Poslední aktualizace  2020

      
 

   MW zesilovač SZA 2044 pro pásmo 13 cm
Úvod

Zesilovač s obvodem SZA 2044Z jsem ve svých konstrukcích použil z více důvodů:

- potřeboval jsem modul s vyšším ziskem, SZA 2044 má zisk od 25 dB do 29 dB;
- zesilovače s obvody SPF5189Z již mají na 2.4 GHz zisk jen 10 - 12 dB a není výjimkou, že jich musíme do kaskády řadit několik (např. 3);
- potřeboval jsem modul s vyšším výkonem (při kompresi 1 dB), SZA 2044 dodá cca 900 mW; pro přímé buzení PA
 
 

Pohled na čínský modul rozměrů 50 x 50 mm. Přes hranu desky jsou SMA konektory, ze zadu desky koukají šrouby chladiče. Desku tedy nelze přímo připevnit k základu konstrukce, distanční sloupky jsou nutné:
 

 
   

 
Vlastnosti zesilovače na 2.4 GHz

1. Základní parametry desky odpovídají katalogovým údajům použitého obvodu. Bez problému dosáhneme požadovaného výkonu, zisk malých signálů se rovněž pohybuje nepatrně pod 30 dB.

2. Protože se jedná o dvoustupňový zesilovač, je naprosto nezbytné dbát zásad pro dosažení stability:

- při použití jako QRP PA jsem zesilovač zatížil anténou s VSWR = 1.1 (malá parabola o průměru 40 cm se zářičem Andrew); zesilovač byl naprosto stabilní;

- při měření zisku jsem používal zátěž (atenuátor) přímo na výstupním SMA konektoru zesilovače; v takovém režimu bylo možné změřit zisk dvou zesilovačů v kaskádě, který dosahoval téměž 60 dB;

3. Podstatné zlepšení stability má modul po demontáži SMA konektorů a po vestavbě do krabičky z pocínovaného plechu (konektory jsou pájené ke krabičce). Toto však platí obecně u vážného použití všech zesilovačů s vysokým ziskem.

4. Ve finálním výrobku zesilovač nenapájíme přes USB micro konektor. Ten je použitelný jen při základním měření na vyzkoušení funkce.

   
Obvod SZA 2044Z

Jedná se o bipolární GaAs obvod vyrobený technologií InGaP HBT. Obsahuje dva stupně (viz vnitřní schéma vpravo) s aktivními Bias. Obvod je pouzdřen v QFN o rozměru 4 x4 mm, což pro amatérské použití znamená, že bych si samotnou součástku nekoupil, netrápil se s její montáží a raději volil jiné řešení. Datasheet obvodu dávám ke stažení zde.

Nicméně, přestože je použitý modul stabilní jen za určitých podmínek, našel u mě využití jako koncový PA QRPP setupu, který jsem s výkonem 1 Watt a malou parabolickou anténou používal k provozu přes NB QO-100 asi dva měsíce a neztratil jsem jediné spojení, byť moje signály byly slabé.

Budič PA

Modul našel využití jako budič PA. Pro současný PA potřebuji výkon maximálně 20 dBm k plnému vybuzení (atenuátor je na výstupu budiče). Protože mám hamovnu s outdoorrovou jednotkou propojenou jen tenoučkým koaxiálem (2.6 mm), potřebuji, aby budič měl zesílení vyšší, než 20 dB. A to popsaný modul umožňuje.

 

   TU 73, Mira, ok1ufc