Napsáno v červnu  2021

      
 

   Adalm Pluto, QRPP SSB a mikrofon
Úvod

Až doposud jsem používal při fónickém provozu (SSB) celkem tři typy mikrofonů, elektretový od TCVRu Icom, který byl kdysi modifikován (podstatné omezení hlubokých tónů), dynamický, od TCVRu Kenwood a mikrofonní vložku DEMŠ, ke které jsem měl zkonstruován vlastní mikrofonní zesilovač s kompresorem dynamiky. Protože jsem malou MW stanici osadil SDR TCVRem Adalm Pluto, bylo třeba inovovat i mikrofon stanice.

Moje požadavky

- lehká, polouzavřená náhlavní souprava, kterou bych snesl delší dobu na hlavě
- rozhraní USB (musí jít připojit přímo do notebooku, tedy s integrovanou zvukovkou)
- přebytek zisku, tedy musí řádně promodulovat TCVR
- účinné potlačení hluku okolí

Moje volba

Koupil jsem k plné spokojenosti náhlavní soupravu (sluchátka a mikrofon) Sennheiser, typ PC8:

 
Pouzdro mikrofonu je vybaveno otvory na snímání žádaného zvuku pro modulátor. Na opačné straně pouzdra je otvor pro snímání hluku pozadí. Hluk pozadí je účinně potlačován, takže nejen, že není slyšet funící ventilátor notebooku, ale dokonce nebyl slyšet ani hlasitý telefonní hovor vedený asi 2 metry před mikrofonem, nebylo slyšet ani klikání myši a ani poklepávání do pouzdra notebooku. Rozdílová charakteristika mikrofonu mě velmi mile překvapila.
 

 

Souprava má integrovanou zvukovku v malém USB konektoru. NF úroveň je dostatečná, modulace je slušná, zde je krátká nahrávka.

 

Na kabelu mikrofonu je potenciometr na nastavení úrovně hlasitosti. To je dobré, protože mohou zůstat ovládací prvky PC nastaveny na přibližně stejnou úroveň, jako od ostatních zdrojů signálu.

Na kabelu mikrofonu je také spínač mikrofonu.

Zkouška QRPP na QO-100

Pro zkoušku jsem nastavil tyto parametry na vysílači:
1. Výkon 100 mW
2. Anténa TX o průměru 40 cm, polarizace vertikální.
3. TCVR Adalm Pluto, SDR console, použit procesor.

4. Přijímaný signál (anténa D= 38 cm, LNB Zircon 101) byl slabý, ale čitelný - viz ukázka.
5. Vyzkoušel jsem ještě vlastní provedení digitálního filtru mimo SDR console - ukázka.
Signál je sice čitelný, ale poslech není komfortní. Kdysi jsem kvůli takovým vlastnostem filtr jeden večer do TCVRu instaloval a druhý den ráno jsem ho vyhodil.

 
Přestože byl signál QRPP vysílače čitelný, byl slabý. S tak slabým signálem uděláte spojení pouze se stanicí, která je schopna přijímat slaboučké signály. Mnoho stanic však takový signál nepřečtě nebo ho bude považovat za nekvalitní. Aligátoři nevymřeli ani s QO-100 a mnoho stanic prostě vysílá se signály silnějšími, než maják satelitu, či dokonce se signály silnými, které aktivují Leilu. SSB s QRPP nevysílám, přestože jsem v roce 2020 asi 2 měsíce účelově používal TX jen s 1 Wattem výkonu do malé antény. Pro SSB jsem zvolil kompromis. Do 40 cm paraboly (polarizace vertikální) vysílám s výkonem mezi 5 až 8 Watty. Ve spektru Pluta nastavuji prvkem Drive výkon o něco slabší, než střední maják a signál poslouchám na 40 cm parabolu takto - viz záznam mp3.

Ještě pohled na SDR console a na nastavení TX filtru pro SSB:
 

Nastavení TX jsem změnil po instalaci výkonnějšího PA (cca 5 až 7 W do paraboly o průměru 40 cm), popis zde.
   TU 73, Mira, ok1ufc