Aktualizováno 14.9.2018

      
 
   Jak si nainstalovat WSJT-X na Linux Mint 19?

Všeobecně

Občas se stane, že v repozitářích nejnovější verze Linuxu není aplikace, kterou jsme si oblíbili. Pro moderního radioamatéra je bezesporu takovou aplikací program WSJT-X. Dnes, kdy píšu tento článek, je na světě Linux Mint 19 a wsjt-x ve verzi 1.9.1. Ta podle návodu na stránkách autora nejde nainstalovat, protože nejsou splněné tzv. závislosti balíčku. Je však uveden zdrojový kód. Za výhodu komunity považuji, že je zajímavé, rozhlédnout se po internetu. Např. na stránkách Grega Beama, https://launchpad.net/~ki7mt/+archive/ubuntu/wsjtx 

najdeme řešení, které spočívá v přidání jeho PPA repozitáře do našeho systému.
Instalace celého programu potom spočívá v postupném zadání následujících 3 řádek do Terminálu:

sudo add-apt-repository -y ppa:ki7mt/wsjtx
sudo apt-get update
sudo apt-get install wsjtx

Po instalaci program najdeme v obvyklém menu pro audio aplikace:

Program po spuštění samozřejmě funguje:


Poznámky:

1. Nedávno byla vydána také nejnovější edice Linux Mint LMDE. Edice LMDE nepodporuje soukromé repozitáře soukromé PPA. WSJT-X nelze uvedeným způsobem v  edici LMDE instalovat.
2. Soukromé repozitáře PPA jsou používané v UBUNTU. Chápu komunitu kolem Linux Mint, že chce být strategicky nezávislá na jiných společnostech. S tím nic nenadělám, ale pokládám si řečnickou otázku, zda se komunita vykašle na radioamatéry? Přece jenom někdy využívají specifického software.
 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc