verzi od stejného autora:

Po instalaci a restartu nastavíme oba programy, které jsou pomocí VB-Audio Cable A a B propojené. SDR console - výstup RX 1 je připojen do vstupu CABLE-A a vstup modulátoru TX je připojen na výstup CABLE-B:

WSJT-X je připojen v nastavení podle  obrázku vpravo. Proti drátěným kabelům ve zvukovkách ještě upravíme úroveň signálu:

   

Příjem WSJT-X je krásně čistý. Rovněž jsem nepozoroval žádné změny v zobrazení spektra nebo waterfallu u přijímaných signálů. Rozhodně mi nijak nedegradovala dekódovatelnost oblíbených digimódů, spíš se nepatrně vylepšila. Práce s VB audiokabely je jednoduchá a čistá. Kabely jsou popsané, takže se snadno orientuji, co mám kam propojeno.

Poznámky:
1. VB Audio kabely jsou stažené jako soubor zip, který jsem rozbalil do předem připraveného adresáře samostatně (dva adresáře pro dva kabely).
2. Po instalaci ovladače a restartu PC jsou ovladače v PC trvale.
3. SDR console si pamatuje poslední použití kabelů pro výstup z RX a vstup mikrofonu po vypnutí a opětovném zapnutí.
 

   TU 73, Mira, ok1ufc