OK1UFC
  AnyDesk a dálkové řízení TCVRu

srpen 2020    

   
Úvod

Láďa, OK1UNL mě upozornil na použití aplikace AnyDesk, která je určená pro vzdálenou práci s desktopem. Jedná se o klasiku, kterou používám dlouho (první moje licence byla, myslím na PC AnyWhere, ale to je skoro 30 let) k různým účelům, ale nikdy jsem ji nezkoušel pro řízení radiostanice. Takže teď absenci napravuji, protože prý se jedná o aplikaci mezi radioamatéry oblíbenou (nezkoumal jsem). V každém případě by si takovou absenci AnyDesk nezasloužil.

Nastavení

Na počítači, který slouží k řízení stanice je třeba udělat opatření, aby bylo možné spojení kdykoliv umožnit:
 

 

 
Já to dělal tak, že jsem šel v nastavení na položku Nastavení/Bezpečnost, povolil jsem nehlídaný přístup. Byl jsem donucen vytvořit několikamístné heslo. S krátkým heslem to bohužel nešlo. Kdyby alespoň někdy nechali paranoidní programátoři tuhle úvahu na uživateli, hi...

Funkcionalita

V současné době mám jen free verze pro nekomerční použití. Pokud bych měl vyzdvihnout pozitivní vlastnosti této klasiky, tak bych zde napsal:

1. Výborná ergonomie a snadné nastavení.
2. Program pracuje tak, že vám umožňuje přenos všech monitorů (viz obrázky dole), které na vzdáleném PC jsou. Takže vám nerozvrtá nastavení oken aplikace na ploše. To je veliká přednost.
3. Proti Windows RDP je k dispozici podstatně vyšší šířka pásma, takže například s oblíbeným WSJT-X jsem pracoval téměř tak, jako na místním PC.
4. Nastavování programu je jednoduché. Většina defaultních nastavení vyhovuje pro běžnou práci.

 

 

 
Závěr


Funguje při provozu s programem WSJT-X a připojeným rádiem Icom 7200, právě teď (26. srpna 2020) jsem to vyzkoušel.
   TU 73, Mira, ok1ufc