aktualizováno v březnu 2019
Windows 10 na málovýkonném 32 bitovém notebooku
 
Instalaci Windows 10 jsem zkoušel rovněž na svém nejméně výkonném HW. Jednalo se o 10 let starý notebook Asus 1000 Eee. Notebook byl použit v této elektronické publikaci k mnoha pokusům s instalací a bootováním Linuxů. Nyní jsem ho použil k instalaci Windows 10, build 1809, 32 bitová verze na tento stroj s jednojádrovým procesorem a RAM 2GB.

Instalaci jsem provedl na tomto webu popsaným způsobem. ISO soubor jsem stáhnul pod Linuxem,, Instalační klíčenka byla zhotovena s programem Rufus 3.11 portable.

Po zavedení jsem instaloval do oddílu, kde byl původně Linux Mint 18.3. Oddíl byl pod Windows XP odstraněn programem EaseUS Partition manager. V uvolněném místě byl vytvořen nový oddíl, formátovaný jako ntfs. Současně jsem s uvedeným programem obnovil MBR tak, aby byl WinXP zaveditelný. Následně jsem instaloval z připravené USB klíčenky (pro 32 bit. verzi Win10 stačí kapacita 4GB).

Instalace

Instalace Win 10 trvala asi hodinu.
Začátek byl v 19:40
Příprava HW 19:55
První restart cca 20:05
Ještě chvilku to hlásilo ve 20:10
Ve 20:15 jsem nastavoval zemi (ČR), ve 20:20 WiFi
dále se střídalo "Ještě chvilku" a "Co je nového",
přibližně ve 20:24 jsem řešil PIN kód, přihlášení na účet Microsoft
Ve 20:27 hláška všechno připravuji a následně byl notebook připravený k práci.

 
Aktivace

Aktivaci byla provedena automaticky, připojením k mému účtu. Vždy zadávám 25 místné číslo produkt key hned při instalaci. Mám vyzkoušeno, že pokud tak nečiním, nejsou vždy nainstalované správné ovladače nebo se někdy projeví chyba při instalaci nebo následně nejde instalovat aplikace, které vyžadují např. konkrétní verze frameworku. Pokud produkt key zadám, je instalace perfektní.

Spuštění

V takto nevýkonné sestavě  PC lze 32 bitovou verzi používat pro nenáročné úkoly. Např. teď na něm píšu tuto webovou stránku a také jsem si upravil fotografii a printscreeny obrazovek.
Musím konstatovat, že operační systém lze spustit a dokonce mi ani jednou při práci nespadl.

Dualboot

Po restartu se notebook ozval následující obrazovkou:

Původní systém Windows XP byl zachován a zůstal plně funkční.
Zajímavé bylo, že systémový disk s Windows 10 se mi hlásil jako c: a při zavedení Windows XP rovněž, jako c:
Zajímavé rovněž bylo, že zavádění systémů fungovalo, i když jsem odstranil u WinXP písmenné označení a ponechal hvězdičku. Zaváděcí program si provedl označení systémového disku jako c: a ostatní disky přečísloval.

Pohled na oddíly HDD po úpravě oddílů
(zvětšil jsem oddíl s WinXP, ponechal cca 2GB pro Linux SWAP a zmenšil oddíl s Win XP na cca 10 GB):

Další osud instalace

Instalovaný systém WIN 10 budu několik dní testovat. Pokud nebude práce pomalým utrpením, bude do oddílů místo WinXP (a SWAP) instalován Linux Mint. V opačném případě budou Windows 10 odstraněny formátováním oddílu.

 

Zjištění a závěry

Práce na tak nevýkonném a 10 let starém HW je ještě snesitelná. Odezvy jsou pomalejší. Zastavil jsem synchronizaci OneDrive. Brzdilo mě to, ale hlavně používám vlastní úložiště, které mi vyhovuje víc.
Pracovat však na notebooku stále ještě lze.

1. Pro 32 bit verze stále ještě píší autoři aplikace. Je k dispozici i Google Chrome nebo Acrobat Reader.
2. Aplikace Mapy.cz nefunguje. Asi nevyhovuje velikost RAM.
3. Pro komunikační účely (WSJT-X) Windows 10 nepoužívám. Program však lze nainstalovat. Nicméně, Windows 10 neumí bez dodatečné instalace ovladačů pro USB to RS 232 kontrolér řídit můj TCVR Icom.
4. Výhodou Windows je velké existující množství programů i oblíbených portable prográmků, které není nutné nikam instalovat.

5. Začátkem prosince 2019 jsem tento 32 bitový notebook doslova odložil pro tzv. morální zastarání. Důvodem bylo zjištění, že Windows 10 svižně běhají na HW se 4 jádry, s 2GB RAM a s 32 GB eMMC. Takový HW jsem pořídil nový od 1400,- Kč, s obrazovkou o rozlišení 1920 x 1080 nebo 1920 x 1200 bodů.
 

   

TU 73, Mira, ok1ufc