Poslední aktualizace říjen 2020

      
 

   Power banky v amatérské praxi
 

 
Určitě jste si všimli, že pro napájení mnoha udělátek a přístrojů používám power banky, tedy zdroje s vnitřní baterií, které mají jeden nebo více zásuvek USB typu A, kam lze připojit spotřebič s napájecím napětím 5V. Powerbanky mají ještě konektor micro USB, do kterého lze připojit konektor napájecího adaptéru. Je to šikovná koncepce, má mnoho výhod, ale jeden společenský problém, který jsem popsal na konci článku.

Co od powerbanky požaduji?

1. Aby fungovaly v tzv. passthrough režimu
. To znamená, že z powerbanky napájíte přístroj a současně ji z adaptéru dobíjíte. To je dobré, když používáte banku jako záložní zdroj energie a v případě odpojení hlavního zdroje (tj. síťového adaptéru) je přístroj pod napětím a napájen z powerbanky. Toto používám hlavně u napájení generátorů, včetně GPS DO. Na fotografii toto umí powerbanky č. 1, 2 a 3. Bohužel, Axagon s kapacitou 10 Ah ani náhodou.

2. Aby měnič powerbanky uměl napájet spotřebiče s nepatrným příkonem. To znamená, že powerbanku používáte k dlouhodobému napájení měřicího přístroje, který odebírá pouze několik mA a jen občas připojíte dobíjení adaptérem. Toto splňují jen powerbanky č. 1 a č. 2. Bohužel.

 
Popisy jednotlivých powerbank

Banka č. 1 je laciný reklamní výrobek nějaké pojišťovny, který splňuje obě hlavní kritéria. Jde o malou, šikovnou powerbanku, kterou používám často a rád. Bohužel, nevím, kde koupit výrobek podobných vlastností.

Banka č. 2 je solidní výrobek firmy Samsung. Splňuje obě hlavní kritéria. Jde o banku s větší baterií (a kapacitou). Bohužel, mám ji několik let a na pultech globalizovaných dealerů ji nevidím.

Banka č. 3 je český výrobek od firmy EMOS. Jde o levnou, solidní banku. Splňuje kritérium č. 1. Bohužel, banka není schopna udržet napájení přístroje s nízkou spotřebou. U takového přístroje se mimo passthrough režimu odpojí. To mě mrzí. Provedl jsem zkoušky, s kterými přístroji banka spolupracuje a realizoval jsem dotaz na technickou podporu EMOS. Firma EMOS je velice vstřícná, odpověděli obratem. Všechny jejich power banky jsou konstruované na minimální odběr 50 mA. V amatérské praxi je realizovatelné vybavit některé přístroje rezistorem o hodnotě 100 Ohmů na 5 V napájení a mařit tam asi 0.25 Wattu výkonu v teplo. Pokud chceme banku používat jako záložní zdroj energie, není to dobré řešení. Proto chci ještě přesně změřit dobu, po které se banka odpojuje. Před uplynutím této doby bych ji zatěžoval krátkým proudovým pulzem s odběrem 50 mA. Délku takového pulzu a ani hodnotu proudu nemám zatím ověřenou. Zařízení, které by tuto jednoduchou funkci na USB portu realizovalo je zatím pouze na papíře.

Banka č. 4 mě zklamala. Jedná se o výrobek AXAGON. Passthrough režim neumí. To znamená, že po připojení nabíjecího adaptéru odpojí spotřebiče. Spotřebiče s malým příkonem rovněž neumí napájet. Po krátké době (několik sekund) zhasne displej a přístroje jsou odpojené. Pro amatérské účely mi není naprosto k ničemu. Takže ji používám jen občas k napájení mobilního routeru WiFi od Asus (ten má napájení 5 V).

Výrobci a prodejci

Výrobci a prodejci mě celkem zklamali. Výjimkou budiž firma EMOS (https://www.emos.cz/powerbanka-emos-alpha-5-5000-mah-bila-kabel-usb-c), která v nabídce viditelně a zjevně uvádí passthrough režim práce. Bohužel, minimální odběr, který udrží měnič v aktivitě, již uváděn není, ale sdělili ho na dotaz - 50 mA pro všechny typy bank a odpovídá to i hodnotě mého zjištění.

Horší byla situace u globalizovaných dealerů. Raději nebudu jmenovat, ale jejich experti, to je tragédie. Neví a ani se nesnaží odpovědět.

Takže můj problém spočívá ve slušnosti. Vím, že spotřebák, jako je powerbanka, lze objednat v eshopu, vyzkoušet a vrátit, pokud nevyhovuje. Nemám to rád a nedělám to. Připadal bych si jako hňup, který neví. Rád bych si vybral výrobek podle uvedených technických parametrů, ale marketingoví experti dealerů takto nemyslí.

Pokud máte, kdokoliv z čtenářů, tip na levnější solidní powerbanku, která umí passthrough režim, je schopná napájet přístroje s nepatrnou spotřebou a je dostupná na trhu, dejte mi vědět. Budu za takový tip vděčný.

   TU 73, Mira, ok1ufc