OK1UFC
 
    Programování mikrokontrolérů PIC od Microchip

Poslední aktualizace 2021    

 
   Úvod

Pro realizaci svých přístrojů jsem používal pouze dva typy mikrokontrolérů PIC. Větší, čtyřicetivývodový 16F877A (v ČR je k mání za 99,- Kč) a malý 16F88 v SMD provedení.
K jejich naprogramování jsem používal laciný programátor K150, pomocí kterého jsem větší čip programoval v patici a malý čip zapájený na desce pomocí ICSP rozhraní (sériové rozhraní, 6 pinů).

 
   Programátor K150
  

Programátor K150 je levný, jednoduchý a boží. Pravděpodobně se vyskytuje v celé řadě modifikací.

Právě v jednoduchosti je krása. Programátor umí přehledně a rychle několik základních funkcí, jako natáhnout obsah pro mikrokontrolér (.hex), spojit více takových souborů, uložit je, "vypálit" je do paměti čipu, ověřit, zda jsme vypálili správně, přečíst obsah v pamětech čipu, atd. Náhled je na obrázku vlevo dole.

Program umí rovněž nastavit tzv. konfigurační bity kontroléru (Fuses), například jaký oscilátor je pro časování čipu použitý. Obrázek vpravo dole.
 

 
   Nastavení programátoru

Progrmátor lze pravděpodobně použít s různým SW vybavením. Jak je z výše uvedeného zjevné, používám programátor s osvědčeným SW microbrn, který se nikam neinstaluje. Verzi, kterou používám, lze stáhnout zde. Aby fungovala také pod Windows 10 (dříve jsem ji používal pod Windws XP), musíme provést dvě věci - použít funkční ovladač pro USB to Serial převodník a nastavit režim kompatibility pro SW microbrn.exe.

   Nastavení kompatibility SW

Používám tento boží program v režimu kompatibility se SW Windows Vista. To se dělá tak, že v exploreru klikneme pravým tlačítkem na microbrn.exe a nastavíme microbrn.exe vlastnosti - viz obrázek.

 

  Ovladače HW programátoru K150

Aby nám všechno tak hezky, jak jsem popsal, fungovalo, musíme použít správné ovladače. Programátor K150 komunikuje po sériovém portu přes rozhraní USB. Moje deska byla osazena jakýmsi převodníkem USB - Serial, který byl sice označený jako Prolific PL2303HXA, ale asi se jednalo o jakýsi nedokonalý pirátský klon čipu. Takovému používání se pochopitelně firma Prolific bránila, napsala a vydala pro Windows 10 nové ovladače, které s mým čipem nefungovaly. Takže mi nezbylo, než použít nějaké starší 64 bitové ovladače, které se dají na Internetu stáhnout. Mě fungovaly ovladače pro systém Windows Vista, verze 3.2.0.0, které dávám ke stažení zde.

  Instalace ovladačů

Instalaci ovladačů provedeme spuštěním programu Vista_Installer.exe a provedením všech kroků, kterými nás instalátor vede. Po instalaci musíme provést ještě tyto kroky:

1. Spustit při připojeném programátoru Správce zařízení.
2. Vyhledat ovladače na mém počítači.
3. Použít ovladač Prolific vhodné verze, v tomto případě verze 3.2.0.0
4. Restartovat PC
5. Nastavit program microbrn.exe do režimu kompatibility Vindows Vista a ověřit, že vše funguje.
 

 
  Závěr

1. Některé programy jsou prostě boží. Jsou jednoduché, rychlé a spolehlivě slouží mnoho let. Mám je rád a mám radost, že klasický programátor K150 se SW microbrn.exe funguje s mými oblíbenými a osvědčenými 8 bitovými čipy PICMicrochip, které jsou rovněž staršího data, ale jsou neustále ve výrobě, jsou spolehlivé, programovatelné v použité desce a dostupné v SMD pouzdrech, které lze doma snadno zapájet.

2. Nedávno jsem pořídil popsaný programátor K150 za několik stokorun pro kamaráda v eshopu Hadex. A fungoval úplně stejně, podle zde uvedeného popisu, jako ten můj starý, pořízený v době, kdy byly Windows XP v nejlepších létech.
 

  

   TU 73, Mira, ok1ufc