Aktualizováno 2.4.2018

      
 
   Jak na Linuxu nainstalovat nejnovější verzi WSJT-X (v 1.8 umí FT8 mód)
Všeobecně

Není nic jednoduššího, než na Linuxu prvně spustit nejnovější verzi programu WSJT-X (dneska byla ke stažení verze 1.8.0, která umí oblíbený FT8 mód). Instaloval jsem na maličký Asus 1000 Eee, na kterém jsem vám ukazoval instalaci Linuxu. Použil jsem následující postup:

1. stáhnul jsem balíček určený pro mojí distribuci Linuxu a pro 32 bitový počítač:

Jak vidíte dole, o balíčku vám Chromium píše, že by mohl pošahat váš computer. Nemusíte se bát, balíček nezahazujte a klikejte na "Keep" ...
2. Nakopíroval jsem stažený balíček do adresáře uživatele. Můj uživatel se jmenuje Dominik. Je to blbé, ale zůstalo to tak od té poslední instalace Linuxu, kterou jsem tu on-line předváděl, hi ...

3. Dále je dobré přečíst návod. To jsem nedělal a vznikl problém, který šel ovšem dobře napravit :-)
4. Pro instalaci musíte spustit na řádce Terminálu tento příkaz:

sudo dpkg -i wsjtx_1.8.0_i386.deb

Pravděpodobně budete vyzváni k zadání hesla. Tento způsob, bohužel, nezajišťuje automatickou instalaci případných dalších potřebných balíčků (závislostí). V instalaci mi chyběly některé závislosti, o tom se však píše v tom návodě. Bylo třeba spustit:

sudo apt install libqt5multimedia5-plugins libqt5serialport5 libfftw3-single3

Jenže jsem to dělal v obráceném pořadí. Aby se závislosti doinstalovaly, spustil jsem příkaz bez parametrů:

sudo apt-get -f install

Potom už se objevilo wsjt-x v menu audio (obrázek) a program se dal spustit.
Upravil jsem velikost waterfalu, protože zkouším na mininotebooku. Musel jsem dát ovládací panel nalevo, protože můj mininotebook má výšku displeje jen 600 pixelů a na konfiguračním panelu nebyly už tlačítka OK. A jdu k rádiu.

Volím Icom-7200, protože má USB kartu a CAT rozhraní. Připínám USB kabel a nastavím pro jistotu oprávnění sériového portu kontroléru, který je v Icomu: Používám dva příkazy Terminálu:
sudo -i
chmod 777 /dev/ttyUSB0

Pouštím program WSJT-X:

Program se uhnízdil do kategorie Zvuk a video. Je tam vidět jeho modrá ikona a písmenka wsjtx. Pustím program a nastavím konfiguraci:

Všimněte si, že Serial port je skutečně /dev/tty/USB0. Linux je přiděluje po zasunutí USB kabelu od nuly. O tom jsem už dříve psal, když jsem popisoval Small EME stanici. A ještě se k tomu dostanu, jak to je. Viz text výše, pro jistotu jsem povolil oprávnění portu, abych se tady nedivil, že se nic neděje ....
Nastavil jsem Baud rate 19200, protože tak mám nastaven Icom, Data Bits = 8, Stop Bits budu měnit na jeden, Handshake = HW a PTT metoda je přes CAT. Uložíme, znovu otevřeme a vyzkoušíme Test CAT a Test PTT. Vše proběhlo, Test CAT zezelenal, Test PTT zčervenal. Ještě jsem v předchozí záložce nastavoval svou značku a lokátor. Zapomněl jsem na důležitou věc. Aby nám zůstalo nastavení přístupu k portu i po vypnutí notebooku, přidáme uživatele (můj se jmenuje dominik) do tzv. skupiny "dialout". To se dlá takto:

sudo adduser dominik dialout

A jde se na věc:

Jen to pustíte, tak se na vás vyrojí velké množství stanic. Rádio je připojené k vertikálu. Mezi EU stanicemi nechybí VK7AC. Inu, můžeme DXovat, hi.
Můj noťas je malý. Nosím ho na portable nebo, hlavně, když si chci poslechnout na nějakém novém QTH s přenosným vertikálem. To, že je maličký, má kromě výhod také nevýhody. Noťas je skoro 10 let starý a tak nemá velké rozlišení. Kvůli tlačítkům jsem musel dát lištu s panelem vlevo. Bohužel, taky nelze sledovat na jedné obrazovce tento ovládací panel a současně vidět waterfall. V Linuxu je víc možností. Waterfall je samozřejmě na liště panelu s ikonami, ale lze ho taky dát do jiné plochy...Waterfall (pro ilustraci) vypadal takto:

Během chviličky si nastavíte parametry vodopádu, jak vám vyhovují. Upravíte si pár nastavení v menu a jedete.

Všimněte si

1. Během hodiny jsem minule nainstaloval Linux.
2. Normálně jsem stáhnul a nainstaloval WSJT-X.
3. Nikde jsem se nesháněl po žádné časové synchronizaci, Linux je v základní verzi přesně synchronizován z Internetu.
4. Nikde jsem se nesháněl po žádném ovladači k mému Icomu. Prostě zasunete, podíváte se, že port má odpovídající číslo podle pořadí zasunutí, v mém případě /dev/ttyUSB0, další by měl /ttyUSB1, atd.
5. Nastavil jsem konfiguraci sériového protokolu podle rádia a jedu!

Nemám, co dodat, hi ...

Dodatek z 14.9.2018:

Instalaci WSJT-X verze 1.9.1 (dnes nejnovější) v 64 bitové verzi Linux Mint 19 provedete postupným zadáním tří řádků do terminálu. Instalujete z adresáře PPA Grega Beama takto jednoduše:

sudo add-apt-repository -y ppa:ki7mt/wsjtx
sudo apt-get update
sudo apt-get install wsjtx

Podrobnosti jsem napsal zde.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc