Poslední aktualizace 2021

    
 

   Nahrání firmware do Adalm Pluto v DFU módu
 
   Úvod

Při experimentech s Pluto SDR se mi podařilo poškodit firmware přibližně po jednom týdnu používání. Aplikoval jsem postup zveřejněný na internetu, který jsem obdržel od Pavla OK1PHU a Martina, OK1UM. Postup, ketrý pomohl více OK a OM hamům. Proto se souhlasem Pavla, OK1PHU a Martina, OK1UM popis s osvědčeným postupem uvádím níže a pánům děkuji.

    Postup

1. Stáhneme si do PC s Windows tento soubor (.zip)
2. Soubor rozbalíme do adresáře (u mě se jmenuje fmw), ze kterého snadno (tj. bez složitého psaní cesty) pomocí příkazového řádku Windows (Start - pravé tlačítko myši - Spustit) spustíme skript souboru UPDATE.BAT s úplným uvedením cesty z kořenového adresáře c: k souborům. V tomto příkladu jsem vytvořil pro tento účel adresář c:\fmw
3. Pluto musíme přepnout do režimu DFU. To se dělá tak, že stiskneme resetovací tlačítko (je vedle středního mikro USB konektoru na desce), připojíme USB kabel z PC a tlačítko uvolníme. Stav poznáme podle toho, že datová LED trvale svítí a napájecí zhasne.
4. Nyní spustíme z příkazového řádku soubor UPDATE.BAT s cestou k souboru c:\fmw\UPDATE.BAT c:\fmw\uboot-env.dfu

 

5. Proběhne nahrání. Průběh nahrávání vidíme na obrazovce PC.
6. Bez odpojení a resetu pokračujeme stejně se souborem pluto.dfu
7. Po nahrání souboru (nahrávání sledujeme v okně spuštěného skriptu) odpojíme Pluto od USB a po několika vteřinách opět připojíme. Proběhne standardní start Pluto SDR.
8. Přihlásíme se do kořenového adresáře Pluta a nakopírujeme tam poslední soubor boot.dfu
9. Provedeme bezpečné vysunutí USB úložiště Pluta. O zbytek se nám Pluto postará samo.
 

Poznámky:

a) V zip jsou tyto soubory:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b) V textovém souboru je původní znění návodu, které zde popisuji:

c) Soubory .dfu obsahují funkční verzi firmware v0.31
d) Moje původní verze v Pluto byla v0.32, která byla funkční. Bohužel, neznám postup, jak firmware z Pluta stáhnout a uložit do PC.
e) Z Internetu jsem stáhnul verzi v0.33, včetně tohoto návodu, včetně shodného skriptu v souboru UPDATE.BAT. Stažená verze na mém Plutu nefungovala. Proč, nevím. Příčinu jsem nehledal.

   TU 73, Mira, ok1ufc